Základní lezecká výbava

Lana, helmy, boty, magnézium a spousta jiného. To co si každý představíme pod pojmem „základní lezecká výbava“ je relativní. Jaro je ale už za rohem a spolu s ním i ohlížení se po novém materiálu, lanech a botách. Co by jste teda měli mít jako součást výbavy? S boulderingem i sportovním lezením vám tu poradíme.

borová skála, Mrkev, Lezení, lezecká výbava, lano, lezečky
Honza Kulhánek, Borová skála

Lezení všeobecně

Začněme tím jednoduchým. Věci, které k lezení patří a bez kterých to nejde, ať jste sportovkáři nebo boulderisti. Výhoda je, že z těhle věcí je většina relativně levná a malá, takže moc nebolí peněženku ani úložné prostory.

1. Lezečky

První a hlavní bod seznamu jsou lezečky. Jsou také jeden z největších výdajů, které jako lezci máme, takže je potřeba se o ně starat. Když už ale přijde ten kýžený moment a dovolíme si koupit nový pár, je potřeba vybírat rozvážně. Typ boty, podrážka vázání, to vše je faktor, který se musí zvážit.

2. Magnézium a pytlík

Relativně logicky, magnézium a něco v čem ho nosit je nezbytná součást základní lezecké výbavy. Druh mága je věc preference. Osobně máme radši velice jemný prášek, ale každému podle chuti. Ocún má velice dobré a cenové dostupné mágo. Naopak se pak vyhněte Decathlonu, jelikož vychází nejdráž z lehce dostupných značek. 

3. Kartáček

Malý kartáč nestojí moc peněz, ale měl by být základ. Ne jen pro lezení uvnitř (přeci jen ne každá stěna má dost kartáčů) ale i na lezení venku se hodí. Na skalách obzvlášť byste měli kartáč mít, aby jste po sobě jednak skálu vyčistili a druhak smetli bordel z chytů.

4. Lékárnička

Jak jsme nedávno psali, lezecká lékárnička by rozhodně měla být základ každé lezecké výbavy. Zranění a nehody na sebe nenechají čekat, takže mít něco co je pomůže zvládnout se rozhodně hodí. Jak si jí za levno udělat najdete tu.

kartáček, chyty, lezení, magnézium
Kartáček na chyty

Bouldering

Jedna z mnoha výhod boulderingu je to, že většina lezecké výbavy, kterou člověk na tuto disciplínu potřebuje, je často chápána jako „základní“. Proto mimo lezečky, mágo, kartáček a příležitostnou pásku na zranění je potřeba „jen“ bouldermatka.

Bouldermatky

Bouldermatek na trhu je obrovské množství. Rozdíly jsou v primárne v tloušťce, délce a skladnosti. Standardní jsou dvoukřídlé matrace do 10 cm tloušťky. Pokud bychom z naší zkušenosti s boulderingem (primárně v Praze) měli nějakou dobrou začáteční bouldermatku doporučit, byl by to nejspíš Ocún Moonwalk. Je 10 cm tlustá, s koberečkem a pohodlně vstřebá pád z 2,5 metru. Bude vás stát něco okolo 4000 korun, což je ale podle nás přijatelná částka za něco, co krásně zajistí většinu lezení.

Sportovní lezení

Lezení na laně, ať odjištěno jakkoliv, má určité nutnosti. Základní lezecké vybavení se tu – mimo to jasné – skládá z lana, helmy, jistítka, expresek a karabin. Jak to srovnat do priorit a kam zařadit spárové rukavice, prusík atd? To záleží na tom, jestli jsem vnitřní nebo venkovní lezci. Venkovní lezci mají mnohem větší potřebu koupit karabiny, helmu a odsedku. Věci, které haloví lezci tolik nepotřebují.

1. Jistítko a karabiny

Ať lezete venku nebo vevnitř, jistítka a karabiny jsou potřeba všude. Základní je kyblík (ideálně s guide mode) a pak se dá stavět výš. Samozřejmě asistovaná jistítka jako Clickup nebo Grigri nejsou špatná volba nikdy. Jestli si ale nevíte rady, koukněte se sem. O jistítkách jsme už něco psali (i o tom, jak je vybrat).

Karabiny jsou důležité hlavně pro venkovní lezce, ale i haloví lezci by jich pár mít měli. Ideální je mít jednu HMS karabinu na jištění a pak pár kousků od každého druhu, podle použití. Karabin ale není nikdy dost. Pojistky jsou relativně druhotná věc. Jde o tvar a účel použití karabiny – jištění, HMS, atd. I na karabiny jsme psali manuál, takže zkratky můžete rozklíčovat tu.

2. Lano + Odsedka

Na lezení na laně je lano jistá prerekvizita, a to pro vnitřní i venkovní lezce. Samozřejmě se bez něj nějaký čas obejdeme, ale vlastní lano nám odemyká spoustu příležitostí. Jaké jsou a jak si ho vybrat je rozsáhlejší téma, takže pokud vás to zajímá, tady se rozvádí víc. Doporučujeme si koupit 50 m dlouhé lano pro vnitřní lezce a 60 m pro venkovní sportovkáře. 

Odsedka je spojená s lanem, ale prakticky jen pokud lezete venku. Bez ní to venku totiž absolutně nejde, protože je nutná k vytopování všude, kde není karabinový slaňák (což většinou není). Proto, když už si kupujete lano, kupte si i 120 cm dlouhou odsedku. 80 cm není špatných, ale z naší zkušenosti je na velkou řadu věcí příliš krátká.

3. Helma

Řekli jsme to jednou a řekneme to zase. Helma je potřeba! V ideálním světě by jste ven nešli bez ní. Důležitá je zejména pro jističe, kterého spíše ohrožuje pád kamení a bordelu na hlavu. Proto, když už kupujete lano a odsedku, sjeďte si do decathlonu a kupte si levnou, ale dobrou helmu. Z osobní zkušenosti víme, že pár velkých ran kamenem zastaví! Zároveň vás žádáme, abyste plánovali své venkovní výlety a koukali se u toho na ikonky u cest, zda se nějaká nedrolí.

4. Expresky

Asi poslední potřebná věc jsou expresky. Haly mají cesty odjištěné a i venku se dá bez nich na chvíli obejít, pokud máte kde udělat zodpovědný toprope (na vlastních karabinách nebo ocelkách). Přesto se ale brzy dostanete do momentu, kdy toproping přestane být to pravé a bude čas lézt na prvního. Sada 6ti expresek většinou stačí na nižší sektory, jak je Hlubočepská malá plotna nebo většinu Borové skály. Ideální je ale mít 2 sety po 6 expreskách, aby jste byli opravdu volní ve výběru cest.

odsedky, expresky, singing rock, lezecká výbava
Odsedky a expresky

„To ostatní“

Lezecká výbava je rozsáhlá a ne vše je v ní logicky považované za nutné. Co je ale pro jednoho zbytečné je pro jiného potřebné. Věci jako prusík (pojistka u slanění), slaňovací osma, spárové rukavice, tradiční jištění, teleskopické šáhlo a mnoho dalšího nejsou nutností. Pro specifické styly lezení nebo oblasti se ale hodí. Proto uvažujte nad tím, co opravdu potřebujete, když chodíte lézt. Mít šáhlo, když lezete jen uvnitř je zbytečné. Naopak nemít spárové rukavice když lezete nejradši spáru také není nejlepší. Vše je o zdravém rozumu a o tom, co si můžeme dovolit. Hlavně to brát s rozumem a rezervou.

A noste helmu!

Ocún Moonwalk, VARP