Jessica Pilz

NárodnostRakousko
Datum narození22.11.1996
Výška163cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchIFSC Lead Champion 2018

Jessica Pilz je rakouskou profesionální lezkyní, která dominuje v lezení na obtížnost. Je jedinou ženskou členkou rakouského lezeckého týmu v Tokiu 2021. Jessica je jednou z předních lezkyní na obtížnost na letošních Olympijských hrách a poslední kvalifikovanou lezkyní ze světového šampionátu 2019.

Kariéra

Pilz začala lézt, jako je již zvykem v této sérii, ve velice mladém věku na letním táboře. Ve čtrnácti letech se postavila na první závody a následně, mezi lety 2011–2015 dominovala juniorskou divizi v lezení na obtížnost na světové i evropské úrovni.

Přechod do dospělé divize nebyl pro Jessicu snadným. Přestože stále figurovala na pódiích vítězů v lezení na obtížnost, musela se potýkat s novými rivaly a těžšími problémy, zejména pak ale s, o něco mladší lezkyní ze Slovinska Janjou Garnbret. Jessica Pilz je ale výborná lezkyně a v roce 2018 si vydobyla své místo mezi legendami sportu titulem IFSC Champion 2018 v lezení na obtížnost.

Přestože je Jessica Pilz z Rakouska tak jejím hlavním působištěm je tělocvična. Na rozdíl od krajana Jakoba Schuberta, neleze Pilz příliš často na skalách či venkovních bouldrech. Ne nadarmo je ale jednou z nejlepších lezkyní na obtíž. Mezi její hlavní venkovní úspěchy patří dva výlezy 8c+ ve Španělsku z roku 2019.

Jessica Pilz a Tokio 2021

Jessica Pilz patří mezi favoritky ženské kategorie na olympijských hrách. Její specializace na lezení na obtížnost ji staví přirozeně proti Janje Garnbret. Právě ta bude její největší olympijskou konkurentkou. Jessica dokázala, že je schopnou kombinovanou atletkou, když se umístila třetí na mistrovství světa. Její skóre v boulderingu (byť zatím nenesly zlaté úspěchy) ji většinou staví mezi prvních deset závodkyň. Kde však zaostává a co bude její hlavním problémem je (tradičně a kontroverzně) lezení na rychlost.

Rychlost je jejím úskalím ze stejného důvodu, jako je obtíž její dominantou. Jessica je totiž lezkyní s velice dobrou výdrží. Tento fakt jí svědčí na dlouhých stěnách, rychlost ale vyžaduje dynamiku. Rok k dobru na trénink rozhodně zlepšil její čas na rychlostní stěně, výhru jí ale rozhodně nepřinese. Je proto nutné, aby Pilz porazila Janju Garbret v lezení na obtíž a umístila se v prvních pěti na boulderingu. Ideálně před některými specialisty na boulderingu jako je Miho Nonaka nebo Shauna Coxsey. Výhra v obou disciplínách – obtížnosti i boulderingu – by byl výkon kariéry. S ideálním skóre v těchto dvou disciplínách a pozicí v první polovině v lezení na rychlost by při nejhorším dalo Pilz kombinované skóre 50. Výkon, kterého je více než schopna (v roce 2018 měla kombinované skóre 24b).

Jessica pilz boulder
Mistrovství světa 2018LeadStříbro
Mistrovství světa 2016KombinaceBronz
Mistrovství světa 2015BoulderingZlato
IFSC Lead Championship 2018Zlato
IFSC Combined Championship 2018Bronz
European Lead Championship 2017Bronz
European Lead Championship 2015Bronz
Sociální sítě: