Jak vybrat správné lezečky

Jak vybrat lezečky je otázka, kterou si položil alespoň jednou každý lezec a nejspíš si ji pokládáte teď i vy. Jsou zde čtyři věci, které byste měli vědět předtím, než se do výběru pustíte po hlavě. Těmi jsou 1. jaký tip lezečky chcete, 2. vázání a 3. jak chcete, aby vám padla a 4. jakou podrážku potřebujete.

  1. Typy lezeček – jsou tři hlavní a dělí se podle sklonu neboli „agresivity“ podrážky na neutrální, mírné a agresivní.
  2. Vázání – aneb také jak rychle chcete dostat botu z nohy. Zde jsou tři možnosti bot – nazouvací, sněrovací a ty se suchým zipem
  3. Velikost – lezečky bývají menší, než boty pro všední nošení, je ale nutné si předem vyzkoušet o jak moc menší je chcete a jestli se v průběhu používání roztáhnou (pokud ne, může být bota skoro nepoužitelná).
  4. Podrážka – existuje mnoho různých podrážek a typ gumy na různé účely a ne každá se hodí na vše.
Scarpa lezačky Instinct VS

Menu:

  1. Typy lezeček
  2. Velikost
  3. Guma / Podrážka
  4. Ideální boty pro začátečníky
  5. Inspirujte se VARPem

Typy lezeček

Neutrální

Neutrální typ lezeček je nejméně agresivní, tzn s nejméně prohnutou podrážkou. Jsou nejvíce příjemné na nohách, jelikož dovolují prstům být v přirozené rovné poloze. To z nich dělá ideální lezečky pro nové lezce, které si teprve zjišťují, jak vybrat lezečky. Palec většinou končí natažený přesně (či přibližně přesně) na konci boty. Nejsou ale jen pro začátečníky. Tento druh je preferovaný i mezi ostřílenými lezci na dlouhé, více délkové lezecké tratě, na kterých člověk nesundá botu z nohy celé hodiny.

Pro

Proti

  • Snížená citlivost
  • Nejsou vhodné do převisů a na malé stupy

Mírné

Tento druh je velice univerzální, balancující příjemnost, techniku a citlivost. Profil těchto bot je více zahnutý, což dodává lezci citlivost a přesnost při práci na malých stupech. Spolu s tím ale není dost zahnutý na to, aby lezci nohu úplně znecitlivěl. Jsou to dobré boty na všechny druhy lezení od spáry, přes boulderingu a umělou stěnu až po více délkové skalní lezení. Je však nutné počítat s tím, že předpokládají alespoň základní znalosti lezení od těch, kteří boty nosí, jelikož bývají méně promíjivé jelikož mají tenčí a měkčí gumu na podrážce, než typ neutrální.

Pro

  • Lepší na náročnější cesty
  • Dobře přilnavá guma podrážky
  • Nejpohodlnější výkonnostní boty

Proti

  • Méně pohodlné než neutrální typ
  • Není ideální pro převisy
  • Dříve se opotřebuje guma boty

Agresivní

Agresivní boty jsou velice prohnuté. Hlavní stress je zde pokládán na patu a špičku. Obě části nohy jsou velice úzce sevřeny v botě, aby zajistili maximální citlivost a přilnavost na skálu. Jsou to ideální boty pro práci v převisu a pro práci na malých stupech, kde je preciznost klíčová. Tento typ lezeček je bohužel také nejméně příjemný na nošení, a proto se používá (skoro výhradně) na jedno délkové cesty a na vnitřní lezení.

Pro

  • Velice přilnavá podrážka
  • Ideální pro převisy a malé stupy
  • Dělané na velice náročné cesty a problémy

Proti

  • Nepohodlné na nošení
  • Podrážka se rychle opotřebuje
  • Nejsou vhodné na dlouhé lezení

Vázání

Nazouvací

Nazouvací lezečky neboli nazouváky jsou boty s elastickým hrdlem. Jde často o velice úzké boty s měkkou podrážkou, což eliminuje určité druhy lezení. Dá se do nich dostat rychleji než do bot s tkaničkami, ale nákup těchto bot je složitý a předpokládá nazkoušení si bot na prodejně. Tyto lezečky bývají často dělané na bouldering, jelikož umožňují jednoduché a rychlé nazouvání. Jejich hlavním negativem je však to, že nejsou stavěné na dlouhé cesty.

