Brenta – Spodní stěna

Počet cest: 7
Výška: 25m (18m)
Hornina: Buližník
Typ cesty: Svislá / Převislá
GPS: 50.0994268N, 14.3216307E
MHD: Autobusová a tramvajová zastávka Divoká Šárka, zastávky autobusů Jenerálka a Škola Nebušice
Parkoviště: U McDonald´s, ulice Vlastina, Nebušice, Ulice Ke Skalám, parkoviště u Restaurace Jenerálka

Brenta – Spodní stěna –  je všeho všudy malý, dominantně tradiční lezecký sektor v Divoké Šárce. Jde o první ze tří sektorů, které tvoří postupný výstup na skálu. Spodní stěna je první z této oblasti. Najdete tu celkem 7 lezeckých linií. Pět z nich je výhradně na tradiční jištění. Tyto cesty končí na začátku druhého lezeckého sektoru, uprostřed skály. Mimo těchto pět tu jsou i jedna čistá sportovka a jedna polo-sportovka. Bohužel, odjištěná cesta je už dost náročná pro většinu lezců. Není to tedy sektor, kam by jste si mohli jít jen tak zalézt. Nedoporučujeme se pokoušet o nasazení ryby (top rope) v tomto sektoru. Jednak je to nebezpečné a druhak to ničí skálu. Tento sektor je tak zcela vyhrazen pro tradiční lezce a ostřílené sportovkáře.
Lezení podléhá pravidlům pro skalní lezení.

Divoká Šárka; Brenta – Dolní stěna

Brenta – Spodní stěna

GPS: 50.0994268N, 14.3216307E
Maturita (1)

3c (IV)

Linie vede po levé straně skály za hranou, v malém zářezu. Lezec přeleze na hranu, kterou následuje až na malou šikmou plotnu. Po té jde šikmo doprava do sedla pod sektor „Střední Výšvih“. Poznávací zmamení je zde břízka, ke které se lezec stáčí.

Délka: 25m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1968

Mokrý žlábek (2)

4c (V)

Druhá linie zleva vede strmým žlabem mezi hranou a stěnou. Nástup je označen šipkou. Na konci žlabu se stáčí do prava a po strmých blocích vede pod „Střední výšvih“.

Délka: 25m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1968

Normálka (3)

2+ (III)

Nástup na linii je označen šipkou pod převisem. Linie vede po stěnkách na štand, kde se napopuje na cesty č. 1 a 2 a dolézá jimi na konec.

Délka: 25m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1988

Střecha (4)

5c (VI)

Cesta Střecha, označená šipkou, vede koutem pod převis, ve kterém se lezec zajistí na skobě. Dále pokračuje přes hranu na štand a napojí se na předešlé cesty, kterými doleze.

Délka: 15m
Jištění: 1 bolt + tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1968

Stará hákovačka (5)

7b (VIII+)

Nejtěžší linie sektoru, Stará hákovačka začíná na nakloněné stěnce pod převise. Následuje vzhůru, po třech boltech přes převis ke slanění na štandu.

Délka: 18m
Jištění: 3 borháky + slaňák
Autor:Neznámý, před rokem 1994

Kuttův Kout (6)

5c (VI)

Linie vede stěnkou na pravo od převisu, označena je šipkou. Lezec jde spárkou na hřebínek, po kterém dolézá vzhůru přes bloky ke „Střednímu výšvihu“. 

Délka: 20m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1980

Pravovina (7)

2 (II)

Nejlehčí cesta sektoru, Pravovina vede prostředkem pravé stěnky na hranu. Tou poté lezec pokračuje vzhůru a napojí se do cesty č. 6, kterou doleze.

Délka: 25m
Jištění: tradiční
Autor:Nezmámý

loader-image
Praha
07:30, 19.05.2024
temperature icon 13°C
jasno
Humidity 88 %
Wind 11 Km/h
Wind Gust: 0 Km/h
Viditelnost: 0 km
východ slunce: 05:10
Západ slunce: 20:47

Přístup

Do sektoru Brenta – spodní stěna se dá dostat, jak je v Šárce tradiční – třemi hlavními způsoby. Všechny možnosti jsou na tom vcelku stejně, jelikož Brenta je na křižovatce cest. Záleží tedy jen na tom, kde máte v plánu parkovat.
Cesta skrz Divokou Šárku vede po asfaltce směrem ke koupališti U Veselíka a sektorům uprostřed Šárky. Z Jenerálky vede ta samá asfaltka, pouze z druhé strany. Procházíte tak kolem Zeda a Nohavic. Z Nebušic se pak táhne klikatá cesta kolem Vyhlídky a napojuje se u koupaliště na výše zmíněnou asfaltku. Brenta se schovává v lese na pravém břehu potoka, pár desítek metrů od asfaltky, mezi Hostincem Dívčí skok a koupalištěm U Veselíka.

MHD:
Autobus: zastávka Divoká Šárka, Škola Nebušice a Jenerálka
Tramvaj: konečná stanice, Divoká Šárka

Parkoviště:
Z Nebušic: ulice Nad Želivkou, Pod Hájovnou, K Šárce
Na Jenerálce: Ulice ve Skalách, parkoviště u Restaurace Jenerálka
Z Prahy 6: Parkoviště McDonalds (nejlepší brzo ráno), ulice Nová Šárka, Vlastina