Decathlon lezení – Recenze

Decathlon je jeden z našich oblíbených obchodů se sportovním a trekkingovým vybavením. Většina produktů je celkem kvalitních a o dost levnějších než u značkových produktů. Otázka je, zda má vůbec cenu se zabývat věcmi jako je Decathlon lezení, nebo zda je lepší si radši koupit lezecký matroš u ověřených výrobců, jako je Singing Rock, Scarpa nebo Ocún.

V této recenzi se budeme zabývat výhradně lezeckými věcmi z Decathlonu. Jejich lezečkami, sedáky, lany, magnéziem, bouldermatkou a také samotnou značkou – Simond. Budeme se snažit být co neobjektivnější. Značnou část jejich produktů jsme ozkoušeli na vlastní kůži na skalách, a to co ne tak vyzkoušela lezecká komunita VARP a podala o ní výpověď (naše důvěrné věrohodné zdroje). Hlavní kritéria pro nás jsou kvalita výroby, bezpečí (když o něj jde), pocit (v případě věcí co se nosí) a poměr cena / výkon.

Magnésium

Začneme tím, co jsme snad všichni v Decathlon lezení koupili – magnesium. Lezecké magnésium, neboli mágo, není vyráběno firmami samotnými, nýbrž centrálním výrobcem, který je poté distribuje. Decathlon, a jeho značka Simond, právě takovou službu využívá. Nebylo by tedy od nás příliš fér, abychom zde kritizovali výrobu bíleho prášku. Každý lezec má ostatně svou vlastní značku, kterou preferuje a kterou kupuje. Co však říci můžeme je to, že na českém trhu je magnésium z Decathlonu jedno z nejdražších (rozpočítáno na gram). Lépe se vyplatí kupovat například značku Ocún skrze Hanibal, nebo podpořit svou domovskou lezeckou stěnu.

ZnačkaVáha (g)Cena (kč)Cena za Gram (kč)
Ocún200012510,62
Ocún2501590,63
Camp6504190,64
SmíchOFF (chalker)3001970,65
Metolius4253090,72
Decathlon2001490,74
Mammut3002790,93
Medián ceny:0,7 kč na gram
Porovnání cen lezeckého magnésia na trhu

Lezečky

Značka Simond – lezecká značka Decathlonu – má na výběr vcelku málo lezeček.  Na českém trhu je celkem 7 párů lezeček Simond. Než se pustíme do jejich hodnocení, je nutné si pamatovat na koho toto vybavení cílí, tedy nové lezce. Z toho důvodu zde najdeme boty které jsou všeobecně velice přizpůsobivé a pohodlné. Nejlevnější modely Rock využívají vlastní podrážkovou gumu, které bychom se znovu vyhnuli, na stěnách moc nedrží a těžko se v těchto botách postavíte na špičku. Dražší modely již využívají prémiovější gumy od italské značky Vibram ať už XS Edge nebo zastaralejší XS Grip. Nejnovější podrážkovou směs Vibram XS Grip 2 Simond na svých lezečkách nevyužívá.

Na první nazutí jsou lezečky Simond celkem pohodlné. Jen málo kdy zažijete ono bolestivé první nazouvání bot, na které je mnoho nás zvyklých. To však kompenzuje, na omak méně kvalitní materiál, ze kterého lezečky jsou.

Konstrukce je taková, jako byste čekali. Podešev (podrážka) je u modelů Rock a Rock+ tristní. Boty se po krátkém nošení značně roztáhnou a nebudou vám dostatečně podporovat chodidla. Modely s podrážkou Vibram jsou již velice kvalitní. Samy boty jsou pak vcelku dobře poskládány a netrpí přílišnými vadami. Je zde však pár chybek, kterými trpí většina bot, jako například postupné odlepování lepičky od boty. Co je však neodpustitelná chyba je to, že lezečky samy se po vystavení na obchodech často jeví jako „proti-agresní“. Tedy, špičky plochých bot se protočí vzhůru a asymetrické, neboli agresivní lezečky se jeví spíše jako ploché boty.

Doporučení

Pojem „Decathlon lezení“ v nás většinou nevzbuzuje důvěru super kvality a bezpečí. Lezecké boty jsou ale relativně dobrá koupě. Poměr cena výkon je solidní, pokud jste úplně noví do sportu nebo potřebujete lezečky pro své děti, které je stejně za půl roku odrostou. Pokud ale chcete kvalitní boty na posunutí svých výkonů, kupte si radši lezečky od Ocún, La Sportiva nebo Scarpa.

Lana a Smyčky

Lana a smyčky na Decathlonu jsou nejspíše nejvíce kontroverzní koupě. Patří však k nejbezpečnějším výtvorům z dílny Simond a potažmo i v Decathlonu. Ať jde o velká lana či malá lanka na prusík nebo smyčky, jde o kvalitní zboží s celkem ekologickou výrobou. Simond je přeci jen stará horolezecká značka, která vyráběla lana dlouho předtím, než je zakoupil Decathlon.

Poměr cena výkon jsou lana na lezení srovnatelná s jakoukoliv jinou značkou. Pocitově, konstrukčně i bezpečnostní jsou standardizovaná podle UIAA a není důvod se jich bát. Ostatně, my z Varpu, Patrik i Honza, jsme na lanu z Decathlonu začali a stále je jedním z lan na kterých lezeme.

Doporučení

Simond lana a smyčky můžeme jen doporučit. Z osobní zkušenosti jde o bezpečné výrobky, které nám zastavily už několik nepříjemných pádů na Hlubočepských plotnách, Borové skále, a dokonce ve Sloupu na Moravě. Fakt, že jsme stále naživu je testament kvality těchto produktů.

