Nejlepší dětské lezečky

Přiznejme si to, lezení je drahý sport na provozování, a to hlavně pro děti. Pokud se vašemu dítěti zalíbil tento sport, ať díky olympijským hrám, YouTube kanálu Adama Ondry nebo nějakému spolužákovi a teď vás vtáhlo do děje, nezoufejte. Jsme tu od toho abychom poradili. Teď konkrétně s tím, jaké jsou nejlepší dětské lezečky.

Děti rostou a rostou rychle. Zde na Variantě si stojíme za tím, že není nutné vždy kupovat to nejdražší vybavení, které na trhu je. Pokud je zde levnější a lepší možnost, bereme ji. Dovolte nám tedy vám s touto filozofií představit 6+3 lezeček, které jsou dělané pro děti a (ve většině případů) nejsou až tak drahé.

Nejlepší lezečky pro nové lezce

Noví malí lezci zatím nevědí, jakou „specializaci“ si v lezení vezmou a co je bude bavit nejvíc. Chce to proto lezečku která je univerzální, pohodlná a dobře vyrobená, aby ustála prvotní chyby dětí.

Black Diamond Momentum – Kids

Black Diamond Momentum – Kids

Cena: kolem 1 200 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Suchý zip
Materiál: Polyesterová síťka

Black Diamond Momentum – Kids je nádherná odpověď této firmy na poptávku rodičů. Tato bota se do velké míry vymyká normě a právem se řadí mezi nejlepší dětské lezečky na trhu. Bota sama není z kůže ani syntetiky, ale patentovaného výpletu. Právě to zajišťuje pohodlí, podporu nohy a prodyšnost v botě, která se hned tak nevidí. To pouze podporuje podrážka Neo Friction, která dominuje na malých hrankách a lištách, které jsou na mnohých lezeckých stěnách. Hravě si poradí také s velkými chyty a slaby. Jediná nevýhoda této podrážky je lezené na velice převislých bouldrech, cestách a při spárovém lezení. Pokud ale vaše dítě již je dost zdatným lezcem na to, aby se těmito věcmi zabývalo, je čas se začít dívat na více zaměřené lezečky, které budou spíše investicí.

Evolv Venga

Cena: kolem 1 200 Kč
Nastavitelná velikost: Ano
Vázání: Suchý zip
Materiál: Polyesterová síťka

Evolv Venga je dětská lezečka je jedna z nejlepších na trhu. Je všeobecně dobrou botou, která je pohodlná, bytelná ale zároveň má také dost dobrou špičku a gumu na to, aby se udržela i na malých chytech. K tomu je také její velikost mírně upravitelná pomocí pásek přes patu a nárt, takže vydrží i růst nohy.

Jde ale o „začátečnickou“ lezečku, která se na českém trhu shání obtížně. Proto ji doporučujeme koupit až v případě, že dítě dochází na pravidelné kurzy nebo je právě dokončilo a bude pokračovat v lezení nadále. Bota je příliš dobrá na to, aby padla za oběť pouhému pokusu s lezením.

Evolv Venga

La Sportiva Stickit

La Sportiva Stickit

Cena: Okolo 1 100 Kč
Nastavitelná velikost: Ano
Vázání: Tkaničky
Materiál: Kůže

La Sportiva Stickit je lezečka pro pokročilejší lezce. Stickit je určitá střední cesta lezečky. Je pohodlná, ale spolu s tím také efektivní v držení se na stěně. Nejde ale o lezečku pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří mají již absolvovaný zhruba rok lezení, kurz nebo vědí, že se mu budou věnovat. Stickit je trošku žolík mezi botami. Zvládne vše, ale není mistr ničeho. Přesto je dost dobrá na to, aby ji dítě vzalo jak dovnitř na kroužek, tak ven na skály a pořádně potrápilo.
Výhodou této lezečky je, že je z kůže a má stahovatelnou patu. To lezečkám dává určitou míru volnosti v růstu nohy dítěte. To řečeno, Stickit jsou dobrou, byť ne nejlepší volbou pro děti. Jejich přechodový charakter je poněkud slabý a vystavuje se lepším, více zacíleným botám. Stejně jsme ji ale na seznamu museli uvést, jelikož to konec konců je dobrá lezečka.

Scarpa Piki

Cena: Okolo 1 150 Kč
Nastavitelná velikost: Ano
Vázání: Suchý zip
Materiál: Syntetika

Boty Piki od Scarpy jsou další solidní možnost pro pokročilejší dětské lezce. Podrážka je velice tvrdá a ideální na, například spárové lezení nebo lezení venku. Co chybí, je hrana a špička, která je sice dobrá, ale ne perfektní. Přesto ale plní svou funkci pokročilé lezečky velice dobře, zejména pro děti kolem 8 – 15 ti let. Právě v tomto věku tento pár lezeček září a proč je na našem seznamu (mimo dobrou funkčnost a trvanlivost). Její vršek je z neoprénu, takže se velice dobře roztahuje. Je to tedy bota, která nejspíš nejlépe přežije růst dítěte.

Pokud tedy míříte na něco, co bude vašemu malému lezci stačit na delší dobu, je toto ta správná bota. Není ale perfektní, proto jde trošku o „ověřovácí“ pár, který by mohla následovat pořádná bota pro dospělé.

