Co pořídit lezcům k Vánocům

Vánoce se blíží a s nimi vybírání dárků pro naše lezecké sourozence, členy rodiny a kamarády. Jestli nevíte, co pořídit lezcům k Vánocům a nechcete se jich ptát, nezoufejte. Máme pro vás seznam pár věcí, které si každý lezec v hloubi duše přeje nebo je zkrátka potřebuje.

Tipy na vánoční dárky jsme rozdělili do čtyř kategorií podle ceny. Je nám jasné, že ne každému lezci, co znáte budete kupovat lano. Proto to tu jsou nějaké varianty a levnější dárky co rozhodně potěší.

Cenové rozpětí:

Vyčkávání Vánoc

0 – 500 Kč

Kupovat „levnější“ věci pro lezce může být trošku chyták, protože nelezec neví, co jeho kámoš lezec potřebuje. Některé věci jsou podivné a napadli by vás, jiné už možná ne.

Super užitečné pomůcky

Nejjednodušší je jít do „pomůcek“ pro lezení. Věci, kterými se uklízí nebo se matlají na ruce jsou vždy dobrá volba a jako lezci jich vždy potřebujeme víc! Nikdy není dost vosku nebo mága!

Na prsty

Jsou dvě velice levné věci, které jsou pro lezce super užitečné! První z nich je tape (páska), kterou se lepí a zachraňují roztrhané prsty. Každý ji má a chce jí víc a kdo jí nemá ji potřebuje (včetně mě)! Nejlepší a také nejlevnější varianta je Ocún tape 25×10 mm. Opět a stále česká firma a páska dělaná pro lezce. Jestli jste viděli někdy zničené ruce svého lezce, dejte mu pásku.

Druhá věc, kterou by každý lezec měl mít, je vosk, který je ideální pro starání se o unavenou kůži. Jsou to malé kovové pixly kolem pultu na lezeckých stěnách. Jsou velice levné, bio i vegan friendly a jsou absolutní záchranou i prevencí. Osobně používáme značku Climb On a jejich velké zelené balení. Je trošku dražší – cca 300 kč – ,ale rozhodně stojí za to!

Na chyty

Věci na chyty jsou krásná věc, která odpovídá na otázku: co pro lezce v Vánocům. Nový kartáček na chyty vždy potěší, hlavně pokud ho člověk nemá. Kartáčky nejsou vůbec drahé a stejně jako vosk se dají koupit u vstupu na stěnu. Kartáč pak hezky komplimentuje magnézium (práškové i tekuté) a pytlík na něj. Mágo je něco čeho opravdu není nikdy dost. Doporučujeme kouknout na firmy jako Ocún pro oba, magnézium i pytlík na něj. Pytlík se ale dá koupit i v Decathlonu. Magnézium sice taky, ale je dražší než má český Ocún.

Magnésium – Nejlepší přítel lezce

Karabiny a jistítka

Karabiny jsou něco, čeho není nikdy dost. Ideální pro nové lezce, kusy jako Singing Rock Bora Screw jsou k nezaplacení (krom toho že stojí 340 Kč). Karabiny jsou klíčová část lezcovy výbavy něco, co nás drží na živu a usnadňuje existenci. I ostřílení lezci mají karáble, které jsou ošoupané a s vroubky. Proto jsou dobré karabiny krásný dárek, který nebude ležet ve skříni!

Jistítka jsou na tom podobně jako karáble. Pro nové lezce je to něco k nezaplacení, ale není to tak univerzální dárek jako karabina. Osobně doporučujeme se nejprve podívat na to, jaká jistítka vlastně existují (liší se totiž markantně v ceně). Pokud cílíte na jistítko pro nového lezce není snad lepší volba nez je Ocún Ferry – Kyblík s guide mode od české firmy.

Oblečení

Je to asi trošku překvapivé, ale dobré oblečení je stejně důležité jako lezečky. Je ale jistý limit pro to, co můžeme druhému koupit bez toho, aby si to vyzkoušel. Dobrá zimní čepice (ideálně s barevnou bambulí) je něco absolutně úžasného na zimní lezení! Stejně potěší i palčáky a dobré teplé ponožky. Jestli nemyslíte že použije věci na zimní lezení tak dotyčnému dejte ponožky s lezeckým motivem.

