Jak si vybrat lezecké jistítko

Existuje v celku hodně druhů jistítek na lezení a všichni lezci, zejména noví, se sami sebe v jeden moment budou ptát „Jak si vybrat lezecké jistítko?“. Od toho jsme tu my (stejně jako s lezečkami a sedáky pro děti i dospělé).

Všeobecně máme tři kritéria, podle kterých si jistítka vybíráme: 1. Cena, 2. Délky, 3. Asistence.

Délka cesty

Délkou cesty myslíme to, jestli můžete jako jistič spustit svého lezce nebo zda se lezec může slanit z vrchu cesty. Pokud ano (a cesta je kratší než polovina lana) nejste nijak limitovaní výběrem vhodného jistítka. Všechny jsou vhodné na jedno-délkové lezení. Pokud tomu tak ale není a víte, že plánujete výstup, kde bude jeden z vás muset jistit z vrchu, lézt multi-pitch nebo zkrátka chcete mít klid a vědět, že mate universal, je váš výběr mírně omezen.

Asistence

Asistence je míra, jakou je jistítko samo schopno lano zastavit. Máme tři hlavní druhy. Neasistovaná (kyblík) skrz která lano proklouzne bez problému, semi-asistovaná (Rama) jistidla co jsou do limitované míry schopna lano zastavit a asistovaná (GriGri) se zabudovanými brzdnými mechanismy.

Jistítka zde mají velkou diverzitu a dá se najít jistidlo, které splňuje všechny požadavky lezce (např. levné + semi-asistované + jedno-délky = Rama).

Cena

Cena je přímo spojena s asistencí. Čím více jistidlo asistuje při brždění lana, tím dražší je. Stejně tak platí, že jedno-délková jistítka jsou levnější než více-délková. Zrovna na jistítkách se však nevyplatí šetřit, takže je dobré vědět, co chceme.

Asistovaná jedno-délka

Levnější

Jednodélky se vybírají lehce, jelikož je zde větší výběr. V rámci asistence se zde nabízejí tři různé druhy jistidel. Prvním, jsou tubusová semi-asistovaná jistidla jako je RAMA od Singing rock. Tyto jistila jsou výborné pro asistované jedno-délkové lezení, často se na nich učí jistit začátečníci a jen málo způsobů, jak s tímto jistidlem něco pokazit. Cena se pohybuje kolem 500 kč samotná a kolem 800 kč v setu s karabinou pro jištění.

Dražší

Dalším druhem je plně asistovaná možnost Click-up. Jde o složitější jistidlo, používané spíše zkušenějšími lezci nebo na projektování tras na hraně vašich schopností. Operace s jistidlem je velice intuitivní a stejně tak jako u jistítka RAMA, je zde málo způsobů, jak něco pokazit. Cenově se zde budete pohybovat však už okolo 1 500 kč v setu s karabinou. Proto je fajn si jistítko nejdřív půjčit na lezecké stěně a vyzkoušet si, zda vám padne.

Jistítko RAMA – climbing daily recenze

Ne-asistovaná jednodélka

Odpověď na „jak vybrat jistítko pro ne-asistovanou jedno-délku“ je velice jednoduchá, jelikož je prakticky pouze jedna reálná možnost. Kyblík bez guide mode je jednoznačným výhercem v této kategorii. Jde o velice jednoduché jistidlo, které je dělané na slaňování a na jištění na kratších cestách (což je trošku také jeho nevýhoda). Cena se pohybuje kolem 350 kč za modely jako Singing Rock Buddy nebo Black Diamond ATC. Jsou to spolehlivá jistítka do tělocvičny a valnou většinu venkovních cest.

Asistovaná více-délka

Levnější

Asistovaná jistítka na více délkové lezení jsou už kategorie, kde si sáhnete více do kapsy. Hodí se proto vědět, že jistítko za to stojí! Levnější variantou je zde modifikace klasického kyblíku, kterou je například Edelrid Mega Jul (nebo i Giga Jul). Zde jde prakticky o kyblík s polo-asistovanou pojistkou, která zasekne lano do tří bodů kontaktu. Tato jistítka jsou krásná v multifunkčnosti, kterou nabízejí, jelikož jsou dobrá jak na krátké, tak dlouhé cesty, na projektovaní i na normální lezení. Jsou zejména krásná tím, že stojí kolem 900 kč (je to však bez karabiny).

Climbing Daily – Edelrid Mega Jul recenze

Dražší

Nyní se dostáváme k nejdražšímu jistítku v tomto článku. Přiznejme si to, pokud si ho jdete koupit, není to kvůli nám a našemu článku, ale protože přesně víte, co chcete a nelezete první týden. GriGri je asistované jistidlo vhodné na každý druh lezení, každou délku, na projektování i na onsight pokusy. Má uvnitř mechanismus, který lano zakousne a nepustí, což z tohoto jistítka děla nejbezpečnější na celém trhu. Je však také nejdražší. Cena se pohybuje kolem 1 800 kč za jistítko samotné. Takže pokud chcete vylézt na El Capitan nebo se vydat do Alp, je toto opravdu cesta kterou se vydat.

Ne-asistovaná více-délka

Jak se říká, to nejlepší naposled. Odpověď na otázku „jak vybrat jistítko“ která vás nepřivede na mizinu, ale splní vše, co od ní čekáte. Je tím samozřejmě starý dobrý kyblík s přidaným okem (tzv. guide mode). Toto jistítko vám dovolí jistit všechny druhy lezení a všechny délky. Klíčem je pouze nikdy nepustit lano (což byste neměli stejně!). Takovýto kyblík je standard pro každého lezce a 90% z nás ho doma má nebo jsme s nám začínali. Standardně jste schopni najít tyto kyblíky kolem 500 kč (někdy míň jako u Ocún Rock Shuttle). Set s karabinou vás pak vyjde na něco kolem 700 kč. Vřele tuto možnost doporučujeme.

Kyblík, guidemode, lezecká jistítka, ATC, Singing Rock
Kyblík s Guide mode

A co dál?

Teď, když víte jak vybrat jistítko, je čas se podívat dál. Pokud nevíte, jaké boty vybrat pro sebe, aby jste mohli lézt se svými dětmi pokračujte dál, jelikož vám můžeme poradit s výběrem sedáku i výběrem lezeček. Pokud potřebujete lezečky pro děti, poradíme vám rádi v tom.

Lezení je super, ale být na jedné stěně může být nuda. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších stěn v Praze a jejím blízkém okolí, který vám pomůže vybrat tu pravou. Jestli ale chcete zkusit lezení venku, koukněte na naše TOPOS lezeckých oblastí v Praze nebo na shrnutí těch největších a nejpopulárnějších jako je Braník, Hlubočepské plotnyProkopské údolí a Divoká Šárka.