Bouldering Praha

Bouldering je druh lezení který je charakteristický technikou, silnými prsty, nižšími stěnami a kameny (nebo pokud koukáte na moderní závody, gymnastikou a koordinací). Bouldering je to, čím velké množství lezců začíná, protože potřebuje jen lezečky s nějakou dobrou podrážkou a mágo. Jestli chcete najít nové bouldery, ať venku nebo uvnitř, jste tu na správném místě.

Kde lézt

Lézt se v Praze dá venku i vevnitř. Snad všechny haly mají určenou sekci na bouldering a některé (jako Boulderbar) se na bouldering přímo specializují. Dále v textu najdete stěny dělené podle toho, jaký styl boulderingu u nich najdete a naše hodnocení.

Lezení venku je v Praze velice jednoduché, jelikož tu máme hned několik velkých boulderingových oblastí. Hlavní z nich je samozřejmě Divoká Šárka, která v sobě ukrývá šestnáct různě velikých boulderingových sektorů. Mimo to, velké lezecké oblasti jako Borová skála, Branické skály nebo Hlubočepské plotny mívají pár přidružených boulderů, ty ale bývají často nucené a oblasti jsou mnohem víc orientované na sportovní a tradiční lezení.

Bouldering v praze je relativně nový sport. Boulder na Divoké šárce - hlídka. Nedaleko Nebušic

Indoor Bouldering – Praha

Bouldering uvnitř se v Praze koncentruje mezi několik hlavních stěn. Některé z nich jsou na seznamu našich nejlepších lezeckých stěn v Praze, ale ne všechny. Proto jsme udělali trošku specializovaný seznam 5+1 indoor boulderingových stěn které, podle nás, stojí za to!

Boulder Bar

Boulder Bar, nebo taky Bar, je výborná lezecká stěna v Holešovicích, pár metrů od klasické stěny Mammut Holešovice. Bar se zaměřuje výhradně na boulderingu, což je taky vidět. Čtyři místnosti plné stěn se stropním lezením, svislými stěnami i náklonem tu jsou doma. Cesty i chyty jsou výborné. Stavitelé dobře napodobují skalní technické lezení. Je tu ale i malá troška koordinačních a dynamických boulderů, ale není to pravidlo. Spolu s tím má Bar velkou nakloněnou campusovou stěnu a funkční Moon Board.

Personál je tu velice příjemný a vstřícný. Stěna má (jak je pravidlem) funkční bar. Jediná nevýhoda je to, že Boulder Bar zatím nebere platební karty, takže se musí platit hotově.

Hodnocení: Když nás budete chtít najít, budeme tu. Pohodlné spojení MHD, cena vstupného je dobrá a cesty jsou zcela úžasné, byť trochu těžké. Nevýhody jsou nutnost platit hotově a nekonkrétní hodnocení cest podle barev, a ne podle obtížností. Zkušený lezec ale obtížnost může odhadnout podle chytů a náklonu.

BoulderBar, Boulder, Praha, Prague, Bouldering, Gym
První místnost, BoulderBar

Ultra Ant

Ultra Ant (Ant) alias TynskáStěna je relativně málá boulderovka v samém centru Prahy. Najdete jí 200m od Staroměstského náměstí a v plném provozu je již od roku 1998. Celková plocha stěny je 260m2, ale to bohatě kompenzují dobře postavené cesty. Dá se zde najít prakticky vše, od převisů až po slab. Raritou je zde jedna traverzová cesta, která vede po obvodu celé stěny.

Hodnocení: Ultra Ant (Ant) je, jak jméno prozradí, malá stěna. Je ale na krásném místě v centru Prahy. Dá se do ní velice jednoduše dostat prakticky odkudkoliv. Cesty jsou dobře postavené i udržované a dopadiště plně polstrované. Ideální stěna, pokud jste v centru nebo nemáte čas jet daleko.

BigWall

BigWall je, jak název napovídá, lezecká stěna, kde dominuje sportovní lezení. Přesto je tu ale velice dobrý boulder. Byť není velký, boulder na BigWallu má 300m2 a cesty od V0 až po extrémně náročné V11. Profil je tu velice členitý, od slabu až po jeskyni a malý strop.

