Nathaniel Coleman

NárodnostSpojené státy (USA)
Datum narození01.01.1997
Výška180cm
Ape index—-
StylBouldering
Největší soutěžní úspěch2020 USA Bouldering Champion

Nathaniel Coleman je americký lezec a ikonický boulderista, který se často dostává do finále a semi-finále ne mistrovství světa. Tento lezec byl prvním mužem, který se kvalifikoval do amerického lezeckého olympijského týmu (celkem 13. kvalifikovaný). Před ním se ale kvalifikovaly dvě fantastické lezkyně – Brooke Raboutou (6.) a Kyra Condia (11.).

Kariéra

Nathaniel je aktivní lezec a od dětství soutěží. Na rozdíl od lezců jako ja například Sean McColl nebo Alberto Ginés López nemá medaile z juniorských mistrovství světa, nebo pan-amerického šampionátu. Dominoval však národní soutěže juniorů USA. V boulderingu zde získal čtyřikrát zlato (2012, 2014, 2015 a 2016).

Prozatím stejné skóre má i mezi dospělými. Třikrát za sebou zvítězil na mistrovství USA v boulderingu (2016, 2017, 2018). Titul mistra světa mu ale zatím utíká. Skončil dvakrát na postu vítězů na soutěžích mistrovství světa, když se mu ve Vailu a podruhé v Torontu podařilo získat stříbro. Nejlepším jeho postem však zůstává „bramborové“ čtvrté místo na celkovém mistrovství světa. Co se rychlosti a obtížnosti týče, těm se soutěžně nevěnuje. Nathaniel je dominantní boulderista.

Nutné je ale zmínit, že má několik velice úctyhodných výstupů na venkovních cestách. Mezi nimi například boulder Psych – 8c (V14) nebo cestu The grand Illusion 8c+.

Nathaniel Coleman a Tokio 2021

Nathaniel Coleman nepatří mezi jasné favority na stupeň vítězů na olympijských hrách 2021. Jeho pozice je spíše „divoká karta“ v boulderingu. Proč tomu tak je? Coleman je výborný boulderista a explozivní lezec. Pokulhává ale za favority her i těmi „ne-favority“ jako je například Mickael Mawem nebo Ludovico Fossali. To zejména protože nedominuje v žádné kategorii. V lezení na obtížnost se nemůže rovnat jménům jako Alex Megos, ani doufat, že skončí v první pětce. To samé pak platí do jisté míry platí i o rychlosti. I zde může snít nejlépe o pátém místu, za Fossalim, Khaibullinem a Narasakim.

Jeho „domácí“ disciplína – bouldering – není bohužel o moc slavnější. Nepodařilo se mu zatím uspět na mistrovství světa, kde se často stává (jako například letos v Meiringenu a Salt Lake City), že chybí přední lezci. Není tedy realistické, aby se umístil nikterak dokonale na soutěži, kde jsou spolu s ním minimálně čtyři mnohem lepší boulderisté.

Aby se Nathaniel Coleman umístil na stupni vítězů, musel by předvést svůj životní výkon a porazit nejlepší lezce naší generace. Výkon, který není nemožný. Je ale velice nepravděpodobný.

Mistrovství USA 2018BoulderingZlato
Mistrovství USA 2017BoulderingZlato
Mistrovství USA 2016BoulderingZlato
Petzl: Série Dry Canyon, díl 1.

Sociální sítě: