Recenze: Lezecká stěna Ruzyně

Lezecká stěna Ruzyně je jednou z komornějších a komunitnějších stěn v Praze. Stěna Ruzyně se nachází na Praze 6, odloučená od většiny města i skal. Stojí Ruzyně za to a má cenu sem pravidelně chodit? Jak už víte, projdeme si 8 kritérií a zjistíme, jestli je to místo kam chodit nebo zda je lepší se držet dál.

1. Boulder

Stěna Ruzyně není boulderingový specialista. Nejde ani tak o boulder, jako spíše o malou tréninkovou místnost s cestami. Nejlépe se dá boulder zde přirovnat k bývalé stěně Mamut HolešoviceF. Narozdíl od míst jak je BigWall, kde malou rozlohu kompenzují opravdu precizní bouldry, zde žádná taková kompenzace není. Celkem 100 čtverečních metrů a 40 boulderů tak tvoří spíše místo na prohřátí než designovaný boulder sektor.

Samotný boulder je rozdělený do dvou míst – starý a nový. Starý boulder je malá zašlá místnůstka, ve které je spray wall a campus. Nový boulder je světlá a novější místnost s cestami od V1 až po něco přes V6. Cesty jsou označené páskami s odpovídajícími hodnotami na stěně.

Co se Ruzyni musí nechat je čistota linií a chytů. Ty nejsou osahané a mastné, tak jako tomu bývá na místech jako je například OFF na Praze 5. Spolu s tím je dopadiště měkké a dobře zajištěné. Všeobecně jde ale místo spíše na prohřátí, než na bouldering.

stěna Ruzyně, boulder starý
Starý Boulder
stěna Ruzyně, boulder nový
Nový Boulder

2. Lano

Lanová sekce na Ruzyni je to, čím se hala pyšní. Výška je 15 metrů, 1300 metrů čtverečních v rozloze s celkem 200 cestami na 71 jistících linkách. Samotné lezení je tu rozdělené do dvou hal, do staré a do nové. Samotné haly jsou dva odlišné a téměř opačné světy.

Stará hala je dominantně převislá a 12 metrů vysoká. Cesty jsou oldschool, krátké a bohužel často ostravedňují grade podivnými lezeckými kreacemi a pohyby, které jsou téměř nepřirozené. Nová hala je „nudle“ se svislými stěnami a menším převisem. Má 15,5 metru a je téměř opakem staré haly. Zde jsou cesty delší, přirozenější a velice zábavné. Jsou zde nové expresky, 2 samonavijáky, které jsou schopné zajistit celou vlastní stěnu, jelikož jsou na posuvných drážkách a velice dobrá – byť technicky náročná –  spára.

Dva světy jsou tu i v rámci samotného prostoru kolem stěn. Stará hala je v zadní části vnitřní sportovní haly. To samozřejmě znamená, že je tu málo místa a o prostor se lezci dělí s jinými sportovni. Místa jsou ale od sebe oddělena tlustou plachtou. Bohužel je zde místa málo, takže se při spouštění lezce z vrchu často stává, že sedící a odpočívající lezci na lavičce musí utéct, jelikož právě tam se dotyčný spustí. Nová lanová sekce tímto problémem netrpí. Je zde však větší zima, což se ale v teplejších měsících stane pozitivním, jelikož se z této sekce dá otevřením vrat udělat venkovní stěna.

recenze, stěna Ruzyně, sportovní lezení
Stará Stěna, Lezecké centrum Ruzyně

3. Personál

Narozdíl od stěn jako je BW, OFF nebo Sambar Kladno, kde je relativně hodně personálu, ať už na baru nebo instruktorů, zde tomu tak není. Povětšinou zde najdete pouze člena na recepci u stěny. Personál je ale milý, vstřícný a velice rád pomůže! Rozhodně jde o jedny z lepších „customer service“ stěn v Praze!

4. Ceny

Ceník je na Ruzyni postaven podobně, jako na OFFu, což pokud nás už znáte tak víte, že nemáme rádi. Ceny se mění podle toho, kdy sem lezci dorazí. Narozdíl od Bonk place je to ale na Ruzyni pochopitelné. Prostory nejsou velké a tak incentiva sem přijít v méně vytížené časy je velká. Většina z nás by tak zaplatila mezi 170 – 200 kč za lezení, podle toho zda jste studenti nebo ne. Zejména výhodné pak je ale vstupné za 120-150 kč mezi 20:00 až 23:00, kdy je vytíženost nejmenší a ceny nejlepší, což z Ruzyně technicky vzato dělá nejlevnější stěnu Prahy.

