Zedkovy bloky – Divoká Šárka

Počet cest: 9 + 1
Výška: 15 m
Hornina: Buližník
Typ Cesty: Svislá
GPS: 50.1019722N, 14.3228611E
MHD: Autobusová a tramvajová zastávka Divoká Šárka, zastávky autobusů Jenerálka a Škola Nebušice
Parkoviště: U McDonald´s, ulice Vlastina, Nebušice, Ulice Ke Skalám, parkoviště u Restaurace Jenerálka

Zedkovy bloky jsou jeden z nejlépe přístupných lezeckých sektorů uvnitř Divoké Šárky. Bloky jsou velice dobře přístupné z cesty, pár desítek metrů od Čertova mlýna. Lezení zde je dominantně tradiční, s pouhou jednou cestou sportovně odjištěnou. Sektor je složený ze dvou skal přilehlých na Nebušickou vyhlídku. Na rozdíl od mnoha sektorů v Praze, jako je například Malá plotna nebo Borová skála, se na Zedkových blocích nedá z vrchu skály nasadit toprope. Jelikož jde o rezervaci Divoká Šárka, je zakázáno chodit mimo cesty a ničit přírodu. Snaha o nasazení jištění z vrchu vede k oběma těmto věcem. Proto je zde nutné mít vlastní tradiční jištění – vklíněnce nebo friendy – na zajištění ve spárách skály. Samotný masiv je celkem špinavý a zarostlý mechem, za což může vlhkost sektoru a to, že je málo lezený.

Zedkovy bloky - lezecka oblast vyznacene cesty. Praha horolezeni a nepoznana divoka sarka
Zedkovy blok

Zedkovy bloky

Kout u tří převisů (1)

2+ (III)

První cesta sektoru je celá tradičně odjištěna. Vede v logickém koutě na levé straně levé stěny. Linie není nejtěžší, ale umí být zrádná. Jištění je celé tradiční.

Délka: 12m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1986

Tři převisy (2)

4c (V)

Stejně jako předešlá cesta, je i tato velice přímočará. Označená šipkou na kameni, vede přímo vzhůrů přes tři malé převisy. Cesta je zarostlá mechem a špinavá. Odjištěna je, stejně jako cesta č.1, tradičně.

Délka: 12m
Jištění: tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1986

Převis (3)

5c (VI)

Cesta začíná u svislé stěny vlevo od pamětní desky. Odtud pokračuje doleva pod převis v trojúhelníkové stěnce, kde se lezec zajistí do borháku. Tudy pokračuje přímo vzhůru přes převis, menší stěnku vzhůru ke slanění.

Délka: 18m
Jištění: 2 nýty + Tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1986

Vrták (4)

6b+ (VII)

Vrták vede po svislé stěna mezi pamětní deskou a cestou Převis. Leze se přímo vzhůru, zajištujíc se do dvou nýtů. Po svislé stěnce následuje malý balkónek a menší stěnka ke slanění. V druhé stěnce je nutné se zajistit vlastním jištěním.

Délka: 15m
Jištění: 3 nýty + Tradiční
Autor:Tučka, Petrašovský, 2011

Zedkova spára (5)

5b (VI-)

Cesta vede koutovou spárou vlevo od pamětní desky. První jištění je relativně vysoko na cestě pokryté mechem, je zde třeba se zajistit vlastním jištěním. Mimo to jsou v cestě dva borháky, jeden v 7 metrech a druhý v převisu, přes který lezec doleze ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: 2 borháky + Tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1968

Zedkova spára varianta (5.1)

4c (V)

Tato cesta je varianty Zedkovy spáry, leze se však bez závěrečného převisu. Lezec jej obejde přes balkónek cesty Vrták a doleze ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: 1 borhák + Tradiční
Autor:Neznámý, před rokem 1968

Středem (6)

5c (VI)

Poslední cesta vlevo od pamětní desky. Cesta č.8 vede přímo středem skály pod slaněním. Lezec leze vzhůru a jistí se za pomocí nejmenších vklíněnců a friendů a jednoho borháku.

Délka: 15m
Jištění: 1 borhák + Tradiční
Autor:Tučka, Kulajta, 2011

Středem (7)

4c (V)

Cesta vpravo od desky bez fixního jistění. Lezec musí použít (zhruba 4) malé vklíněnce nebo friendy. Linie zde vede po malé, téměř prstové spárce, přes převis ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: Tradiční
Autor:Tučka, Kulajta, 2011

Kout (8)

2 (II)

Linie vedoucí velkým koutem v pravé části skalního masivu. Je zde zapotřebí použít tradiční jištění. Lezec se vydá koutem vzhůru na balkónek, kde se poté stočí doleva a doleze ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: Tradiční
Autor:Neznámý

Čtyři (9)

2 (II)

Tato linie je poslední a zároveň také nejkratší cestou sektoru. Stejně jako u předešlé, ani zde není fixní jištění. Jde o krátkou cestu po dobrých chytech k vlastnímu slanění na vrcholku.

Délka: 10m
Jištění: Tradiční
Autor: Filip Zaoral, 13.11.2013

Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi
Praha
20.03.2023
15°C
oblačno
Vítr: 15 Km/h
Viditelnost: 10 km
východ slunce: 06:06
Západ slunce: 18:13

Přístup

Do sektoru Zedkovy bloky se dá dostat třemi hlavními způsoby. První a nejdelší příchodová cesta je skrz Divokou Šárku. Pro tuhle cestu využijete MHD zastávky Divoká Šárka a sestoupíte do údolí kolem McDonald (stejná cesta jako pro sektor Highball). Odtud vede asfaltová cesta podél potoka, kolem koupaliště a hostince Dívčí skok až k sektoru.

Druhá příchodová cesta vede z Nebušic. Je třeba se dostat na Nebušickou vyhlídku a sejít klikatou prašnou cestou po levé straně skal až do údolí. Tímto způsobem se octnete hned vedle sektoru. Poslední příchodová cesta, ta z Jenerálky, na kterou jezdí autobusy z Dejvic a Bořislavky. Odsud se vydáte k Chorvatskému mlýnu a od něj asfaltovou stezkou kupředu. Pokud z ní neodbočíte, (projdete kolem boulderingového sektoru Čertovy nohavice) dojdete k Zedkovým blokům.

MHD:
Autobus: zastávka Divoká Šárka, Škola Nebušice a Jenerálka
Tramvaj: konečná stanice, Divoká Šárka

Parkoviště:
Z Nebušic: ulice Nad Želivkou, Pod Hájovnou, K Šárce
Z Jenerálky: Ulice ve Skalách, parkoviště u Restaurace Jenerálka
Z Prahy 6: Parkoviště McDonalds (nejlepší brzo ráno), ulice Nová Šárka, Vlastina