Pro

  • Super rychlé nasazení
  • Výborné na bouldering

Proti

  • Nevhodné pro skalní lezení

Suchý zip

Lezečky na suchý zip jsou velice časté, a často používané pro boty dělané na boulderingu nebo do tělocvičny. Zip umožňuje boty rychle nasadit a sundat. Jde tak o boty dělané „na pohodlí“ (jak to jen u lezeček jde).

Pro

  • Lehce nandatelné i sundatelné
  • Pohodlné

Proti

  • Noha není v botě tak pevná

Tkaničkové

Tkaničkové lezečky jsou tradiční variantou a také tou nejpevnější a nejpřizpůsobivější variantou, jaká se dá využít. Tyto boty bývají téměř univerzální, díky tomu jak často se toto vázání používá. Tkaničky umožní lezci si přizpůsobit to, jak těsná bota bude, což přijde vhod na různých typech lezení. Co je však největší stinnou stránkou tohoto vázání je to, jak dlouho trvá botu nasadit a sundat (u nových párů to bývá velice bolestivé).

Pro

  • Pevné
  • Univerzální
  • Přizpůsobivé

Proti

  • Dlouhé nazouvání a vyzouvání
  • Nepříjemné začátky

Velikost

Velikost bot je něco, co často dělá lezcům vrásky a kazí dny. Při zodpovězení otázky „jak vybrat lezečky“ je ale velikost něco, co se nesmí opomenout. Přesto pro tento účel mají výrobci své velikostní tabulky, které vám řeknou, jakou velikost lezečky potřebujete s vaší nohou. Velikosti jsou ale jiné mezi výrobci, takže i tabulky se liší.

Pokud začínáte, nedoporučujeme si brát lezečky menší než o jedno číslo (a i to je mnoho). Doporučujeme se vám, se pohybovat zhruba o půl čísla kolem vaší velikosti bot. Víc a ztratíte cit v palcích nutný pro to, abyste efektivně lezli na malých stupech. Méně než půl čísla a riskujete to, že se vám bota dost nepřizpůsobí a budete vystaveni bolesti pokaždé, když si ji nasadíte.

S tím se dostáváme k tomu, že ne každá lezečka se roztáhne. Lezečky z umělé kůže a ty s agresivním profilem se přizpůsobí mnohem méně, než ty co mají suchý zip a neutrální profil. Proto si nechte poradit od někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Kamarádi lezci, pracovníci na místní lezecké stěně nebo prodavači rádi pomůžou a podělí se o to, co ví. Lezečky je ale každopádně potřeba si vyzkoušet.

Guma / Podrážka

Lezecké podrážky jsou to, čím se nováčci příliš nezabývají. Je ale jeden hlavní rozdíl, který se hodí při výběru lezeček znát – rozdíl mezi měkkou a tvrdou podrážkou. Každá má totiž jiné vlastnosti, používá se na něco jiného a taky jinak dlouho vydrží.

Měkké boty jsou dělané na přilnavost a na práci na měkčích horninách (pískovec, vápenec). Proto jejich gumy bývají tenké a bez přidaných aditiv pro zvýšenou odolnost. Tím se také rychleji opotřebují a jsou velice náchylné na špatnou techniku při lezení.

Tvrdší boty jsou pro práci na těch nejmenších stupech, jelikož mají tlusté podrážky. Guma na těchto lezečkách je obohacena o aditiva pro tvrzení gumy, což jim dodává také větší životnost a jsou tak lepší volbou pro začínající lezce. Tyto boty jsou ale velice nevhodné na české pískovce!

Pokud vás o podrážkách zajímá více a chcete si vybrat tu pravou, pokračujte zde, kde pro vás máme celý článek a porovnání o rozdílech v podrážkách lezeckých bot.

