Alannah Yip

NárodnostKanada
Datum narození26.10.1993
Výška163cm
Ape index—-
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchZlato na Pan-americkém kombinovaném mistrovství 2020

Alannah Yip je první kanadskou lezkyní kvalifikovanou do Tokia 2021 a druhou členkou kanadského týmu. Tato výborná lezkyně je jednou z všeobecněji založených lezců na olympijských hrách a první lezkyní, která se kvalifikovala v roce 2020.

Kariéra

Kariéra Alannah začala, jak to často bývá, v jejím dětství. Lézt začala v šesti letech a, inspirovaná rodinným přítelem Seanem McCollem a jeho bratrem, v deseti začala soutěžit mezi juniory. Bohužel Yip zatím nemá velké vytrýny plné medailí, kterými by se mohla chlubit. Jako juniorce ani jako dospělé se jí nepodařilo získat post mezi prvními třemi na mistrovství světa. Nejblíže se k němu dostala v roce 2017, když se stala první Kanaďankou ve finále mistrovství světa v boulderingu.

Právě boulderingu je disciplína, která se považuje za její dominantu, a ve které pravidelně soutěží. Mimo ni ale vždy soutěžila i v rychlosti a obtížnosti. Od roku 2019 je Alannah Yip jednou z mála opravdu vyvážených lezkyň, soutěžících ve všech tří disciplínách na plný úvazek.

Je nutné zmínit, že se Alannah v době největšího potenciálu atleta (univerzity) od lezení na rok a půl odmlčela. Důvodem pro to bylo, že se naplno věnovala svému univerzitnímu vzdělání a vystudovala na mechanickou inženýrku. Spolu s Brooke Raboutou tak boří stereotyp o tom, že nejde být profesionální lezkyní a studentkou zároveň.

Alannah Yip a Tokio 2021

Alannah Yip není favoritem na zlato v Tokiu. Nedá se ale říct, že by neměla šanci ho získat nebo stanout na stupni vítězů. To, co mnohé atlety dráždí, je kombinovaný formát. Přesně ten by však mohl Alannah katapultovat vzhůru. Na rozdíl od svých soupeřek v boulderingu jako je Miho Nonaka nebo Shauna Coxsey, lezení na rychlost jako Miroslaw nebo lezení na obtížnost jako Rogora nebo Julia Chanourdie je Yip velice verzatilní lezkyně.

V lezení na rychlost získává konstantně stejné výsledky a je zde zkušenou závodnicí. Patří tak mezi jednu z těch, která bude kapitalizovat na chybách soupeřek. Stejně tak tomu je i v boulderingu a obtížnosti. Všude má své zkušenosti a všude je schopna se umístit v první polovině.

Klíčem pro její úspěch je umístit se co nejlépe ve všech třech disciplínách a kapitalizovat na chybách ostatních. Je velice nepravděpodobné, že by v nějaké kategorii zvítězila. Pro dominanci v kombinaci není ale potřeba výhra. Stačí dobré skóre.

Pan-americké mistrovství 2020KombinaceZlato
IFSC golden memories: Alannah Yip
Sociální sítě: