10 Chyb, kterým se jako začínající lezec vyvarovat

Začínající lezci mají v dnešní době sport hodně otevřený. Větší množství dobrých lezeckých stěn a více informací o sportu, ať přes Olympijské hry, kamarády nebo YouTube znamená hladší průnik do sportu. Spolu s tím sociálních sítě a skupiny na Facebooku nebo Twitteru umožnují jednoduše najít komunity, navázat kontakty, najít dobré oddíly, a dokonce získat trenéra. Dnes se tomuto sportu může bezpečně věnovat téměř každý, a to v jakémkoli věku. A proto jsme připravili základní list nejčastějších chyb začínajících lezců.

Pokud jste se dostali do fáze, kdy uvažujete o nákupu vlastního vybavení, zde je několik nejčastějších chyb, kterých se noví lezci dopouštějí, a několik rozumných alternativ.

Chyby začínajících lezců

1. Venkovní lezení bez přilby

Ne, cyklistická helma se nepočítá! Pořízení správné lezecké helmy je důležité zejména pro začínající lezce, kteří se chystají ven. I když jste u nedrolící se stěny s kolmou skálou, riziko převrácení při pádu (zejména pro nezkušeného lezce) existuje vždy a není zdaleka tak náročné. Stačí když se vám lano před pádem dostane za nohu. Helma je ale důležitá i pro jističe. Oblasti jako jsou třeba Hlubočepské plotny mají na vrcholku turistické cesty ze kterých může na jističe něco spadnout a ohrozit tím jeho i lezce. Helmy nejsou nejlevnějším kusem lezeckého vybavení (cena se pohybuje od 600 kč nahoru), ale rozhodně jsou levnější než čas trávený v nemocnici.

2. Nákup pevných bot do haly

Většina začínajících lezců se učí lézt v hale. Tito lezci by proto měli mít boty, které se k tomu hodí. Znovu a znovu jsou vidět začátečníci s ne zrovna ideálním párem La Sportiva TC Pros, protože je viděli používat v některém z filmů Alexe Honnolda nebo Toma Caldwella. Samozřejmě, tyto legendy TC Pros skutečně používají, jsou to skvělé boty, ale naprosto nevhodné do tělocvičny. Jako všechny pevné boty jsou lepší na technické lezení, například na pražských Hlubočepských plotnách nebo na jakékoliv technické vertikální žule. Pro ty z vás čtenářů, kteří teprve začínáte je vhodnější středně měkká bota ideálně na suchý zip. Kandidáty může být Scarpa Vapor V, La Sportiva Katana, Ocun Jett QC. Všechny moje návrhy poskytují dostatečnou oporu nohy, co vám také umožní precizní pohyby špičkami. Měkčí boty jsou navíc výborné pro dynamické poskakování po blocích, často se objevujícímu fenoménu moderního lezení v uzavřených tělocvičnách.

3. Nákup stejného vybavení, co používají vrcholoví sportovci

Podobně jako je tomu v bodě 2. to, že Adam Ondra leze v La Sportiva Solutions Comp neznamená, že to jsou dobré boty na lezení růžové V1. Vybavení byste si měli koupit takové, které odpovídá vašim cílům a úrovni dovedností. Milujete toproping? Pak si nepořizujte hubené lano, které se rychle opotřebuje a stojí víc, než potřebujete. Místo toho si vyberte jakékoliv jiné lano s průměrem nad 9,5 milimetru. Samozřejmě si také nekupujte lehounký sportovní „výkonnostní“ sedák. Ve svých počátcích lezení budete hodně padat, budete tedy chtít něco silnějšího a pohodlnějšího (a pravděpodobně levnějšího) jako je například Ocún Webee.

4. Jedna dvou panelová bouldermatka není dostatečnou ochranou na vše

Bouldery se značně liší nejen výškou, počtem kroků ale i dopadištěm, bezpečnost si tak bude vyžadovat rozdílné množství matrací. Domluvte se s přáteli a pořiďte do skupiny více jak jednu bouldermatku. Žádný výstup nestojí za zlámané kotníky. Doporučujeme kombinaci jedné tlusté matky jako je „Ocún Dominátor“ nebo „Ocún Moonwalk“ a jedné a více menších bouldermatek jako jsou „Ocůn Paddysundance“ (ano, máme rádi firmu Ocún).