Ideální bota pro začátečníky

Teď, když v teorii víte, jak vybrat lezečky, je čas se podívat na ideální páry pro začínající lezce. To je otázka velice široká a náročná. Hodně z nás táhl při prvním výběru Decathlon a jejich levnější lezečky, které se zdají být zcela adekvátní. Musíme zde ale říct – nedělejte to. První pár bot je přeci jenom značná investice a je velice vysoká šance, že na svém prvním páru polezete i jako ostřílený lezec, či lezkyně. Proto se podívejte spíše na opravdu kvalitní, byť o něco maličko dražší páry, které vám ale vydrží jako například od firem Ocún, La Sportiva nebo Scarpa.

Ocún

Česká firma a nesmrtelná srdcovka pro mnohé lezce. Ocún, byť opravdu exceluje ve výrobě lezeček pro pokročilé a expertní lezce, má několik párů pro začátečníky, které opravdu stojí za to. S vlastní sérií gumy Cat, patří Ocún mezi jedny z nejlepších bot, a na domácím trhu také mezi ty nejlevnější.

Ocún Crest Lu

Ocun Crest Lu jsou velice lehké lezečky, které si zakládají na pohodlí. Jde o pevnou botu s tvrdou gumou, která je více než vhodná pro začáteční lezce. Je to bota, která vám roky vydrží a bude se dát použít i když se z vás stane lezecký veterán. Dobrá přilnavost a pohodlí je pouze zastíněno tím, že se jí příliš nedaří při lemování na malých stupech. Jde ale o relativně levnou botu, vhodnou do tělocvičny i na skálu.

  • Umělá kůže
  • Tkaničky
  • Kolem 1 200 Kč

Ocún Strike QC

Ocún Strike QC patří mezi velice dobré boty pro začátečníky. Jejich podrážka se velice dobře drží na skále i na plastu, což rozhodně není na škodu. Mimo to, jsou to velice pohodlné boty, které budou excelovat zejména na velkých chytech a stupech, kde je tření nutné (jako na boulderingu). Záporem této boty je o něco horší konstrukce než ta, kterou má Crest Lu. Bota samotná bude opotřebovaná dříve, než podrážka.

  • Umělá kůže
  • Suchý zip
  • Kolem 1 300 Kč

La Sportiva

La Sportiva jsou značka, která se rovná pouze málo která. Roky dělání lezeckého vybavení vedly k tomu, že tato firmá má hned několik výborných lezeček pro začátečníky. Vybrali jsme dva páry, které z toho množství vyvstaly.

La Sportiva Finale

Finale patří k dražším botám na českém trhu. Jsou ale velice kvalitní. Tento pár bot je vysoce versatilní a vhodný na mnoho různých druhů lezení. Jejích mírný profil je vhodný i na mírné převisy a práci na malých stupech. Spolu s tím jsou i velice pohodlné a s podrážkou XS edge i odolné.

  • Kůže
  • Tkaničky
  • Kolem 2 000 Kč

La Sportiva Tarantulace

Tarantulace jsou boty, které často vídáme na lezeckých stěnách. Tyto lezečky jsou velice odolné s 5mm FriXion RS podrážkou a spolu s tím také hodně pohodlné. Dobře se drží na velkých chytech a jejich odolnost znamená, že je můžete používat roky. Chybí jim však pořádná špička, takže nepočítejte s tím, že by se vám v nich podařilo lézt náročné trasy na malých stupech.

  • Kůže
  • Tkaničky
  • Kolem 1 500 Kč

Scarpa

Scarpa má nejspíš největší výběr lezeček pro začátečníky na trhu, jsou ale o něco dražší. To je tím, že jejich konstrukce jsou precizní a používají opravdu dobré tvrdé podrážky jako je Vibram XS edge. Pokud se nebojíte si připlatit za to, že budete mít tuto botu po zbytek své lezecké kariéry máme pro vás dva tipy.

Scarpa Vapor V

Tato bota je výborná, pokud jste si již absolvovali nějaký čas na stěně a nejste 100% nováček – např. první boty po kurzu. Má o něco tenčí podrážku, což zvyšuje riziko poškození při špatné technice. Její mírně zahnutý profil nabízí dobrou kombinaci výkonu a pohodlí. Je ale velice drahá na první pár bot.

