Jakob Schubert

NárodnostRakousko
Datum narození31.12.1990
Výška173cm
Ape index—-
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchDvojnásobný IFSC lead champion

Jakob Schubert je rodák z rakouského Innsbrucku. Není proto nijak velká náhoda, že jeden z nejlepších lezců naší generace pochází z jednoho z hlavních měst soutěžního lezení. Jako jediný člen rakouského týmu, Schubert se do Tokia kvalifikoval jako druhý lezec na světovém mistrovství. Na rozdíl od svých protivníků z Japonska je Jakob expertem na vnitřní i venkovní lezení. Fakt, který je reflektovaný i na jeho kariéře lezce.

Kariéra

Kariéru začal Jakob Schubert ve svých dvanácti letech v roce 2003, ale stálým účastníkem na mistrovstvích světa v lezení na obtížnost je od roku 2007. Necelé dvě dekády závodního lezení se podepsaly na počtu trofejí, které Schubert získal. Mezi jeho největší úspěchy patří trojnásobný titul mistra IFSC v leadu (lezení na obtížnost). Jakobovi není ale cizí ani bouldering či rychlost. Přestože se na boudleru nedorovná svým japonským protivníkům, je dostatečně schopný na to, aby se mohl pyšnit čtyřmi zlaty z kombinovaného formátu.

Schubertovou dominantou je zcela jistě sportovní lezení. Korunním klenotem Jacoba je trasa Perfecto Mundo (9b+), onsight pěti cest hodnocených 8c a flash tří 8c+. V bouldru je to naopak zákeřný problém Primitivo 8c (V15).

Jakob Schubert a Tokio 2021

Jakob Schubert je jedním ze „soutěžních veteránů“ mezi ostatními lezci. Jeho dominantou je lezení na obtížnost, o něco horší má schopnosti v boulderingu a následně v rychlosti. Zrovna rychlost je však něco, co by Schubertovi mohlo dopomoci ke zlatu. Lezení na obtížnost i boulder bude v jeho případě válka o centimetry a zóny. V této válce má však reálnou naději na výhru.

Rychlost je věcí jinou. Proti lezcům jako je Rishat Khaibullin nebo bratři Mawemové nemá šanci. Jde ale o kombinovaný formát. Ten, ve spojení s extra rokem na pilování rychlosti, mu dává opodstatněné naděje na místo mezi prvními pěti. Pokud by se tak stalo, a v ostatních disciplínách by nijak extra nechyboval, dosáhl by Jakob Schubert na vysněnou zlatou medaili.

Na závěr

Schubert je jedním z těch lezců, kteří dbají na interakci s fanoušky. Má proto vlastní web a Youtube kanál kam s relativní pravidelností přidává videa ze zvých přelezů. Jeho YouTube je ideální příležitostí, jak si lépe přiblížit jeho osobní lezecký styl a nechat se inspirovat.

Mistrovství světa 2018KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2018LeadZlato
Mistrovství světa 2016KombinovanéStříbro
Mistrovství světa 2016Lead Stříbro
Mistrovství světa 2015LeadBronz
Mistrovství světa 2014LeadZlato
Mistrovství světa 2013KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2012KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2011KombinovanéZlato
Mistrovství světa 2011LeadZlato
IFSC Lead Champion 2011Stříbro
IFSC Lead Champion 2012Zlato
IFSC Lead Champion 2016Stříbro
IFSC Lead Champion 2018Zlato
IFSC Combined Champion 2018Zlato
IFSC Bouldering Champion 2019Stříbro
IFSC Lead Champion 2019Bronz

Sociální sítě