5. Malý 15l batoh s připnutými věcmi venku

Módní denní batoh s připnutými ležačkami, lanem přehozeným přes vrchol není ideálním řešením na pohybování se mezi lezeckými sektory. Pamatujte, že se do batohu musí vejít více věcí. A to nezapočítáváme extra potřebné vybavení, které se vám bude hodit, jakmile vyrazíte na venkovní skály (jídlo, voda, helma, expresky, odsedky…) Raději si kupte specializovaný batoh na lezení (nebo lehčí krosnu), který má objem 30 a více litrů. Já osobně prohazuji dva batohy, 35l sportovní batoh při cestě do tělocvičny a 45l na lezení venku.

6. Zjistěte si jaká je na vašich expreskách strana ke skále

Pokud chcete, aby vám lano vydrželo co nejdéle, podívejte se na to, která karabina patří do lana a kterou budete vkládat do postupového jištění. Valná většina expresek to má psané v příbalové informaci nebo na obalu. Pokud ne (což by se stát nemělo) určete si stranu podle toho, která expreska je volnější. Ta část, která není volná (nebo má v sobě kus gumy, tzv. kalhotky) patří do lana! Volnější karabina pak do skály. Při pádech se pravidelně stává, že se v expresce objeví odštěpky a škrábance zapříčiněné kontaktem kovu o kov, které postupem času karabinu poškozují.

7. Nedostatečné protahování a prohřátí

Souhlasím s tím že nejlepším způsobem, jak se zlepšit v lezení, je pravidelné lezení. Přesto je lezení sportovní aktivita vyžadující základní úroveň koordinace náročných pohybů. Před lezením se řádně procvičte, zvyšte si tepovou frekvenci a zahřejte se. Všem lezcům bych navíc vřele doporučil procvičování základní mobility a flexibility. Je totiž těžké něco vylézt když na to nedosáhnete.

8. Nedostatečné využívání půjčoven vybavení

Věděli jste, že v mnoha tělocvičnách si můžete pronajmout nejen lezecké boty ale i Bouldermatky, cepíny, lana – a někdy i kempinkové vybavení? Některé stěny vám dokonce umožní zapůjčené boty vzít ven. Jednoduše si to musíte ověřit – pronájem vám umožní si vybavení řádně prozkoušet a zjistit, jaký styl sportu vám vyhovuje nejvíce. A to vše bez toho byste museli vynaložit velké finanční prostředky nákupem nového blyštivého vybavení.

9. Zanedbávání Hangoardu.

Ano, i začátečníci mohou používat hangboardy – stačí začít pomalu a opatrně, používat co největší chyty a v případě potřeby odlehčovat pomocí gumy. Nejprve si prohlédněte hangboardy v posilovně a experimentujte s kratšími přerušovanými závěsy. Později, pokud bude vaše láska k tomuto sportu pokračovat, jsou hangboardy dobrou investicí, doplňující domácí tréninkovou rutinu.

10. Lezecký kartáček

Pokud se chystáte ven kupte si kartáček a řádně po sobě uklízejte. Když mágo zakrývá chyt (zejména malé na plotnách) je to frustrující, kluzké a nepříjemné. Rozhodně nejde o dobrý způsob, jak cestu zanechat ostatním lezcům, kteří přijdou po vás. Všichni se můžeme chvilku během spouštění věnovat vydrhnutí části chytů (samozřejmě ne všech obrovských madel). Kromě toho jsou kartáče velice levné a vydrží velice dlouho. Pokud to není něco, do čeho se vám chce zatím investovat, tak i starý zubní kartáček na čas poslouží.

Dobré lezecké boty Ocun Rebel QC
Jaká je nejčastější chyba při lezení?

Tou zcela nejnebezpečnější chybou je nenošení helmy. Pohybem pod skalou bez ochrany hlavy ohrožujete nejen sebe.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.