Před vstupem na BigWall je potřeba se registrovat a nechat si zhotovit kartu (karta se dá ale použít i na Třináctce). Stěna je situovaná na metru B kousek od O2 Arény, přístup není vůbec náročný. Doporučujeme ale mít na paměti, že BigWall je dominantně mekkou sportovního lezení. Snažte se sem chodit i s lanem. Je škoda nevyužít masivní stěny a super cest.

Hodnocení: BigWall je úžasná a dobře dostupná stěna. Není ale prioritně boulderingová. Cesty jsou relativně náročné a dobrě hodnocené od V0 – V11.

SmíchOFF

SmíchOFF je jedna ze tří stěn, které jsme také uvedli v našem článku o nejlepších pražských lezeckých stěnách. OFF je svým půdorysem rozpoložen do 2 téměř stejně velkých částí, ta bližší k baru sportovní, vzdálenější se orientuje na bouldering. V jakýkoliv moment najdete 180 boulder problémů dělených (stejně jako to má Boulder Bar) do devíti barevných kategorií. Problémy zde jsou ale mnohem více prostorově roztažené a moderní, tedy více dynamické a gymnastické. Pokud jste tedy jeden z lezců, které k našemu sportu zlákaly Olympijské hry v Tokiu 2021, tak SmíchOFF je právě pro vás.

Hodnocení: SmíchOFF je velice specifický, ve svém druhu lezení. Gymnastické a balancovací cesty jsou ideální, pokud vás tento styl lezení baví. Pokud jste ale více „tradiční“ lezec co chce lézt na skalách, nebude místní boulder úplně pro vás. Přesto SmichOFF určite stojí za zkoušku. Stěna se nachází kousek od Anděla a metra B doprava na OFF není nijak náročná.

SmichOff Boulder

Třináctka

Třináctka je téměř dokonalý opak již zmiňované stěny BigWall. Zde je relativně malá lezecká stěna ale zase dvoupatrový veliký boulder, se stejnými staviteli jsou na BigWall. Takže pokud vás baví lézt na jedné, druhá vám skoro jisTřináctka je téměř dokonalý opak již zmiňované stěny BigWall. Třináctka nabízí relativně malou lezeckou stěnu, zároveň zde najdete veliký dvoupatrový boulder. Na Třináctku a BigWall navíc docházejí stejní stavitelé cest, pokud vás tedy baví lézt na jedné, druhá vám skoro jistě sedne taky! Boulder zde disponuje 600m2 místa se stovkami boulderů od V0 až po mytickou V16 ve všech možných profilech. Uvítali jsme tu velké množství světla. Boudlery jsou LED podsvícené a k tomu pomáhají velká okna, která celou oblast krásně osvětlí.

Škoda jen, že Třináctka je nejspíš nejdražší velkou Pražskou stěnou a zároveň i tou asi nejméně intuitivní. Jelikož se nachází uvnitř velkého sportovního komplexu, najít šatny a východ je o něco náročnější, než by si člověk přál.

Hodnocení: Třináctka je dobrá boulderovka. Nevýhoda Třináctky jsou ale horší spoje a vyšší cena. My, kteří víme že Smíchoff je jen kousek vedle, zavítáme radši tam. Cesty jsou ale velice kvalitní a emulující venkovní lezení.

LokalBlok

LokalBlok je netradiční lezecká stěna na Smíchově. Jde o kombinaci restaurace (ano, normální restaurace s jídlem) a vnitřního boulderingu. Stěna tu je relativně prostorná (na restauraci) a postavená v oldschool stylu. Stavitelé ale dělí jednotlivé problémy páskami a staví je hodně přes sebe. Podobný styl, který se dá najít například na Mammut Holešovice nebo v Boulder Baru. Lezení je tu dělané tak, aby se podobalo skalnímu a technickému.

Hodnocení: Byť je toto naše „+1 stěna“, je docela zajímavá! Atmosféra je příjemná a cesty jsou smysluplné. Plus je zde jasný bonus, když vás už nebaví lézt, dá se jít na dobré jídlo.