Lezení v moravské krasu
Patrik Smet – Sloup v Čechách

500 – 1500 kč

Druhá cenová kategorie je už více zaměřená na lezecké vybavení. Jsou to věci, které většinou úplný lajk na slepo nekoupí, už jen protože se kolikrát musí zkusit nebo stačí jeden kus. Pokud teda myslíte, že by něco takového vás lezec chtěl, zeptejte se ho, co má (rádi se chlubíme výbavou) a snažte se co nejvíc zapamatovat. Druhá varianta je se oprostit od překvapení a zkrátka se zeptat.

Cvakačky a jistidla

Jistidla

Jak jsme už psali nahoře, jistítka jsou základ. V ceně nad 500 se pohybují už poloautomatická jistítka a sety s karabinou, které opravdu stojí za podívání. RAMA nebo Edelrid Mega Jul stojí za to jsou poloautomaty, které používáme my. Pro rozdíly mezi nimi se koukněte sem. Sety jistítka a karabiny k němu se dají najít pro všechny druhy jistítek. Sety jako Ocún belay set Eagle/Ferry nebo Rama s karabinou jsou levnější a udělají radost! Hlavně když váš lezec nemá zatím moc věcí.

Expresky a karabiny

Karabiny jsou pořád stejné, jako byly v předešlé kategorii. Tentokrát se jich dá jen pořídit víc a bezpečnější. Co myslíme „bezpečnější“. Jsou to karabiny s dvojitou nebo trojitou pojistkou a pojistkou pro jištění.
Expresky jsou nutnost pro ty, co lezou na laně. Do 1500 korun se dá sehnat set pěti i šesti kusů – většinou od Ocún a Camp – které jsou výborné. Doporučujeme jít po setech šesti, jelikož je to o poznání víc multifunkční. Každý lezec, ať je to nováček nebo ostřílený expert vždy uvítá nový set expresek. Přeci jen nás chytají při pádech.

Lezečky, sedáky a jistidla

Teď už se dostáváme do věcí, které nejsou moc koupit bez kooperace lezce. Lezečky jsou krásný dárek. Noví lezci často nechtějí hned investovat do bot, protože je to relativně velká investice. Pokud tedy můžete svého lezce obdarovat párem, bude velice rád. Lezečky do 1500 korun jsou spíše pro nováčky a pro mírně pokročilé. Nenajdete tu moc Olympijských páru. Jelikož jsme mysleli dopředu, máme tu pro vás článek o tom, jak vybrat lezečky. Je potřeba si pamatovat, že firmy mají trošku jiné velikosti, takže to že má lezec velikost 41 ocún neznamená, že bude mít 41 Scarpy.

Sedáky jsou další fajn dárek pro lezce. Dají se odhadnout lépe než lezečky, protože jsou většinou klasifikovány jako S-M, M-L, L-XL atp. Stejně jako u lezeček máme pro vás článek radící, jak vybrat sedák. Nelámejte si s nimi moc hlavu, pro nové lezce je krásný Ocún Webee a pro pokročilé je lepší se zeptat. Většinou vědí, co chtějí.

Co pořídit lezcům k Vánocům? Lezou na skalách? Pak nová helma může být správná odpověď. Lezecká helma se dá koupit do 700 v Decathlonu, ale nepodceňujte její důležitost. Jak můžete vidět na našem TOPOS, hodně skal se drolí. Investice do helmy od firem jako Ocún nebo Singing rock je opravdu investice.

Hangboard

Hangboard je jedna z těch věcí co nepotřebujeme, dokud je nemáme. Pak to bez nich nejde. Existuje nespočet různých druhů – závěsné, vrtací, minimalistické… – všechny ale dělají totéž. Cílem hangboardu je trénovat sílu prstů na různě velikých lištách. Když má váš lezec hrazdu a chodí často ven jsou závěsné boardy ideální – například Metolius Rock Rings. Jestli ale chcete podpořit českého výrobce co má opravdu výborné produkty koukněte na společnost 2Climb. Má všechny druhy hangboardů snad všech cenových kategorií. Jsme schopni je vřele doporučit jelikož právě 2Climb je značka co používáme my.