Borová skála, Simond Rope, Tendon Rope, VARP, climbing, lezení, decathlon lezeni, recenze
Lezecké lano Tendon (zelené) a Simond (růžové) z arzenálu VARP

Bouldermatky

Slovo Decathlon není něco co by bylo se vám mělo vybavit, když se řekne slovo bouldermatka. Simond má kvalitní produkty, ale bouldermatky nejsou jedna z nich. Byť jde o konstrukčně docela dobrou bouldermatku (z pohledu práce) designově jde o tragédii. Matka se velice špatně přenáší, jelikož nemá pohodlné pásky na záda jako její protiklady u Ocún. Spolu s tím nemá ani kobereček na lezečky a zipy, které dovolují bouldermatku přepínat na délku. Zároveň materiál, ze kterého je duchna vyrobená nepůsobí vůbec příjemně. Dopady spíše připomínají klasickou školní žíněnku.

Poměr cena výkon je zde také velice otřesná. Byť vás bouldermatka zachrání od nepříjemných pádů, nejde o žádný zázrak. Viz tabulka.

BouldermatkaRozměry (rozložená)Váha (kg)Cena (kč)
Simond Bigblocker140×1106,5 4899
Ocún Dominátor100×132 (200×66)5,83967
Ocún Moonwalk100×132 (200×66)6,25000
Bouldermatky Ocún vs Simond

Doporučení

Bouldermatky z Decathlonu nejsou něco, co byste nejspíš chtěli. Cenově i bezpečnostně dává větší smysl jít do značek jako je právě Ocún nebo Singing rock. To také reflektují bouldermatky, které najdete venku. Pouze velice málo z nich je právě Simond.

Helmy

Je prakticky jisté, že pokud jste nás potkali na skalách, měli jsme na hlavě helmy z Decathlonu (poněkud pomalované). Koupili jsme je když jsme začínali s lezením venku a od té doby je stále máme a užíváme. Bylo by tedy pokrytecké tvrdit, že nejde o dobrý produkt. Cenově jde o hodně dostupné helmy, které zachrání váš život od padajících kamenů (ze zkušenosti víme).

Helmy nejsou ty nejpohodlnější co na trhu jsou. S pouze minimálním polstrováním a ventilací, můžete čekat, že ve vedru na skále nebudete chtít mít na hlavě nic. Spolu s tím se často stává, že pásky u helmy jsou protočené a nedá se s nimi nic udělat. Pokud ale jste noví do skalního lezení a nechcete dát 3000 za helmu, jsou Decathlon helmy úžasná volba!

Doporučení

Decathlon helmy musíme doporučit. Ne pro jejich pohodlí nebo estetickou krásu, ale pro jejich funkčnost a cenu. Jde o kvalitní produkt s adekvátní cenou, ideální pro nové členy komunity, nebo zkušené lezce co je zas tak moc nepoužívají.

Decathlon, VARP, ocún dominátor, climbing, bouldering
Patrik Smet s Helmou Decathlon na Ocún Bouldermat

Karabiny a Expresky

Karabiny a expresky z Decathlonu je v povědomí lezců něco na úrovni lezeček. Teoreticky dobré, ale nikdo na tom nechce moc lézt. Vnímáme Simond trošku jako méně kvalitní značku, která není hodná chránění našeho života. Pravdou však je, že karabiny i expresky od firmy Simond jsou snad ve všem srovnatelné s ostatními lezeckými firmami. Bezpečnostně jsou standardizované podle mezinárodních kritérií, stejně jako lana, a cenově jsou na té dostupnější straně lezecké výbavy.
Nevýhoda těchto produktů, a zejména expresek, je zavírání a váha. Nenechte se zmást, jde pouze o věc preference. Simond totiž nabízí karabiny s “tradičním” plným uzávěrem, neboli gatem. Tyto modely jsou těžší než jejich protějšky, které mají drátové uzávěry. Osobně jako VARP preferujeme drátové uzávěry, na nabídce ze Simond jsme však lezli a přežili.

Doporučení

Expresky a karabiny z Decathlonu doporučujeme nejspíš pro začátečníky. Jde o velice dobré a celkem levné vybavení, které rozhodně neurazí (podobně jako lana). S časem si ale každý lezec vybuduje vlastní vztah k určité značce, a té se pak v těchto věcech drží. Většina lezců, které známe, od Simondu v těchto věcech přešla na jiné, více “profesionální” firmy.

Ostatní vybavení

Decathlon nevyrábí jistítka (která by za to stála), takže těmi se nebudeme zabývat. Co zde, v „ostatním“ budeme řešit, je oblečení, spárové rukavice a batohy na lana.

Všehovšudy, oblečení na lezení a batohy na lana z Decathlon jsou vcelku dobrá koupě. Je to to, co byste čekali od Decathlonu. Tzn kvalitní oblečení a batohy za dobrou cenu. Vše je prakticky porovnatelné a oblečením na fitness a turistiku, kterou známe. Velká nevýhoda tohoto zboží ale je to, že ho v prodejně jen zřídka najdeme. Zkoušení velikostí nebo zkoumání oblečení není proto něco, co je tak jednoduché, jako u fitness a turistických potřeb.

Spárové rukavice jsou u Simond také vcelku dobrá věc, pokud se chcete naučit lézt ve spárách a nechcete utrácet za pásky. Koženkové rukavice s gumou je tak základní, jak jen může být, ale poslouží svému účelu.

Kolem a Kolem

Kolem a kolem, Decathlon lezení není špatná volba pro nové lezce. Je zde vysoká šance, že už si jejich výrobky znovu nekoupíte, jelikož najdete své preferované značky, kterých se budete držet. I přesto však, stojí za to dát Simond šanci. Pokud nejde o lezečky a bouldermatky ovšem. Zde si vyplatí jít rovnou k odborníkům!