Janja Garnbret

NárodnostSlovinsko
Datum narození12.03.1999
Výška164cm
Ape index—-
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchVýhra všech kol MS v boulderingu 2019

Jedna ze dvou slovinských atletek kvalifikovaných na Olympijské hry v Tokiu je Janja Garnbret. Bez mužských lezců, Janja Garnbret a Mia Krampl jsou dvě slovinská želízka v olympijském ohni.

Kariéra

Janja, stejně jako mnoho dalších lezců, začala lézt v útlém dětství. Zlatá karéra Janji se rozjela v roce 2014 s první juniorskou zlatou medailí. Od té doby Janja Garnbret zářila zejména v lezení na výdrž. Bouldering, který ji katapultoval na post legendy, není její dominantou. Přesto se však roku 2019 stala prvním člověkem kterému se podařilo zvítězit na všech kolech mistrovství světa v boulderingu. Výkon, který ji bez pochyby posunul na post jedné z favoritek na, tehdy stále před-korónové, Tokio 2020.

Je nutné ale neopomenout venkovní výkony této lezkyně. Jako dominantně sportovní lezec, Janja Garnbret se může chlubit nemalými venkovními úspěchy. Chorvatská cesta Avatar (8b) je jejím nejvyšším on-sight výstupem. Janji nejtěžší dosažená obtížnost je pak 9a.

Janja Garnbret a Tokio 2021

Janja Garnbret je nesmírně talentovanou atletkou. Několikanásobnou mistryní jak v boulderingu tak v lezení na obtížnost, a přestože její rychlostní lezení nebylo zatím hodno samostatné zlaté medaile, nezabránilo jí to v zisku dvou titulů lezeckého mistra v kombinovaném lezení.

Garnbret tak představuje jasnou olympijskou hrozbu v kombinovaném formátu. Je tak jednou z mála lezců v Tokiu 2021, kterým kombinovaný formát nijak nepomůže ani neuškodí. Jelikož je Janja více než schopná v lezení na obtížnost a nemá problém zamést podlahu s ostatními na bouldru, může se během přípravy soustředit více na pilování než dohánění. Přesto je jasné, že jejích hlavní oponentka – Shauna Coxsey – ji nedovolí vzít si zlato bez boje.

Na závěr

Asi nejznámějším projektem Janji je zdolání nejvyšší umělé stěny světa. 360 metrový komín bývalé elektrárny Trbovlje na Slovinsku s krajanem Dominikem Škoficem. Pokud vás zajímá více klikněte na vložený link na oficiální stránky RedBull. Tam je vám k dispozici interaktivní výstup lezců.

Mistrovství světa 2019KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2019LeadStříbro
Mistrovství světa 2019BoulderingZlato
Mistrovství světa 2018KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2018LeadZlato
Mistrovství světa 2017KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2017LeadZlato
Mistrovství světa 2017BoulderingStříbro
Mistrovství světa 2016KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2016LeadZlato
IFSC Lead champion 2019Zlato
IFSC Bouldering champion 2019Zlato
IFSC Combined champion 2019Zlato
IFSC Lead champion 2018Stříbro
IFSC Bouldering champion 2018Zlato
IFSC Combined champion 2018Zlato

Sociální sítě