Scarpa Piki

Five Ten Kirigami

Five Ten Kirigami (Adidas)

Cena: Okolo 1 100 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Suchý zip
Materiál: Syntetika

Kirigami od firmy Five Ten je pár bot, který se řadí mezi nejlepší dětské lezečky. Je jednou z těch, které jsou prakticky smrsknuté boty pro dospělé. Jde o pohodlnou lezečku s mírným profilem a dobrou podrážkou která se hodí krásně na vnitřní stěny a bouldering. Bohužel nemá možnost utahování, čímž mírně limituje potenciál pro děti během jejich růstu. Podrážka Stealth (také od firmy Five Ten) je velice přilnavá a měkká, což pouze podpoří sebevědomí lezce je jeho začátcích. Je však nutné zmínit, že je to jedna z nejméně odolných podrážek, takže se nehodí pro úplné začátečníky. Zároveň ale patří mezi ty lezečky, které se dobře drží na velkých chytech, které jsou momentálně populární v boulderingu. Mohla by to tak být ideální bota pro kurzy na stěně jako je SmíchOff nebo Třináctka.

Simond Rock Junior

Cena: 600 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Suchý zip
Materiál: Syntetika

Simond Rock Junior je poslední na našem seznamu „nejlepší dětské lezečky“. Není tu protože by to byla nejlepší bota na trhu nebo vyčnívala nějakou vlastností, kterou nenajdete nikde jinde. Je tu čistě kvůli její prodejní ceně a faktu, že je nejlevnější na trhu. Fakt, že je od Decathlonu, je samo o sobě garancí minimálně funkčnosti. Není nejlepší lezeckou, je ale dost dobrou na to, abychom ji tu uvedli. Podrážka i bota sama jsou dost bytelné na to, aby vydržely dětské nároky a zároveň dost dobré na to, aby vedly k výsledkům. Bota sama se pak podobá spíše nazouvací bačkoře, takže je velice pohodlná a trochu se i roztáhne. Prakticky jde o ideální botu, kterou koupit dítěti na první kurz (nebo na Vánoce po absolvování půlky kurzu). Rozhodně ale není něco pro pokročilé malé lezce.

Simond Rock Junior

Nejlepší dětské lezečky pro pokročilé lezce

V případě pokročilejších dětských lezců, je situace už trošku složitější. Když mají děti za sebou určitý počet odlezených let, lezou obtížné cesty a bouldery (6b, V4 a dál) nebo dokonce začaly závodit, je možná čas se podívat na „pořádné“ lezečky.

Ocún Kids Rival

Ocún Kids Rival

Cena: kolem 1 200 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Suchý zip
Materiál: Kůže

Ocún Rival Kids je česká značka pro české děti, kterým se lezení opravdu zamlouvá. Tato lezečka je měkká a orientovaná na výkon. Špička je vyztužena extra gumou, což z ní dělá monstrum na malých stupech a kapsách, ale zároveň také na velkých chytech, kde je přilnavost klíčová. Agresivní profil boty je vhodný i na převisy (byť se na ně nelimituje).
Vcelku jde o „závodní lezečku“, jejíž domov by měla být tělocvična. Pokud tedy vaše dítě má již něco nalezeno a jeden až dva páry bot za sebou, je možná na čase pořídit si tuto českou klasiku (která vás jako bonus nebude stát tolik peněz).

La Sportiva Maverink

Cena: kolem 2 000 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Nazouvací
Materiál: Kůže

Maverink od La Sportiva je bota, která je perfektní pro ty děti, které lezou lépe než rodiče lezci. Je to velice agresivní a výkonnostně orientovaná bota, která nechala pohodlí stranou. Exceluje zejména na malých lištách, ale špička je dost dobrá na náročné kapsy a konstrukce boty je solidní i na lezení ve spáře. Čím ale opravdu září, je to, jak přirozeně drží nohu uvnitř boty. Přesto, že je velice agresivní (zejména v porovnání s ostatními botami pro děti) je postavená tak, že nohu nesvírá a umožňuje tak přirozený vývoj.

Na rozdíl od ostatních bot, nemá Maverick ani tkaničky ani suchý zip. Místo toho zvolila La Sportiva nazouvací možnost. Díky domu je bota rychle nandatelná i sundatelná a dobrá i na bouldering nebo krátké sportovní lezení.

La Sportiva Maverink

Evolv Ashima

Evolv Ashima

Cena: kolem 3 000 Kč
Nastavitelná velikost: Ne
Vázání: Tkaničky
Materiál: Kůže

Evolv Ashima je bota, která je poznatelně odlišná od těch pro začátečníky. Je to mírně agresivní lezečka, disponující a výbornou podrážkou i špičkou. Achima je technická bota, která je jako doma na svislých stěnách a převisech. Není až tak pohodlná, jako začátečnické boty, ale to je cena za výkon. Tkaničkové vázání je nastavitelnější, než suchý zip a povede k lepšímu sednutí boty. Bude to ale také víc nepříjemné. Zkráceně řečeno, pokud chcete začít brát dítě na opravdové a náročné skály, toto je ta pravá bota!

A co dál?

Teď, když znáte nejlepší dětské lezečky je čas se podívat dál. Pokud nevíte, jaké boty vybrat pro sebe, aby jste mohli lézt se svými dětmi pokračujte dál, jelikož vám můžeme poradit s výběrem sedáku i výběrem lezeček.

Lezení je super, ale být na jedné stěně může být nuda. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších stěn v Praze a jejím blízkém okolí, který vám pomůže vybrat tu pravou. Jestli ale chcete zkusit lezení venku, koukněte na naše TOPOS lezeckých oblastí v Praze nebo na shrnutí těch největších a nejpopulárnějších jako je Braník, Hlubočepské plotny, Prokopské údolí a Divoká Šárka.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.