Bassa Mawem

NárodnostFrancie
Datum narození09.11.1984
Výška184cm
Ape index—-
StylRychlost
Největší soutěžní úspěchZlato na IFSC world championship 2018 v rychlosti

Bassa Mawem, starší sourozenec Mickaela a druhý člen jediného lezeckého olympijského sourozeneckého páru. Bassa je rychlostní specialista a předposlední Francouz, který se na hry kvalifikoval. Do Tokia letěl (jelikož hry již začaly), spolu s bratrem, Julii Chanourdie a Anouck Jaubert.

Kariéra

Bassa Mawem a jeho kariéra byla poznatelně úspěšnější než jeho bratra. Bassa se soustředí již od mládí na fitness. I přesto se dostal k lezení ve velice útlém věku. Ve třinácti letech (1997) již závodil v juniorské divizi ve Francii i na mezinárodní scéně. Mezi lety 1998 až 2006 Bassa prakticky zmizel z mezinárodní lezecké scény. Lezení nahradilo fitness a ninja factor. Vrátil se však a mezi dospělými se dopracoval na pozici, na které je nyní. Tou je první místo v rychlosti. Bassa je momentálně nejlepším rychlostním lezcem světa (podle posledního dokončeného mistrovství z roku 2019).

Mimo mezinárodní závody je Bassa Mawem také trojnásobným mistrem a trojnásobným vicemistrem Francie v rychlostním lezení. Poslední medaili (zlatou) získal v roce 2016. Od té doby se na postu vítězů na francouzském mistrovství neobjevil.

Bassa Mawem a Tokio 2021

Bassa Mawem není potenciálním vítězem olympijských her. Je nutné říct, že není možné, aby se umístil mezi prvními pěti v lezení na obtížnost ani v boulderingu. Jeho kombinované skóre tedy nebude nižší než 36 bodů. Realistické odhad však je, že se bude pohybovat spíše za sedmým místem v lezení na obtížnost. Přestože Bassa nevyhraje 2 ze 3 disciplín, může velice dobře vyhrát v rychlostním lezení, a tak cestu ke zlatu zhoršit minimálně dvěma lezcům. Těmi jsou Rishat Khaibullin (vítězství předpokládá výhru v rychlosti) a Tomoa Narasaki, kterému by lezení na rychlost mělo vykompenzovat lezení na obtíž.

Ideální by bylo, kdyby Mawem vyhrál v lezení na rychlost a umístil se v prvních pěti v boulderingu. Šance na to jsou malé a předpokládají kapitalizaci z chyb ostatních lezců. Je to však ideální situace a šance na to, jak by se mohl zmocnit bronzové medaile.

Mistrovství světa 2018RychlostStříbro
IFSC speed championship 2018Zlato
IFSC Beefy Boulders – Jongwong trénink
Sociální sítě: