VARP a hodnocení cest

Ahoj Všem!

Vítejte u další nestrukturované zpovědi. Tentokrát se bude týkat naší volby hodnocení cest, a to jak na boulderu, tak na sportovkách a tradovkách. Jak jste si jistě všimli, používáme totiž na naše TOPO Francouzskou Sportovní škálu na lano a Americkou (Hueco) „Véčkovou“ škálu na boulder. Tak mi tu dovolte odpovědět na mnohdy opakovaný dotaz – proč?

Divoká Šárka, Duben, Stock
Duben, Divoká Šárka

Backstory

Lézt jsme začali uvnitř na Bonk Place a na BigWall. Dvou halách, kde mají opravdu odlišný přístup k lezení (a to od A od Z). Tam jsme se seznámili se škálou UIAA, sportovní škálou, barvičkami a véčkem.

Když jsme se pak přesunuli za COVIDu ven, srazili jsme se tvrdě s UIAA na laně, které používá ČHS i Lezec. Dvě databáze, které v nás nechali smíšené pocity nadšení a zděšení. O nějaký čas později se nám pak dostal do rukou průvodce na Šárku od Valmara, který už vše rozhodl.

Lano

Odpověď na otázku proč používáme francouzské hodnocení cest na laně je jednoduchá. Dává nám největší smysl. Ale to by nebylo záživné, takže budu pokračovat. Mimo to, že UIAA je nám na pohled nesympatická, jsme zvolili francouzský systém, protože je nejvíc známý a chápaný ve světě. Náš cíl je udělat lezení dostupným pro všechny. Proto jsme zvolili škálu, kde všichni víme, co co znamená. 6a-6c jsou solidní průměr. 7a-c jsou pro pokročilé, 8a-c jsou opravdu náročné a 9a-c jsou pro bohy.

Boulder

Boulder bylo v oblasti hodnocení cest trošku větší rozhodování. Z části nás poháněla právě ona „jednoduchost“ a srozumitelnost. Všem je jasné, že V1 je snažší než V2, to než V3 a tak dále až po V17. Spolu s tím máme ale ještě jeden více dětinský důvod pro naší volby „V“ stupnice.

Již zmiňované Valmarovo Pdf na Šárku sloužilo jako základní bod odpichu pro naše vlastní topo, za což mu dlužíme nekonečné díky. Jeho hodnocení ale není vždy úplně 100 % odpovídající. To jak v obtížnostech, tak ve „správnosti“ použité metody. Abychom se vyvarovali tomu, že hodnotíme bouldery kombinacemi, která neexistují (5A+, 5B+ atp.), rozhodli jsme se pro neutrální variantu – V1, V2, V3 …. .

Doslov

Zkrátka a dobře – jsme vybíraví. Rozhodně vás ale nechceme tlačit k jednomu nebo druhému stylu či ba hůř, odsuzovat za to, jakou metodu používáte vy. Přecijen, je to dost malá věc. Proto se snažíme udostupnit naše průvodce všem a dáváme k cestám obě dvě – V3 (6A), 6a (VI+).

Toť vše k hodnocení cest. Doufám, že jsem dotaz dostatečně dobře odpověděl. V pátek se můžete konečně těšit na další – a vypadá to že finální – TOPO z Šárky.

Lezení Zdar!
Jánus

Jan „Jánus“ Kulhánek, Jan Novák, Doing Topos na Borovce