IFSC Mistrovství světa Meiringen – Boulder

Mistrovství světa je zpět! První kolo v boulderingu, hostované ve švýcarském Meiringenu, proběhlo mezi 15. a 17. dubnem. Fakt, že jde o první mistrovství světa, které se odehrává ve stejný rok s Olympijskými hrami, se na soutěži projevil. Z listu registrovaných atletů chybí několik jmen, která byste od mistrovství v boulderingu čekali.

Nepřítomní jsou silní členové mužského japonského boulderingového týmu. Chybí oba bratři Michi a Tomoa Narasaki i Kai Harada. Kontrastem oproti tomu je fakt, že Mino Nonaka i Akiyo Noguchi jsou obě kvalifikované do ženského semifinále. Noguchi na prvním a Nonaka na kontestovaném desátém místě.

I když chybí někteří členové olympijských týmů, které bychom na mistrovství čekali (např. Shauna Coxsey) je událost přesto napěchovaná známými jmény. Mezi muži nechybí Adam Ondra, Rishat Khaibullin, Jan Hojer, Alex Megos, Jakob Schubert ani Mickaël Mawem. Mezi ženami pak figurují, mimo japonsky, jména jako je Mia Krampl, Jajna Garnbret nebo hostující Petra Klingler s Jessicou Pilz.

Kvalifikace

Do semi-finále se kvalifikovalo celkem 40 atletů. Dvacet mužů a dvacet žen. O první místa žen se v semi-finále dělí Jajna Garbret a Akiyo Noguchi. Mezi muži se dělí o první místo děli Kokoro Fujii a Adam Ondra.

Úplné skóre mužu k nalezení zde: https://cdn.ifsc-climbing.org/images/Events/Results/2021/IFSC_Meiringen_2021_Mens_Boulder_Qualification_Results.pdf

Úplné skóre žen k nalezení zde: https://cdn.ifsc-climbing.org/images/Events/Results/2021/IFSC_Meiringen_2021_Womens_Boulder_Qualification_Results.pdf

Semi-finále

Čtyřicet lezců a lezkyň je utkalo v semi-finále a šest postoupilo dále! Za muže na prvním místě postupuje Adam Ondra a za ženy Janja Garnbret.

1.Kokoro Fujii1.Katja Debevec
2. Nathaniel Coleman2.Vita Lukan
3.Sohta Amagasa3.Natalia Grossman
4.Yoshiyuki Ogata4.Akiyo Noguchi
5.Tomoaki Takata5.Oriane Bertone
6.Adam Ondra6.Janja Garnbret

Finále

Letošní mistrovství světa bylo obohaceno o několik aditivních pravidel. Byl zaveden zákaz crackových rukavic a kneepadů. Z toho důvodu nastupoval Adam Ondra dnes bez svých ikonických vystrojených nohou.

Muži

1.Adam Ondra3T 3Z
2.Yoshiyuki Ogata2T 4Z
3.Tomoaki Takata1T 4Z
4.Kokoro Fujii1T 3Z
5.Nathaniel Coleman1T 3Z
6.Sohta Amagasa0T 3Z

První mužský boulder byl nepříjemným dynamickým kyvadlovým pohybem, který zdolal pouze jeden lezec. Statický přístup byl možný skrze knee bar, ale nalezl ho ve svém posledním pokusu pouze Adam Ondra

Druhým problém byly relativně přímočaré kapsy a slab. Dyno do první dvou-prstové kapsy (zóny) a následně statický předchod do levých kapes a k topu. Zóny v tomto problému dosáhli všichni lezci, vylezl ho ale pouze Adam Ondra.

Třetím mužským problémem byl převis složený z velkých sloperů a volumů. Celkově to byl „nejlehčí“ z boulderů s celkem třemi topy.

Poslední z problémů byl, stejně jako třetí, nepříjemný převis. Tenhle byl ale o poznání těžší, než třetí. Složený dominantě ze stisků a volumů, Tento problém byl rozhodujícím v boji o zóny. Adamovi ale boulder svědčil a dovedl ho k celkovému zlatému místu se třemi topy.

Ženy

1.Janja GarnbretT4 4Z
2.Oriane Bertone2T 4Z
3.Natalia Grossman2T 4Z
4.Akiyo Noguchi0T 3Z
5.Vita Lukan0T 2Z
6.Katja Debevec0T 2Z

První ženský problém byl ze sloperů a crimpů převisu. Sekvence byla velice statická a důrazná na balanc. Byl to přesně styl problému Jajni Garnbret, která problém zvládla na flash.

Druhý problém začal zákeřným koordinačním tří pohybovým dynamem ze závěsu. Samotný začátek byl ale problém. Přestože se ale podařilo Oriane Bertone najít alternativní beta a topovat boulder.

Třetí boulder byl narozdíl, od prvního velice statický a cílený na balancování. Složený byl z půlměsícových slabů a maličkatých stupů. Oriane Bertone opět zazářila, když v poslední vteřině topovala!

Poslední boulder byl prakticky rozstřelem o zlato mezi Janjou Garnbret a Natalii Grossman. Boulder byl opět velice statický a crimpový se spárou před topem. K tomu měly ale problém se dostat. Ve finále ale byl problém rozhodující.

Na závěr

První kolo mistrovství světa v Meiringenu mělo několik svých úžasných momentů. Musíme zejména vyzdvihnout výkon vítězky ženské kategorie, Janjy Garnbret, které zdolala všechny čtyři bouldery a zaslouženě si odnesla zlato!

Nebylo by nám odpuštěno, kdybychom nezmínili výkon mladé, Oriane Bertone. Její třetí top, během poslední vteřiny je výkon, jež nebude v brzké době zapomenut. Bertone si odnesla ze svého prvního dospělého mistrovství stříbro a rozhodně se nemusí za svůj výkon stydět!

Komentáře

Vlákno uzavřeno.