Outdoor Bouldering – Praha

Bouldering Praha a jak na to venku? Je to trošku složitější, jelikož se dá lézt Urban bouldering i tradiční skalní bouldering. Urban bouldering (tedy lezení ve městě) je hlavně na mostech a na pražské Náplavce. Klasický bouldering je pak dělený mezi pět hlavních oblastí, z nichž největší je Divoká Šárka.

Divoká Šárka

Šárka je největší boulderingová oblast složená z šestnácti různých sektorů. Můžete tu najít vše od tradičních boulderů až po highball nebo velice náročné sitstarty. Sektory jsou zde prakticky po celém obvodu Divoké Šárky stejně tak jako v jejím středu. Největší sektory jsou ale za Aritmou a za koupalištěm U Veselíka.

Divoká Šárka je nádherná a lezení tam je velice přímočaré. Stránky jako Lezec.cz mají velice chaotické průvodce.

Nejlehčí způsob, jak se sem dostat, je jet na konečnou tramvají nebo zastávku autobusů Divoká Šárka. Odtud je to 30 minut chůze na skoro každý boulder v údolí. Další bonusy jsou MCDonalds nad údolím a v letních měsících extrémně studené koupaliště a občerstvení U Veselíka (kde nás můžete občas najít).

Hodnocení: Divokou Šárku vřele doporučujeme! Je to místo, kde by měl každý lezec alespoň jednou lézt. Bouldery jsou dobré, často logické a udržované. Dají se relativně jednoduše najít ale zároveň bývají celkem izolované, takže na vás nebude moc lidí koukat.

Boulder, čertova palice, Divoká šárka, bouldering
čertova palice – boulder – Divoká šárka

Zlatnice

Boulder Zlatnice je druhá oblast v údolí Divoká Šárka. Je však mnohem menší, než Šárka samotná.  Jde prakticky pouze o jeden velký skalní blok, na kterém je několik boulder problémů. Skála je velice příjemná a cesty jsou na všech druzích chytů, zejména pak ale jsou to lišty a tahy. Na Zlatnici je celkem sedm boulderů z toho obtížnost je skoro půl na půl. Polovina problémů je okolo V0 a druhá polovina pak hraničně kolem V5.  Doprava sem je celkem jednoduchá. Jelikož sektor je za pražskou Hanspalkou na Praze 6, vede sem metro A, tramvaje i autobusy.

Hodnocení: Příjemný malý sektor s několika hezkými linkami, Zlatnice je místo co můžeme doporučit. Cesty nejsou příliš vysoké a jsou dobrou kombinací techniky a síly. Bohužel zde musíme podotknout, že TOPOS jsou zde spatně dostupné. 27 crags má jedno placené a Lezec.cz má zhruba použitelné popisky.

Čimický háj

Tato oblast je v pražských Kobylisích, kousek od Zoo a druhé boulderingové oblasti Ďáblický háj. Čimický háj je relativně velká (na oblasti mimo Šárku) oblast se čtrnácti problémy. Problémy jsou kolem V3-V5. Ideální pro pokročilejší lezce. Leze se tu na dvou buližníkových skalkách, které jsou přijatelně udržované a čisté. Bouldery jsou přímočaré a dobře popsané na 27 Crags zdarma. Tato oblast je dobrá pro ty, kteří bydlí na druhé straně Vltavy a nemohou / nechtějí jezdit až na Divokou Šárku.

Hodnocení: Doprava je sem o něco těžší s pouhou hrstkou autobusových zastávek spojujících háj a Prahu. Mimo to je zde ale lezení příjemné a podobající se pobytem ke Košířím.

Ďáblický háj

Ďáblický háj (hned nad Čimickým) je jeden z největších sektorů na boulderingu v Praze. Přes 50 problémů od V0 až po V9 (7c). Zde najdete prakticky vše, co chcete. Jde o „Šárku“ západní Prahy. Velký a velice příjemný sektor na dobrém spoji – konečné tramvaje Vozovna Kobylisy. Sám Ďáblický háj je jedním z krásných míst Prahy, kam rozhodně stojí za to zavítat!

