Shauna Coxsey

NárodnostVelká Británie (Anglie)
Datum narození27.01.1993
Výška163cm
Ape index+2cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchDvojnásobná mistryně světa v boulderingu

Shauna Coxsey, nejlepší lezec spojeného království, je jedinou reprezentantkou z ostrova. Přestože Shauna je po sérii několika zranění, sama o sobě tvrdí, že je v ideální formě na hry v Tokiu a že zranění není něco, co by jí v cestě za zlatem mohlo zabránit. Jako jediná lezkyně bude mít při Olympiádě plnou podporu své domoviny. Právě její výkony Briti milují do té míry, že ji nazývají lezeckou senzací. Vysloužila si i dopis od královny Alžběty II.

Kariéra

Shauna Coxsey leze od svých čtyř let. Kariéru začala jako juniorka v roce 2008 a od té doby pódium prakticky neopustila. Její dominanta je soutěžní boulderingu. Fakt, který se rozhodně nedá zapřít. Během své profesionální dospělé kariéry dosáhla na šest medailí z mistrovství světa (dvě zlaté), a na pět zlatých z festivalu CWIF a Britského mistrovství. Zároveň byla třetí ženou, která si mohla připsat top na boulderu hodnoceném V14 – 2014, New Baseline.

Bylo by vám odpuštěno, kdyby jste si řekli, že Shauna Coxsey je dominantní pouze v boulderu. Není tomu ale tak. Tato britská šampiónka je schopna se postavit ostatním, a vyhrát i v lezení na rychlost a na obtížnost. Je momentálním držitelem britského rychlostního rekordu (9.14 sekund). Tím, že ale nesoutěží v těchto disciplínách je jen velice těžké určit, jak dobrá opravdu je.

Shauna Coxsey a Tokio 2021

Coxsey se kvalifikovala na Olympijské hry z pozice bronzové medailistky v kombinovaném formátu na mistrovství světa v roce 2019. Potvrdilo se tím, že je opravdu olympijská kombinovaná hrozba. Shauna je, stejně jako Rishat Khaibullin, jedna z mála lezců, kteří se nemuseli přizpůsobit olympijskému formátu. Její výstup na stupeň vítězů je něco, co by nikoho nepřekvapilo.

Shaunina strategie je podmíněna, tak jako všech, kombinovaným formátem. Její cesta povede nejpravděpodobněji přes bouldering, lead a až v poslední řade rychlost. Má velkou šanci zvítězit na boulderu, i když to bude bitva o zóny s druhou boulderovou favoritkou Akiyou Nogichu. Poté bude cílem umístit se co nejlépe v lezení na obtíž, ideálně do prvních pěti a co nejméně chybovat na rychlosti. To, co by mohlo Shauně zabránit v dosažení jejích cílů jsou její předešlá zranění. Scénář, který nikomu z lezců nepřejeme.

Na závěr

Shauna Coxsey má, mimo své lezecké tituly, ještě jednu netradiční chloubu. V roce 2016 se stala členkou Řádu britského impéria, jedné z nejvyšších poct, které může britský panovník udělit. Je také jedna z „těch aktivních“ lezců z kanálem na YouTube kam, jednou za několik měsíců, přidává videa.

Mistrovství světa 2017KombinovanéBronz
Mistrovství světa 2017BoulderingZlato
Mistrovství světa 2016BoulderingZlato
Mistrovství světa 2015BoulderingStříbro
Mistrovství světa 2014BoulderingStříbro
Mistrovství světa 2012BoulderingBronz
IFSC Bouldering champion 2019Stříbro
IFSC Combined champion 2019Stříbro

Sociální sítě