Vše vzato v potaz je cena přijatelná. Člověk ale musí do spodní, nové haly. Stará není něco, za co by se nám na VARPu chtělo platit 170 kč (jsme studenti). Je ale dobré vědět, že je zde jako „záloha“. 

Ceník, Lezecká stěna Ruzyně

5. Čistota

Byť se to na první pohled nezdá, Ruzyně je velice čistá stěna. Chyty nejsou ošoupané a mastné, není zde vysypané magnesium a rozhozená lana od kurzů. Stará část haly ale působí ošoupaně a zašle. Není však špinavá nebo oklouzaná. Cesty se pravidelně mění a chyty myjí.

6. Zázemí

Bohužel, asi největší nevýhoda Ruzyňské steny je právě její zázemí. Chybí tu několik základních věcí, které k dobrým stěnám patří. Není tu pořádný campus ani hangboard, na kterém by se lezci prohřáli. Není tu žádné místo na prohřátí nebo lezecké cvičení, kde by byla hrazda, žebřiny nebo kruhy. Ano, snaží se to kompenzovat starý boulder, bohužel ale nedostatečně.

Šatny jsou zde poněkud podivné. Vstup na stěnu je takový, že nejprve musíte projít skrze šatny k recepci, kde zaplatíte vstupné, vyžádáte si klíč a vrátíte se zpět se převléct. Když od toho ale odhlédneme, jsou šatny vcelku příjemné. Čisté, adekvátně velké se sprchou a umyvadlem. Chybí zde bohužel WC, které je venku na chodbě pro celý sportovní komplex.

Bili by nás, kdybychom nezmínili posilovnu, která je k dispozici. Hned vedle recepce se totiž schovává malá, ale dostatečně vybavená posilovna pro nějaké to zvedání, prohřívání a kruhový trénink.

stěna ruzyně, šatna, recenze
Mužská šatna, Stěna Ruzyně

7. Dostupnost dětem

Stěna Ruzyně není tak dostupná pro ty nejmenší, jak by se zdálo. Je to dáno ale rozdílnou dostupností aktivit mezi létem a zimou. V zimě zde pro děti není vlastní lezení, jako tomu bylo třeba na Boulderbaru. Jsou nuceni lézt ty stejné cesty jako dospělí, jen na své úrovni schopností. V létě ale zde pro ně je venkovní trampolína a napuštěný bazén, takže mají více než dost prostoru na řádění. Samozřejmě ale, pokud chtějí lézt, cesty si tu 100% najdou.

8. Dostupnost MHD

Spojení na Ruzyň není nijak dobré, rozhodně ne když se porovná s ostatními pražskými stěnami. Vedou sem dva autobusy, čísla 168 a 225 – zastávka Staré náměstí. Alternativně se sem dá dojet vlakem na stanici Praha-Ruzyně (vlasy S5, S54, R45) nebo autem. Parkování tu ale není hodně a rozhodně doporučujeme použít zadní příjezd k areálu, po cestě která je hned za (nebo před) tratí.

Ruzyně recenze – konečný verdikt

Kategorie hodnoceníBodové hodnocení, celkem 100b.
Boulder10/20 b.
Lano17/20
Personál9/10
Ceny9/10
Čistota9/10
Zázemí5/10
Dostupnost dětem5/10
Dostupnost MHD6/10
Celkem bodů70/100 bodůDoporučujeme (zejména novou stěnu)
Tabulka Hodnocení

Ruzyňskou stěnu tak musíme DOPORUČIT, ale pouze pokud rádi lezete na laně. Pro sportovní lezce je to výborné místo, kde si rozhodně dobře zalezete. Bohužel ale není už místem, kde byste se mohli zlepšovat cvičením nebo cílenou, ne-lezeckou snahou. Zde se dá pouze a jedině lézt na laně.

I když body zavádí a ukazují na nadprůměr, je nutné říct, že za to může dominantně boulder a zázemí. Bohužel obě kategorie ubírají body jinak opravdu skvělé stěně.
Ruzyň je tedy ideální místo pro víkendového lezce, který nebouldruje, nepotřebuje hrazdy a nedělá si moc hlavu s tím, kolik toho vlastně vyleze. Osobně musíme doporučit alespoň sem zavítat. Rozhodně se sem ještě podíváme!

Komentáře

Vlákno uzavřeno.