Boulder nad Borovou skálou

Počet boulderů: 1
Počet linek: 3
Hornina: Buližník
Obtížnosti: V0-V3
GPS: 50.0387224N , 14.3552502E
MHD: vlak: Praha-Holyně, Praha-Jinonice
Metro: Nové Butovice, Jinonice
Autobusové zastávky: Ovčí hájek, Malá Ohrada, Klukovice, Jinonice
Parkoviště: Galerie Butovice, ulice K Opatřilce, Liščí, Zaječí

Boulder nad Borovou skálou je malá skalka, skrytá ve svahu, pár desítek metrů od vrcholu Borové skály a Amfiteátru. Skála je maličká s pouhými třemi cestami mezi obtížnostmi V0 až V3. Dopadiště je zde poněkud krkolomné. Je zde několik stromů, křoví a troška trní, které lezení zde znáročňují. Vršek skály má tentenci se drolit a lámat. Doporučujeme opatrnost, popřípadě kontrolu vrcholu skály před začátkem lezení. Neházejte ale kameny dolů, jelikož dopadnou na Borovou skálu a na Amfiteátr.

Boudler nad Borovou skálou

Boulder nad Borovkou

GPS: 50.0387224N , 14.3552502E
Převislý koutek (1)

V2 (5+)

Nástup je označen šipkou na levo od velkého převisu. Lezec jde koutem mezi převisem a plotnou vzhůru na výlez.

Délka linie: 3 m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor:Neznámý

Údolní hrana (2)

V3 (6a)

Nejtěžší linie sektoru. Údolní hrana má nástup v převisu. Vede podél hrany převisu v přímé linii na výstup. Za zády je křoví a strom, doporučujeme chytače.

Délka linie: 3 m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor:Neznámý

Prokonošovo (3)

V0 (4)

Prokonošovo je nejlehčí cesta sektoru. Nástup na ní je ze stoje z trojúhelníkového hrotu. Odtud cesta vede přes madla na výstup. Vršek skály se lehce drolí. Doporučujeme opatrnost.

Délka linie: 3 m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor:Neznámý, obnovil Patrik Smet, 01.2023

Praha
01.06.2023
15°C
jasno
Vítr: 6 Km/h
Viditelnost: 10 km
východ slunce: 04:58
Západ slunce: 21:02

Přístup:

Přístupů do sektoru Boulder nad Borovou skálou je stejná jako na Borovou skálu s výjimkou toto, že skalka je asi 20 metrů nad skálou samotnou. Existují čtyři hlavní směry, jak se do sektoru dostat. V rámci lepší orientace je nerozdělujeme na světové strany, ale na části Prahy, ze kterých vedou. Jsou jimi přístupy z Butovic, Nové Vsi, Klukovic a Hlubočep.

Přístup z Butovic

Přístupová cesta z pražské části Nové Butovice je jedna z nejsnazších, pokud přijíždíte na borovou skálu pomocí MHD. Ze zastávky metra Nové Butovice nebo autobusu Ovčí hájek se vydáte na jih (směrem ke Galerii Butovice nebo nádrži Asuán). Pokud se neorientujete ve světových stranách, vydejte se přímo za zelení. Sejdete dolů z kopečka a napojíte se na jednu z asfaltových cest nalevo od nádrže, vedoucí do lesa a do údolí. Budete se cesty držet, dokud nepřejdete studánku s pitkou vodou (záchranný bod AA 011). Pak je vaším cílem dostat se přes potůček a jednou z cestiček po vrstevnici do kopce na borovou skálu.

Alternativní přístup pro ty, kteří se nechtějí brodit či přeskakovat kameny je vrchem před Jinonický potok a Butovické hradiště na cestičku (50.038999, 14.355571) vedoucí ke skále z vrchu.

Přístup z Hlubočep

Přístup do sektoru Borová skála z Hlubočep je nejdelší a pouze pěší. Pojí se na dopravu k sektoru Žvahov (Prokopské údolí) a sektorům LeváPravá a Malá plotna (Hlubočepské plotny). Cesta je velice přímočará a vede po asfaltce zhruba 3 km do stejného boru brodění, jako přístup z Butovic.

Přístup z Nové vsi

Cesta od pražské části Nová ves je nejlepší pro přístup autem (parking ulice K Opatřilce, Liščí, Zaječí). Vede po silnici směrem k prokopskému údolí. Na první louce po pravé straně v ulici K Opatřilce je cestička, po které se vydáme dolů a octneme se u studánky s pitnou vodou. Pak je postup již známý.

Přístup z Klukovic

Z Klukovic se do sektoru Borová skála dostaneme nejlépe z Barrandova a linky autobusu 230 (zastávka Klukovice). Sejdeme ulicí Do Klukovic až na její konec, kde se nachází křižovatka a cesta směrem do prokopského údolí. Vydáme se po cestě (kolem pivovaru Prokopák) až do údolí, kde se pojíme na asfaltku vedoucí do Hlubočep, kde zatočíme doleva. Následný postup je pak stejný, jako u ostatních cest.

MHD:
Metro: Nové Butovice, Jinonice
Vlak: Praha-Holyně, Praha-Jinonice, Praha-Žvahov
Autobusové zastávky: Ovčí hájek (Butovice), Malá Ohrada, Klukovice, Jinonice

Parkoviště:
Nové Butovice: Ulice K Opatřilce, Zaječí a Liščí
Klukovice: Ulice Do Klukovic, V Klukovicích, Bublavská, Dasnická
Hlubočepy: Ulice Hlubočepská, Pod Žvahovem, Pod Útesy