Oprava lezeček

My, co lezeme už víc než jeden pátek víme, jaké to je mít rozdrbané lezečky. Ať jde o děravý podešev, utržené vázání nebo jen zmenšení boty jako takové, opravny jsou k nezaplacení. Tady na VARPu jsme si tím museli projít také, proto pro vás máme krátký návod na to jak se o lezečky starat doma a kam je poslat, když už to doma nejde. Je oprava lezeček nutná? Zjistíte tu.

Prevence

Prevence a správné starání se o lezečky vám může ušetřit spoustu starostí, času a peněz. Samozřejmě ne všemu se dá předejít. Je však pár základních věcí, které můžete dělat pro prodloužení délky života svých drahých párů.

Vím, co mám

Vědět co máte je první krok pro to nemuset měnit podrážku bot co rok. Když si kupujete nový pár, jdete do výběru s jistými nároky. Chcete například nové boty na bouldering, tradiční a spárové lezení nebo prostě univerzál? Výborně, ale pamatujte na to, co jste si koupili, když se pouštíte do nových končin. Rozhodně není ideální používat velice měkkou, úzkou botu na spárové lezení nebo maličkaté ostré lišty. Takový přístup vás bude velice rychle stát špičky a hrany podešvu.

Proto pamatujte na to, co máte a kupujte s rozmyslem. Pro začínající lezce bude lepší si koupit více univerzální tvrdou botu, která obstojí na všech nových zkušenostech, které chcete mít. Naopak zkušení lezci přesně vědí, co chtějí a kupují si cíleně.

Čistota

Čistota boty je důležitá součást přežití podrážky. Neuškodí jednou za čas botu v ruce pod vlažnou vodou vymýt. Nebojte se použít starý kartáček na vydrhnutí vnitřku. Rozhodně ale nedávejte botu do pračky nebo pak nesušte na rozehřátém topení, či u ohně. Bota se tím deformuje a hrozí rozlepení.

Úpravy a kontroly

Druhá jednoduchá věc, která oddaluje opravu lezeček, je fyzické starání se o své boty. Jednou za čas (ideálně za týden) je dobré zkontrolovat lezečky. Koukáme na odstávající gumu, tvořící se díry a jiné nedokonalosti na botě. Hlavní způsob, jak se podešev boty děraví, je soustavné zachytávání kusů gumy za kameny, hrany či chyty na stěně.

Když takovýto „cucek“ najdete, můžete se ho zbavit. Stačí vzít ostré nůžky nebo kleštičky na nehty a odstávající kus ustříhnout a následně velice hladce ohoblovat. Cílem je zamezit zachytávání gumy na strukturách stěn.

bouldering, lezečky, la sportiva tarantula, resole, ocún, VARP
La Sportiva Tarantula

Kdy je čas na resole

Teď si nejspíš říkáte, kdy je nejlepší poslat lezečky do servisu – tzv. resole. To je relativně jednoduché. Pokud jste narazili na tento článek a ptáte se sami sebe, zda už není čas, je velká šance že už je na čase. Pokud se vám udělala díra tak velká, že si vidíte na nohu, je už pozdě a servis volá! Kontrolujte si často hrany, špičky a paty. Pokud hrany a špičky už nedrží a kloužou i na chytech, kde by neměly, je nejspíš na čase poslat boty do servisu.

Ideální „zlatý standard“ zaslání boty na resole je, když je podešev téměř prolezená, ale obvodová guma stále drží. Opravení podešve samotného zachová tvar boty a její přizpůsobení na vaši nohu, takže ji nemusíte pak pracně rozlézat na novo.

Další možnost, kdy můžete lezky poslat na resole je, když jste špatně odhadli velikost nebo když chcete boty proměnit na jiný druh lezení. Resole je v těchto případech levnější než kupovat nové boty. Podle druhu lezení, který chcete si vyberete gumu na podešev a problém je vyřešen. Samozřejmě je fajn, když vám s výběrem gumy na podešev někdo zkušený poradí. Pokud nikoho nemáte, můžete se kouknout k nám na rozdíly v podrážkách lezeckých bot.

Oprava lezeček – Kam?

V České republice je hned několik míst, kam můžete boty poslat na resole. Oprava lezeček tak netrvá ani tak dlouho. Pokud lezete na vnitřních lezeckých stěnách jako je například pražský Bigwall, je šance že jste viděli velké „odpadkové koše“ s formuláři na odeslání lezeček do opravny. V Čechách tuto službu dělá hlavně (a nejlépe) firma Restday.eu. Tu vedou čeští lezci, kteří vám boty za dobrou cenu opraví a vydezinfikují. Vybrat si při opravě můžete z několika značek a tvrdostí gumy, podle toho, na co boty chcete a co vám nejlépe padne.

Doporučujeme vám se ale na Restday podívat sami. Koukněte na jejich nabídky a ceny a rozhodněte se zda se vám to vyplatí spíš, než kupovat si nové lezečky. Osobně, jako VARP, jsme k Restday už poslali několik párů a vždy se nám vrátily v krásné podobě a v originálním pytlíku.

Co na nový resole?

Oprava lezeček povede k nové gumě. Ne každý ale má přehled v tom, jaká je nejlepší nebo na co se hodí která od které firmy. Pro zjednodušení orientace se koukněte na galerii vedle, nebo si řečtěte rovnou celý článek, kde jsme připravili rychlé porovnání podrážek od hlavních firem na českém trhu, jako je Vibram, Ocún atp.

  • Porovnání podrážek lezeckých bot - Vibram
  • porovnání podrážek Five Ten
  • Porovnání podrážek Ocun

Poškozené boty Scarpa Force V, ideální adept na opravu

2 comments

Vlákno uzavřeno.