Laura Rogora

NárodnostItálie
Datum narození28.04.2001
Výška153cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchStříbro v European Championship 2019

Laura Rogora, nejspíše největší „nováček“ na dospělé olympijské lezecké scéně, tato italská lezkyně se stala synonymem pro úžasné lezecké výkony. Ve dvaceti letech stane na startu zatím největší lezecké soutěži a minimálně v lezení na obtížnost dá svým soupeřkám zavařit.

Kariéra

Lauřina soutěžní kariéra byla prozatím ve znamení juniorských soutěží. Mezi dospělými má dokončený pouze jeden rok (kvůli pozastavení soutěží v roce 2020). Rok 2019 je tím, kdy prorazila do rozsáhlého povědomí soutěžního světa, přestože o jejích výkonech na skalách se dávno vědělo. V roce 2017 se jí nepodařilo umístit na pódiu a v roce 2018 zvítězila v boulderingu. 2019 byl ale zlatým na celé čáře. Laura Rogora získala zlato na mistrovství světa juniorů v lezení na obtížnost, boulderingu i rychlosti. Ukončila tak svou juniorskou kariéru na dokonalé zlaté vlně.

Mezi dospělými ji zatím nebylo přáno štěstí. V roce 2019 získala stříbro na mistrovství Evropy. O rok později porazila i ikonické lezkyně jako Jajna Garnbret, Jessica Pilz a Julia Chanourdie na mistrovství světa v lezení na obtížnost v Briancon, když se jí podařilo získat zlato. Tím však její medailová série končí a omezuje se mezi dospělými pouze na lezení na obtížnost.

Laura kompenzuje to, co ji uniká na soutěži, venkovním lezením. Je jednou z nejlepších sportovních lezkyň planety. Má zapsané tři pro-výstupy cest 8c/9a a dva výstupy cest 9a + (vč. Cesty Pure Dreaming Plus od Adama Ondry). Mimo to je jedna z pouze hrstky lezkyň (a pouze jedna ze dvou olympioniček), které se mohou chlubit zdoláním cesty 9b. V případě Laury jde o cestu Ali Hulk Sit Extension Total ve Španělsku, kterou si zapsala v pouhých devatenácti letech.

Laura Rogora a Tokio 2021

Je nutné to říct rovnou. Laura Rogora má velice malé šance na zlato. Její schopnosti v boulderingu jsou dobré, ale ne dost dobré na to, aby se mohly stavět proti Miho Nonaka nebo Shauně Coxsey a stejně na tom je v rychlosti kde nemá šanci obstát proti Aleksandře Miroslaw nebo Iulii Kaplin. Bude do jisté míry zázrakem, pokud se tato mladá a soutěžně dosti nezkušená lezkyně umístila v těchto disciplínách pod desátou příčkou. Pokud k tomu připočteme i její statický a rozvážný styl lezení, začíná desáté místo znít jako dosavadní rekordní výkon.

V čem však Laura rozhodně svět ohromí, bude lezení na obtížnost. Zde se jí v minulosti již podařilo porazit i Janju Garnbret a získat zlato. Její statický a rozvážný styl vypracovaný na skalách se jí rozhodně osvědčil a obstál tam, kde Janji Dynamika ne. V tomto ohledu jde o podobnou situaci jako má mezi sebou Adam Ondra a Tomoa Naraski. Laura je více než schopna zvítězit na dlouhé cestě a ohromit tak celý lezecký svět. Pódium ji však pravděpodobně unikne.

European lead championships 2019LeadStříbro
IFSC World Youth Championship 2019BoulderingZlato
IFSC World Youth Championship 2019LeadZlato
IFSC World Youth Championship 2019KombinaceZlato
IFSC World Youth Championship 2019BoulderZlato
IFSC golden memories: Mia Krampl
Sociální sítě: