Miho Nonaka

NárodnostJaponsko
Přezdívka—-
Datum narození21.05.1997
Výška162 cm
Ape index+5cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchStříbro OL Tokio 2021 (2020)
Nejtěžší boulder—-
Nejtěžší cestaMr. Hyde, 8c+ (XI-/XI)

Miho Nonaka je ikonická japonská lezkyně, která se zapsala do dějin kompetitivního lezení. Miho je boulderová specialistka a její schopnosti dokládá i série medailí a titulů mistryně světa. Hlavní klenot její kariéry je ale stříbro z Olympijských her v domácím Tokiu.

Tato japonská lezkyně je už dobře známá všem, kdo sledují IFSC závody. Velice pravidelně se totiž objevuje ve finále na boulderingu a následně na stupních vítězů. Jako dominantní boulderistka neboduje Miho na laně tak moc jako na boulderu, ale stále je schopna obstát a probojovávat se na výborné pozice v kombinaci (jak doložily OL).

Jako hodně jiných závodních lezců, i Nonaka dává přednost vnitřnímu lezení před velkými čísly na skalách. To ale neznamená, že se k nim za čas nedostane!

Kariéra

Nonaka je japonská boulderingová specialistka. K lezení se dostala přes otce ve svých 9ti letech. Kariéru začala v roce 2013 kdy, jako člen japonského národního týmu, soutěžila ve světovém poháru v lezení na rychlost. Mezi juniory si odsoutěžila pouze dva roky a získala jeden stříbrný titul z boulderingu.
Pořádně se ale Nonaka rozjela až mezi dospělými, když dva roky p osobě stanula na pódiu mistrovství světa v boulderingu na třetím a druhém místě. Dva roky poté se pak poprvé stala mistryní světa ve své disciplíně (2018) a začala trénovat na Olympijské hry, do kterých vstoupila jako jeden z favoritů a odnesla si řásně zasloužené stříbro.
Od posledních OL stanula Nonaka na stupni vítězů MS ještě 2x, v letech 2022 a letos v roce 2023 (kdy podlehla navracející se královně sportu, Janje Garnbret).

Skalní lezení

Miho Nonaka rozhodně není někdo, kdo by se specializoval na lezení na skalách. I přesto ji na nich ale čas od času zahlédneme. Její hlavní přelez na laně – velice vzácná událost – je cesta Mr. Hyde hodnocená jako 8c+.
Co se týče boulderingu, nemáme o výkonech Miho příliš mnoho informací. Jediné co je jisté je, že chodí semi-pravidelně ven na skály v Japonsku a pravděpodobně předvádí velice úctyhodné výsledky.

Na závěr

Miho Nonaka je velice efektivní a zdatná lezkyně, která se nebojí “rozbít Beta”. Stala se ikonou lezeckého sportu a s troškou stěstí se bude prát o titul na Olympijských hrách v Paříži příští rok.

Albert OK – Miho Nonaka Beta Bread
RokDisciplínaPost.
2018Bouldering1.
´16, ´22, ´23Bouldering2.
2015Bouldering3.
Výhry na Mistrovství světa
ZávodDisciplínaPost
IFSC Šamp. 2016Boulder2.
Mistrovstí Asie 2015Boulder1.
World Games 2017Komb.2.
Olympijské hry 2020Kombinace2.
Další závodní výhry
Miho Nonaka nástup na IFSC Boulder závodu Praha
Miho Nonaka, Praha 2023