Lezení je tu velice květnaté a rozhozené do devíti sektorů kolem prostředka parku. Vyplatí se připravit se na dlouhý lezecký den, jelikož to tu zde bude na dlouho a na více výletů.

Hodnocení: Druhá nejlepší boulderingová oblast Prahy! Na dobrých spojích a s celkem dost věcmi do dělat, pokud vám lezení nejde. Je zde hodně problémů ve všech stylech (možná až na spáru), takže si tu skoro každý najde to, po čem jeho srdce touží.

Hostivařská skalka

Hostivařská skalka je uvnitř přírodního parku Hostivař-Záběhlice, kousek od Hradiště a přehrady. Skalka sama je jednolitý, zhruba 18 m dlouhý a 5 m vysoký masiv který schovává téměř dvacet boulderů. V0 (3) až po V5/V6 (6c-7a). Skalka není nejčistčí ze skal, které se dají v Praze najít, proto si sebou vemte kartáček a trpělivost. Cesty na skalce jsou dominantně jednoduché, ideální pro začátečníky nebo mírně pokročilé lezce. Hlavně vy, co máte rádi chyty na tření (slopers) a lišty (crimps) to tu budete mít rádi.

Hodnocení: Hostivařská skalka je příjemná, jednodenní boulderová oblast. Valnou větsinu problémů zde schopný lezec zvládne odlést za den poctivého lezení. Nevýhoda oblasti je to, že je na opačném konci Prahy než většina lezeckých oblastí takže cesta není nejkratší. Druhá nevýhoda je nedostatek ověřených a opravdu dobrých TOPOS. 27 Crags mají hrubý nástřel a ČHS odkazuje na starého průvodce.

Urban Bouldering

Náplavka

Bouldering v centru Prahy je něco úžasného. Naplánujte si den a smiřte se s tím, že budete zdrojem hodně pohledů a diskuzí. Přesto to stojí za to. Zhruba dvacet boulder problémů mezi V0 (4) až V5 (6c) lemuje vysokou stěnu pražské náplavky. Leze se zde po stavebních kamenech a jejich malých odštěpčích. Jde převážně o velké a kluzké chyty s tvrdým dopadištěm (na dlažbu). Proto tu doporučujeme vzít opravdu všechny bouldermatky co máte. Velký pozitiv Náplavky je to, že je přímo v centru. Doprava je sem velice jednoduchá. Boulsery jsou na obou stranách řeky kolem Karlova náměstí na linii metra B – Karlovo náměstí a Anděl. Je zde zároveŇ i co dělat. Pokud sem máte v plánu zavítat v létě nebo na jaře, je skoro garance že vás při nejhorším zabaví Praha sama.

Hodnocení: Náplavka je fajn lezení pro někoho, kdo hledá něco netradičního nebo se třeba chystá na lezení v notorickém moravském Sloupu. Mimo to je tu boulder dobrý i na machrování před ne-lezci (přiznejme si to, všichni jsme si to jednou užili). Doprava je sem jednoduchá a občerstvení hodně. Jediná nevýhoda je to, že je zde skoro nutnost mít víc než jednu bouldermatku. A aby toho nebylo málo ná Náplavka dobré TOPOS zdarma na 27 Crags (kde je máme mimojiné i my).

Mosty

Lezení po mostech je nedílná součást Urban boulderingu. V Praze jsou od toho čtyři mosty, každý s vlastním stylem. Most Barikádníků má boulder pro milovníky spárového lezení, (nic jiného tam totiž není) jako jsme my! Trojský most je pak naopak zaměřený na práci nohou a na tření. Ti, kteří byli na Hlubočepských plotnách pochopí, proč se jeden z boulderů jmenuje právě “pozdrav z Hlubočep”. Libeňský most je kombinací spárového lezení a mikro-chytů a poslední most – Čechův – je nejvíce podobný lezení na Náplavce, tedy o slopery a podivné pozice těla.

 Hodnocení: Všeobecně je lezení na mostech celkem zážitek. Bohužel pro většinu lezců, valná část boulderů na mostech v Praze zaměřena na spáru. Pokud vám tento styl nesedne, nebude to nejspíš úplně pro vás.