  • Kůže
  • Suchý zip
  • okolo 3 000 Kč

Scarpa Force V

Stejně jako její setra Vapor V, i tato bota je relativně drahá. S neutrálním profilem a velice tlustou gumou (Vibram XS edge) je však lepší pro lezce, kteří mají o něco horší techniku, nebo chtějí botu která je opravdu univerzální. Force V je dobrý na všechny druhy lezení – od spáry po bouldering – ale není perfektní pro žádný z těchto stylů. Je však dost pohodlná a výkonná na to, aby ji využívali i zkušení lezci na dlouhé tratě.

  • Kůže
  • Suchý zip
  • Okolo 2 800 Kč

Inspirujte se VARPem

Nyní víte, jak vybrat lezečky a už se jen rozhodujete nad tím, které z mnoho možných si pořídit. Možná vás utěší, že i my ve VARPu, jsme si s touto otázkou několikrát lámali hlavy. Štěstí pro vás je, že my jsme již v odpovědi na otázku „jak vybrat lezečky“ chybovali dost na to, abychom vám mohli s čistým svědomím doporučit naše oblíbené kusy.

Umělá stěna

zení na umělé stěně vám můžeme doporučit Ocún Rebel QC. Jsou to velice dobré boty na plastové chyty, které najdete na lezeckých stěnách. Jejich mírně agresivní profil je dobrý na výkon, ale také dost příjemný na to, aby se v nich dalo trávit více času. Jsou to boty pro mírně pokročilejší lezce, kteří chtějí trávit čas na umělé stěně, a to jak na boulderu tak lezením na obtížnost. Tyto boty se ale nebrání ani skalnímu lezení, a rozhodně výlet na kámen přežijí. Cenově se pohybují kolem 1 700 Kč.

Sportovní lezení

Jak vybrat lezečky na sportovní lezení, ale i na stěnu se ptáte? Jednoduchá odpověď jsou Ocún Pearl Lu. Agresivní profil a úzká konstrukce je ideální pro lezení na malých a ostrých stupech skal, ale i na větší ploché kameny. Noha je v botě velice citlivá, čemuž napomáhá také tkaničkové vázání lezečky. Přestože je to bota, která se zdá na první pohled být nepříjemnou, není tomu tak. Polstrovaný jazyk a dobře provedené vázání z ní dělá jednu z nejpohodlnějších výkonnostních bot na trhu, a to jen za zhruba 1 600 Kč.

Detailní práce

Scarpa Instinct VS je nasí odpovědí na to, jak vybrat lezečky do převisu a na mikro stupy. Tato agresivní a asymetrická bota umožňuje obrovskou citlivost a preciznost při lezení na malých chytech nebo v převisu, kdy je potřeba maximální přesnost. S měkkou podrážkou je to bota vhodná i na náročné pískovcové cesty, kterých je v Čechách plno. Předpokládá však, že je lezec zdatný a má dobré znalosti, jelikož měkká podrážka této boty není promíjivá chybám.

FAQ

Jaké ležačky jsou nejlepší pro začátečníky?

Pro začátečníky doporučujeme kvalitní boty od firem Ocun, La Sportiva či Scarpa. Ideální jsou pak boty, s tlustší podrážkou tak aby vám vydrželi i na budoucí lezecké dobrodružství. Dobrými možnostmi jsou Ocun Crest Lu, La Sportiva Finale či Scarpa Vapor V.

Které lezečky mi vydží nejdéle?

Nejdéle vám vydrží boty, které budete moci nadále používat i v době co si již koupíte kvalitnější boty specifické pro určitou disciplínu. Proto doporučujeme kvalitní, správně padnoucí boty s tlustší podrážkou. Vhodnými adepty jsou Ocun Crest, La Sportiva Finale, Scarpa Force V.

Které lezecké boty zrovna používáte?

Našimi momentálně nejoblíbenějšími ležačkami jsou, Scarpa Instinct VS, Ocun Pearl, Ocun Rebel QC a La Sportiva Finale. Přesto používáme i určité problémy měníme boty a používáme naše první či straší lezečky Scarpa Vapor V, Scrapa Veloce a La Sportiva Tarantula. I tato položka vám jistš pomůže v procesu jak vybrat lezečky.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.