Hangboard cvičení – Jan Kulhánek – Divoká Šárka

Resole

Poslední varianta dárku v téhle ceně, kterou můžeme navrhnout a taky osobně doporučit, je spíše pro pokročilejší lezce. Jde o resole bot, tzn. výměna jejich podrážky. Lezečky jsou drahé a nevyplatí se jich zbavovat. Výměna podrážky znamená, že můžeme na jednom páru bot lézt extrémně dlouho. Existuje opět relativně hodně společností, co tuto službu dělá. Ta nejlepší je ale podle nás RESTDAY. Má sběrné boxy na mnoha stěnách v Praze (např. na BigWall). Je ale nutné říct, že toto není věc, kterou byste měli dělat bez vědomí lezce. Nejlepší je tak poukaz na proplacení, aby si mohl podrážku vybrat sám.

1500 kč – co jste ochotni dát

Dárky v cenové kategorii nad 1500 korun už jsou opravdu čisté lezecké věci. Nejlíp se kupují, když 100% víte co lezec chce nebo jste sami lezci. Samozřejmě se s vám pokusíme poradit co nejvíc můžeme, ale i naše schopnosti mají své limity.

Lepší karabiny, expresky a jistítka

Expresky a karabiny jsou vždy dobré. Zde už jsou rozdíly v pojistkách a ve značkách. Jak expresky, tak karabiny jsme tu už vysvětlovali, takže není důvod se do nich pouštět znovu. Ve výsledku, všichni je potřebujeme a víc rozhodne neuškodí!

Lezečky

Nad 1500 kč už jsou opravdu dobré lezečky! Opět je to věc, která se nekupuje bez vědomí lezce. Ale pokud víte, že potřebuje nebo chce nové, běžte s ním do obchodu (jako Hanibal) a pořiďte mu je. Je fajn vědět ale, co čeho jdete. Lepší, než náš článek je na to pak samotná stránka Ocún, kde vám vytříbí jejich lezečky podle použití a zkušenosti lezce.

Lano

Teď už se dostáváme mezi potřebné věci. Lano je to, co půlka lezců nemá a druhá půlka si ho dřív nebo později zničí. Existuje zde opět milion různých značek, mezi nejlepší (a české) patří ale Tendon, které používá i Adam Ondra. Rozdíl mezi lany je v jejich tloušťce a délce. Čím delší lano, tím bude dražší. Valná většina lezců ale nepotřebuje lana delší než 50 metrů. Tloušťka už je něco jiného. Hodně to podléhá preferencím lezce a tomu, jaké má jistítko (Rama má radši užší jistidla). My osobně používáme úzká lana, jelikož máme rádi hladkou manipulaci uvnitř jistidla a nehrozí nám žádné obrovské pády. Sami doporučujeme tloušťku 9,8 pro začátečníky, ale možná se radši zeptejte v obchodě, co radí.

Bouldermatka

Poslední odpověď na otázku „co pořídit lezcům k Vánocům“ je bouldermatka. Pro ty, co chtějí – nebo lezou – bouldery venku je to krásná, ale drahá věc. Opět zde doporučíme český Ocún! Matka se dá koupit lehce bez vědomí obdarovaného. Stačí vědět, jestli nějakou bouldermatku má a nebo ne. Pokud ne Ocún dominátor je dobrá první volba. Tlustá a nová dopadová podložka, která opravdu stojí za to (a je lepší než její ekvivalent Moonwalk). Pokud už lezec matku má, je fajn koupit jednu tenčí jako je Ocún paddy sundance. Musíme říct, že toto je už opravdu drahý dárek, jelikož bouldermatky začínají cenově na 3000 kč. Opravdu ale stojí za ty peníze.

Ocún Dominator, VARP, Xmas, Vánoce
Patrik Smet a Bouldermat – Dominator, Ocún

A co dál?

Co koupit lezcům k Vánocům už víte. Teď zbývá jen to pořídit. Možná byste ale si ale rádi zkusili lezení, než se do nákupů pustíte? Jestli ano tak zkuste nejlepší lezecké stěny v Praze a okolí. Pokud už je ale znáte a někde jste slyšeli, že zima je ideální čas pro lezení na těžkých projektech tak můžete přečíst náš návod na zimní lezení nebo kouknout na TOPOS a vybrat si vlastní nový projekt.