Julia Chanourdie

NárodnostFrancie
Datum narození25.16.1996
Výška163cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchKvalifikace na Olympijské hry 2021

Julia Chanourdie je ikonická francouzská lezkyně která, jako mnoho jiných byla k lezení vychována. Jako jedna ze čtyř členů francouzského olympijského týmu a jediná specialistka na lezení na obtížnost, bude reprezentovat svou domovinu v Tokiu.

Kariéra

Julia začala lézt skoro stejně brzy, jako začala chodit. Její rodiče (oba lezci) mají lezeckou tělocvičnu na které se malá Julia prvně dostala nad zem. V osmi letech začala soutěžit a brzy se z mladé lezkyně stala národní mistryně. Rychle se ukázalo, že je schopnou atletkou ve všech oblastech lezení. Mezi lezy 2010 a 2014 vyhrála šest zlatých medailí na francouzských juniorských mistrovstvích, a to ve všech třech disciplínách – obtížnosti, boulderingu i rychlosti.

S přechodem do dospělých mezinárodních soutěží se počet momentů, kdy byla Julia Chanourdie na pódiu vítězů razantně zmenšil. Julia se zaměřila na lezení na obtíž, kde čelí tvrdé konkurenci od lezkyň jako je Jessica Pilz, Janja Garnbret nebo „nováček“ Brooke Raboutou. I přes konkurenci si ale Julia tradičně klestí své místo mezi prvními deseti.

Jeden z důvodů, proč nevidíme Julii na pódiu častěji, je její náklon ke sportovnímu lezení. Je jednou z mála lezců i lezkyň, kteří zanechávají své stopy hlavně na skále. Se čtyřmi výlezy na pověstné hranici 9a, Julia je nejúspěšnější sportovní lezkyní olympijských her. Její korunní klenot je výlez cesty Eagle-4 ve Francii hodnocený 9b (XII-). Je tak třetí ženou, která vylezla tuto obtížnost a jedinou lezkyní (a jednou z mála i mezi muži), kteří obtížnost 9b zdolali.

Julia Chanourdie a Tokio 2021

Julia Chanourdie se nekvalifikovala na Olympijské hry do Tokia v prvním kole. Byla však první na kvalifikaci v Toulouse. Hlavní úskalí, kterému tato francouzská lezkyně čelí při své cestě na pódium, je kombinovaný formát. Julia je extrémně úspěšnou lezkyní na obtížnost a patří mezi tři, které se budou bít o první místo v této kategorii (dalšími jsou Jessica Pilz a Janja Garnbret).

Julia nejspíše neskončí v první pětce v lezení na rychlost. Není možné, aby překonala specialistky v této disciplíně jako je Aleksandra Miroslaw. Její záchranou bude tedy bouldering. I zde však bude mít velké potíže v podobě japonských lezkyň, Shauny Coxsey a opět bohužel také Janji Garnbret. Pokud by se jí ale podařilo využít jisté „tajnosti“ svých dovedností a získat minimálně 2 topy a zónu na každém problému v boulderingu, mohla by Julia Chanourdie stanout na prvním pódiu vítězů.

Mistrovství světa 2017LeadBronz
Mistrovství Francie 2018LeadZlato
Mistrovství Francie 2017LeadStříbro
Mistrovství Francie 2016LeadStříbro
Mistrovství Francie 2015LeadStříbro
Julia Chanourdie na Eagle-4 (9b)
Sociální sítě: