Erin Sterkenburg

NárodnostJihoafrická republika (JAR)
Datum narození20.03.2003
Výška163cm
Ape index—-
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchzlato na Kontinentálním mistrovství Afriky

Erin je jedna z „podivuhodnějších“ lezkyň na olympijských hrách v Tokiu. Na rozdíl od mnohých ostatních žen i mužů, nemá dlouhou kariéru ani mnoho let zkušeností. Na Hry se dostala však s fantastickým kvalifikačním kombinovaným skórem – 1 b.

Kariéra

Erin Sterkenburg bylo až do nedávna neznámé jméno mezi lezci. Tato osmnáctiletá dívka začala totiž lézt teprve ve čtrnácti letech (tedy před čtyřmi roky). Leze tedy kratší dobu než valná většina atletů soutěží. Jako závodnice prakticky minula juniorskou divizi a naskočila až mezi dospělé.

Mezi dospělými se jí zatím na závodech příliš nedařilo. To je samozřejmě pochopitelné, vzhledem k tomu, jak krátkou dobu leze. Jejím prozatímním největším lezeckým úspěchem byla výhra na mistrovství Afriky, kde se také kvalifikovala na Olympijské hry (a vyhrála ve všech kategoriích). Jejím hlavním zdrojem výher jsou národní mistrovství. Na těch zatím sklízí první místa v boulderingu i obtížnosti a druhá místa v rychlosti.

Erin Sterkenburg a Tokio 2021

Není nutné říkat, že Erin Sterkenburg rozhodně není favoritem na zlato. Je dokonce velice nepravděpodobné, že by se umístila na postu vítězů. Je tomu tak ze tří hlavních důvodů. Prvním je to, že Erin nemá ani zdaleka tolik závodních zkušeností jako Shauna Coxsey nebo Petra Klingler a nemůže se spoléhat na své venkovní výkony (jako např. Chanourdie nebo Rogora) k jejich nahrazení. Druhým je nedostatek financí a tréninkových míst v Jižní Africe. Na rozdíl od evropských nebo japonských atletek, nemá Erin dost dobré zázemí na to, aby trénovala na své hranici ve všech disciplínách. Favoritka na zlato – Garnbret – má vlastní tělocvičnu ve které trénuje. Erin musí dojíždět do jiných měst.

Posledním důvodem, proč nemůže vyhrát jsou její schopnosti. Není dost dobrou lezkyní. Toto jde ruku v ruce s jejími zkušenosti a dobou, jakou leze. Zkrátka se nemůže měřit s dlouholetými závodnicemi, proti kterým nastoupí. I lezkyně, které nejsou přímé favoritky (jako Alannah Yip) jsou daleko lepší než Erin.

Nabízí se tedy otázka: Co bude Erin Stenkenburg na Olympijských hrách dělat? Jejím hlavním cílem by mělo být získat finance, pozornost a zkušenosti. Pokud se jí podaří umístit se dobře a stáhnout na sebe pozornost, mohlo by jí to pomoci doma. Zejména zájmem o lezení a financemi na trénink. Stala by se tak z ní ideální kandidátka na Hry 2024 v Paříži.

Continental African championship 2018KombinaceZlato
CGTN Afrika – Erin Sterkenburg
Sociální sítě: