Lezecká stěna BigWall je nejvyšší stěna v Praze. V nejvyšším bodě má 20 metrů. BigWall se nachází na relativně odloučené Českomoravské, daleko od skal nebo jiných lezeckých center. Stojí stěna za to? V následujícím elaborátu spolu projdeme 8 kritérií (stejně jako u centra SmíchOFF) a zjistíme jestli je to místo, kam byste měli zavítat nebo zda je lepší se držet dál.

1. Boulder
Jak vám asi došlo podle názvu stěny, BigWall se nepyšní svým bouldrem. Přesto ale není čím pohrdat. Bouldrovka je tu celkem malá. Celková lezecká plocha je 300 m2, což se zdá jako hodně, ale není. Malou plochu ale boulder kompenzuje třemi faktory. Hlavní plus jsou cesty, které jsou opravdu dobře postavené a povětšinou sedí jejich hodnocení. Najdete zde statické i dynamické linie, slab, převis a malý strop. Druhý velký kompenzační faktor je to, že nad bouldrem je 15 metrů otevřeného prostoru. Nehrozí tu tedy to, co se děje na Bonk place (OFF). Tedy zamágovaný vzduch plný potu a nepříjemných částiček. Poslední věc, která kompenzuje malou velikost boudlrovky je rozdělení napůl. Na pravé straně (u schodů) je lehčí část cest, kolem V0 – V6. Na levo je pak těžší část, od V3 nahoru.
Cesty jsou spíše statické než dynamické (byť tu jsou) a dají se na 90% vylézt i když jste malí lezci. Cesty se pravidelně obnovují a chyty čistí. Nestává se tu to, že by se cesta nedala lézt, protože je mastná. S tím se ale pojí nevýhoda toho, že zde není velké množství volných kartáčů na chyty, takže si musíte přinést svůj. Dopadiště je tu celé z měkké duchny s dalšími menšími u převisů a pár volnými kusy na dojištění.
2. Lano
Lanová sekce je korunní klenot stěny BigWall (jak jméno prozradí). Celá tato sekce se nachází v jedné obří místnosti vysoké přes 20 metrů. Samotné lezení je tu pak dělené do sekcí. Pro nás jsou ale nejdůležitější 1. Slab, 2. Nohy, 3. Balkón, 4. Skála, 5.“Trenážér“ a 6. Vše ostatní (Ano, mají vlastní názvy).
Balkón a Trenažér jsou jediné dvě místa, kde je toprope. Musíte si na něj ale vzít vlastní jistítko. Balkónek je nad bouldrem a jsou zde lehčí cesty pro nové lezce. Trenažér je pro děti nebo úplně nové lezce. Slab je na druhé straně velkých nohou. Je zde přes tucet cest, které bývají hodnoceny od 4. až po 7a-c. Nohy samotné jsou místo, kde se skrývají nejtěžší cesty s délkou kolem 20 metrů (lezou se zde mistrovství Čr). Skála je simulace skalního lezení kde je také přes dvacet cest a skrytý komín. Mimo to vše je zde i druhý převis, široká spára a dvě menší skalní simulace.
I přes rozsáhlost stěny se cesty pravidelně, po sektorech, mění a chyty čistí. Dopadiště je tvrdé, ale linie jsou velice dobře odjištěné, takže pády na zem nehrozí. Poslední chyty cesty jsou zpravidla velice dobré kýble, aby se lezec mohl v klidu zajistit do slanění. Je důležité zmínit, že BigWall požaduje délku lana minimálně 50 metrů!

3. Personál
Personál je tu velice malý, ale velice příjemný. Většinou jde o jednoho člověka na recepci a lezecké instruktory rozezseté po hale. Ti bývají ale zabraní do kroužků nebo lekcí. Nestává se tu, že by lezec v triku BigWall lezl na bouldry nebo cesty či prováděl něco co by neměl. Personál najdete na baru a recepci nebo po pracovní době, neoznačené, na stěnách.
4. Ceny
Ceník je velice přímočarý, bez zbytečných hádanek a časového porovnávání, jako je tomu na OFFu. Vše zde běží na kartě, která stojí 30kč při prvním vstupu. Základní vstup je 220 kč pro dospělé (ano, ženy i muži platí stejně). Studenti pak platí 190 korun a ZTP, senioři a děti 160 korun. Bohužel zde ale neberou kartu Multisport, což je velké mínus.

5. Čistota
BigWall je velice čistý! Šatny, sprchy, bar i recepce jsou myty pravidelně. To samé platí i o záchodech jak v šatnách, jak pro stěnu samotnou. Boulder není zaprášený a chyty jsou umyté po každé obměně cest. O lanu platí to samé. Podlahy jsou luxovány od magnézia a chyty jsou umyté. Vzduch zde není plný potu a magnézia.
6. Zázemí
Stěna nemá zas tak velké zázemí, jak bychom si přáli. Bar je tak akorát velký pro denní klientelu. Šatny jsou zde pohodlné, každá s vlastní sprchou a WC. Je zde malý čekací prostor před recepcí a obchůdek. Podává se jídlo i pití, jak je zvykem v lezeckých centrech. Co tu bohužel chybí, je pořádné tréninkové místo. Stěny jako OFF, Boulderbar nebo Třináctka mají vlastní poridnice síly, spray wall a campusy. Bigwall má bohužel pouze hrazdu a campus v separátním malém uzoučkém patře. Není zde ale kam spray wall umístit, jelikož by to bylo na úkor cest nebo už tak malého bouldru.
7. Dostupnost MHD
Spojení na Českomoravskou není příliš složité. Jede sem jak metro B tak tramvaje. Tramvajová zastávka je Arena Libeň jin a jde o spoje č.8, 25 a 92. Českomoravská je také konečná stanice několika autobusů a vlakové nádraží Libeň je také nedaleko. Hustota spojů je zde dobrá, jediné co je zde nepříjemné je vzdálenost od centra Prahy.
8. Dostupnost dětem
BigWall není příliš dostupný dětem. Ano, jsou zde lezecké kroužky, které jsou velmi dobré. Je zde také několik cest a bouldrů dělaných pouze pro děti. Je jich ale málo. Dominanta stěny je pro pokročilé lezce a není zde místo, kam děti „odložit“.
BigWall recenze – konečný verdikt
Kategorie hodnocení | Bodové hodnocení, celkem 100 bodů |
Boulder | 16/20 b. |
Lano | 19/20 |
Personál | 9/10 |
Ceny | 7/10 |
Čistota | 9/10 |
Zázemí | 8/10 |
Dostupnost dětem | 7/10 |
Dostupnost MHD | 7/10 |
Celkem bodů | 82/100 – Pro milovníky lana |
Finální verdikt na BigWall je – doporučujeme – ale jen pokud máte opravdu rádi lano. Pro boulderisty zde moc není, ale lana je BigWall ráj. Desítky cest ve všech profilech a stylech, včetně spáry a skalní simulace. Zázemí je krásné a čisté. Jediné nevýhody stěny jsou 1. vzdálenost od všeho ostatního, 2. malé místo na posilování, 3. nemožnost zde „odhodit děti“.
Hodně lidí odrazuje cena stěny. Tento fakt chápeme ale ujišťujeme vás, že BigWall za cenu stojí (alespoň jednou měsíčně).
3 comments
Vlákno uzavřeno.