Nový kombinovaný formát IFSC

Nový kombinovaný formát IFSC je zde. Po, relativně chaotických prvních lezeckých olympijských hrách v Tokiu, bylo nutné změnit kombinovaný formát. Revize škrtá rychlostní lezení (k potěšení mnohých) a soustředí se na formát lezení, který bude na OH v Paříži 2024.

Přehled

Kombinace, resp. nový kombinovaný formát IFSC, se zaměřuje na bodové hodnocení boulderingu a lezení na obtížnost. Celkem může lezec v kombinaci získat až 200 bodů, 100 za bouldering a 100 za obtížnost. Lezec či lezkyně s nejvyšším počtem bodů vítězí. Cílem je se vyhnout zmatenému násobení a pohyblivým pozicím na stupni vítězů, které stály Ondru a Narasakiho medaili vloni v létě.

Bouldering

Zde je nejspíš největší rozdíl. V každém kole (první kolo, semi-finále, finále), do kterého závodník postoupí, budou čtyři problémy hodnocené za 25b. každý. Bouldery budou mít 2 zóny (oproti jedné co byla dřív) a top. Nižší zóna bude za 3 body, vyšší za 6 a topem získají plných 25 bodů. Zároveň však lezci přijdou o 1 bod za každý neúspěšný pokus.

Zde budou zářit lezci jako Janja Garbret, kteří dokáží topovat vše na první pokusy.

lezec s lanem na zadech, pripravujici se na zavody IFSC v boulderingu a na lead climbing
Photo by Allan Mas on Pexels.com

Lezení na obtížnost (Lead)

I zde je maximum bodů stanoveno na 100. V každém kole bude jedna cesta na obtížnost. Rozdíl od minulých soutěží je však to, že pouze posledních 30 pohybů bude bodovaných. Posledních 15 chytů od vrchu bude za 5 bodů každý, dalších 10 chytů pod tím za 2 body a prvních 5 takto počítaných chytů za 1 bod. Standardní cesta na obtížnost se pohybuje kolem 50 chytů.

Tímto by se v teorii měl balancovat rozdíl mezi leadovými a boulderingovými specialisty.

Bouldering
Testovací závody IFSC Barcelona 2022 – zkouška nové kombinace