Je urban bouldering legální?

Urban bouldering je novo-starý lezecký styl, který se po Covidu rozrůstá po světových městech. Dostal se i do Čech a Prahy, s čímž se samozřejmě objevují otázky. Jedna z nich je zda je urban bouldering legální nebo jestli jde spíš o šedou zónu až nelegalitu. Zároveň se dneska pobavíme o tom, jak řešit „otravné“ lidi, policii a další potenciální problémy spojené s builderingem.

Medvědice, 6A+, Most Barikádníků
Medvědice, 6A+, Most Barikádníků

Skalní paralela?

Ano i ne. Vše je závislé na tom, kde lezeme, stejně tak, jako je tomu na skalách. Skalní oblasti mají taky své limity, nařízení, povolení a pravidla lezení, které se musí komunitou držet. To samé platí v otázce zda je urban bouldering legální. Dále budeme jednat za předpokladu, že se lezci na urbanu chovaji v souladu s lezeckou etikou, nevysekávají chyty, čistí po sobě věci atd… .

Podle vlastnictví

Vlastně vše záleží na tom, kde lezeme. Potenciální lezecké sektory se na urbanu dělí na veřejné a neveřejné. Neveřejné se pak dělí dále na soukromé a ostatní. Právě ono „ostatní“ je častým zdrojem problémů a nejasností.

Legální: Veřejné prostranství

Otázka „je urban bouldering legální?“ je velice jednoduchá v případě veřejných prostranství. Odpověď je Ano. Jakmile je něco veřejný majetek (tzn. vlastněno státem) je dostupné pro všechny a platí zde poučka – co není zakázáno je povoleno. Takže lezci, chovající se slušně a s respektem jsou zde legálně.

Sektory, které spadají do veřejného prostranství jsou např.:

  • Náplavky – všechny
  • Letná – např. bloky pod Metronomem
  • Stromovka – mosty, kameny…
  • prostor kolem stanice Vltavská

Nelegální: Soukromé vlastnictví

Jak asi nikoho nepřekvapí, po soukromém vlastnictví se lézt nemůže. Koncept, který asi nemusíme dále rozvíjet. Bohužel do této kategorie často spadají umělecká díla, kancelářské budovy atd. Na kterých by se lezlo opravdu dobře, ale bez domluvy s majitelem to není možné.

Ošemetný mix

Majetková kategorie „ostatní“ je problematická. Spadají sem věci jako hřiště, parkoviště, nádraží, sklady, účelové plochy a mnoho dalšího. Legalita je zde komplikovaná a proto je lepší soudit věci spíše selským rozumem.

Čím více je něco udržované a hlídané, tím menší je šance že bude daná věc legálně lezitelná. Jakmile se kolem pohybují strážní, kamery nebo jen příliš mnoho lidí v drahých autech a oblecích, je lepší jít dál. To samé platí pro věci za bariérami, jako jsou ploty nebo řetězy a věci, jako umělecká a historická díla. Každého nás někdy napadlo vylézt na sochu sv. Václava, ale asi bychom neměli.

Lidi, pruďasové, policie…

Lezci ve městech jsou spíše kuriozita, než normální jev. Proto se často stane, že na nás lidi koukají, fotí si nebo chtějí interagovat. Je potřeba pamatovat, že valná většina těchto lidí je vstřícná, pozitivní a obrací se na nás se zájmem a dobrými úmysly. To samé platí o policii, správě prostorů atp. Samozřejmě tomu tak ale není vždy…

„Karens“

Rejpavá rasa lidí – zvaná Karens – je bohužel něco s čím se můžeme potkat. Konfrontace s lezci, snahy nás vyhodit, urazit atp. je vše možnost, která od nich hrozí. Je ale potřeba si pamatovat, že pokud lezete na veřejných prostorech, neděláte nic nezákonného a můžete pokračovat. Tudíž je doporučený postup: stručné vysvětlení + ignorace.
V případě, že zavolají policii nebojte, pokud jste na veřejném, vše je v pořádku.

Policie

Hlavně neutíkat! Opět platí, že veřejné prostranství je povolené. Pokud se u lezců zastaví policie (ať sama nebo přivolána), nemá cenu utíkat. Matrace je těžká a stejně nikam neutečeme. Nejčastěji jsou spíše zvědaví nebo byli zavoláni a musí přijet. Ideální je být slušný, respektovat jejich autoritu a vysvětlit buildering a že po sobě cesty čistíme.

Ochranka

Objevuje se v případě soukromých nebo neveřejných prostorů. Zde je to kus od kusu. Když je ochranka otevřená, dá se s nimi dohodnout o toleranci na základě držení jistých podmínek. Pokud ale mají za úkol (nebo se rozhodli) lezce vyhodit, nedá se nic dělat a je čas jít o dům dál.

Zkráceně

Je urban bouldering legální? Ve zkratce, na veřejných prostorech ano. Pokud jde o soukromé pozemky, tak absolutně ne. Neveřejné prostory jsou závislé kus od kusu. Výkonnou moc ČR je nutné respektovat, ale vše se dá nějak okecat. Důležité je lézt, chovat se a být uctivý a respektující.