Stefano Ghisolfi

NárodnostItálie
Datum narození18.02.1993
Výška170cm
Ape index—-
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchMistr světa v lezení na obtížnost 2021

Stefano Ghisolfi je jedno z nejčastěji opakovaných jmen lezecké sezóny 2021. Přestože nebyl jedním ze tří italských olympioniků, sklízí letos úspěchy, kde se dá. A není to prvně, co jméno Ghisolfi budí mezinárodní rozruch.

Závodní kariéra

Stefano začal svou lezeckou kariéru ve čtrnácti letech, když se účastnil mistrovství světa mladistvých 2007. Jeho první průraz přišel o tři roky později, a to hned dvakrát za sebou. Tehdy byl na bronzovém postu na mistrovství světa mladistvých (skupina A) a bronzový na mistrovství světa juniorů. Po tomto výkonu ale trvalo opět velice dlouho, než opět stanul na pódiu mistrovství světa.

Stalo se tak ale opět opakovaně, v letech 2017 a 2018, kdy si polepšil na svém někdejším dětském výkonu, a stanul se stříbrnou medailí na mistrovství světa v lezení na obtížnost. Jeho nejlepší výkon přišel ale až letos, kdy konečně zvítězil v lezení na obtížnost a dokončil svou trifektu medailí.

Venkovní výstupy

Ghisolfi není ale závodní sportovní lezec. Spíše než Adamu Ondrovi (který tyto dvě disciplíny úspěšně kombinuje) se podobá spíše Alexi Megosovi. Soutěží, ale dominuje teprve až na skalách. Je to krásně vidět, když se podíváme na jeho výstupy.
Ghisolfi je jedním pouze ze čtyř lezců, kteří zdolali obtížnost 9b+ a chvíli se zdálo, že je i jeden ze tří co si podali notorické 9c. Vše ale postupně.

Stefano Ghisolfi je dobrým boulderistou (vyhrál 3x Melloblocco), přestože se boulderingu příliš nevěnuje. Ghisolfi má zapsané dva venkovní výstupy boulderů hodnocených jako 8b+ (V14).

Jeho preferovanou disciplínou je však až lezení na laně. Jeho momentální onsight obtížnosti je 8c (XI-), což jen podtrhává tvrzení, že je opravdu dobrým lezcem. Druhé zvýraznění přichází z toho, že má výlezy cest Chrise Sharmy (jistá záruka kvality a průchod lezeckým ohněm). Těmi jsou La Rambla a Realization, obě hodnocené jako 9a+ (XI+).

Teď se ale dostáváme k bodu, proč tu nejspíš všichni návštěvníci jste, a to Stefanovy výstupy hodnocené 9b a více. Zdolal Perfecto Mundo (Alex Megos) a Change (Adam Ondra), které jsou považovány za notorické cesty (Change je první trasou hodnocenou 9b+). Jeho korunní klenot však přišel s cestou Bibliographie. Kdy se stal tepre třetím lezcem, který se o tuto obtížnost seriózně pokusil. Nikoho tedy nešokovalo, když se mu ji také podařilo vylézt. Šokem se nicméně stal fakt, že cestu, kterou Megos označil za 9c následně sesadil a prohlásil ji za 9b+ (na což Alex sám později přistoupil).

Samozřejmě je také vhodné dodat, že v letošním roce (2021) naboltoval a otevřel cestu 9b/+ (XI-/XII) Erebor, kterou si hned i zopakovala legenda ženského lezení – Laura Rogora.

Mistrovství světa 2021LeadZlato
Mistrovství světa 2018LeadStříbro
Mistrovství světa 2017 LeadStříbro
Mellow – Sierra Madre V15 – Michael Piccolruaz
Sociální sítě: