Jak začít s lezením

Lezení je – jak víme – fascinující a úžasný sport, který kombinuje fyzickou sílu, vytrvalost a strategii. Pro mnoho z nás je lezení nejen sportem a zdrojem zábavy, ale také jistým smyslem života, mentalitou a identitou. Pokud se chcete začít věnovat lezení a přidat se k nám, kteří tento úžasný sport praktikují, je zde několik kroků, které vám umožní začít na dobré noze a postupovat na své cestě k dosažení nových výšin (doslova).

VARP kšiltovka na Zubáku; Radotín

Rozhodnutí

Rozhodnutí o tom, jestli je lezení pro vás je – logicky – na vás. My můžeme pouze doporučit pár způsobů, jak k tomuto rozhodnutí dospět. Jako první stojí za to se sám sebe zeptat, zda se bojíte výšek.

Je mnoho způsobů, jak proniknout do světa lezení – jak na laně, tak na bouldermatce. Stále častěji se setkáváme s lezci, kteří začali díky filmům, podcastům, Reelrock nebo YouTube kanálům Adama Ondry nebo Magnuse Midtbø. Právě média jsou krásný první krok do našeho sportu. Vidět, jaké může být lezení utrpení a krása je jednoznačný tahák do tohoto světa.

Konečné rozhodnutí ale přichází až potom, co si navlečete své první lezečky, uvážete se do lana a zkusíte si první chyty. Pro tyto první krůčky musíme vřele doporučit vnitřní lezecká centra. Těch má každé velké město několik a stačí si jen vybrat.

Lezecké centrum

Lezecká centra jsou pro začátečníky ideální způsob, jak si lezení zkusit. Každé velké město nějaké má. Hlavní hrsta je ale: v Brně Hudy stěna Brno a Hangár, v Ostravě Blok a Tendon Hlubina a v Praze SmíchOFF a Hudy boulder Karlín. Na vnitřních stěnách („překližkách“) si můžete půjčit vše, od bot až po lana. Můžete si tak vyzkoušet mnoho druhů lezení v bezpečí vnitřní stěny a nebát se úrazu.

Spolu s tím jsou centra výborná v tom, že dávají přístup k lidem. Velice jednoduše se zde dá najít lezecký kurz nebo udělat zkušený kamarád, který vás do světa lezení navede.

Základní výbava

Do lezecké výbavy se vyplatí investovat až potom, co opravdu víte, že bude lézt (stejně jako u každého jiného sportu). Základní kousky výbavy jsme již pokryli v předešlém článku. Co ale chcete je relativně jednoduché:

  1. Lezečky – tvrdší a ploché
  2. Magnésium a pytlík – záleží na preferenci ale doporučujeme Ocún
  3. Sedák – častá varianta je Ocún nebo Black Diamond (popř. Singing rock)

Vaše první lano může rozhodně počkat nějaký ten týden. Pokud začínáte s kamarádem, není od věci si posléze koupit jedno lano na půl a chodit lézt spolu. Nebojte se, i já s Patrikem jsme to tak dělali.

Metodika

Metodika – alias jak správně lézt a jistit – je alfa a omega lezení. Bez ní se dřív nebo později velice ošklivě zraníte (buďto sami sebe nebo kolegu). Je důležité, se učit od zkušených lezců. Zde se nabízí několik možností.

  1. Zapsat se do kurzu
    V lezeckém kurzu vás naučí vše, co potřebujete pro lezecký život. Spolu s tím si zalezete a sportu pravděpodobně propadnete. Je to ale drahá sranda.
  2. Najít si zkušeného kamaráda
    Nejlevnější varianta, kamarádi ale nerostou na stromech a ne každý má energii nebo kompetenci na to ostatní učit. Proto volte obezřetně.
  3. Sjiždět YouTube (s MÍROU A ROZUMEM)
    Přiznejme si to….YouTube je to kam se obracíme pro rady. Právě zde můžete najít skoro vše o lezení, metodách jištění, uzlů atd. Je ale nutné říct, že YouTube není dobrá náhrada za instruktora a odborný dohled! Sociální média a YouTube bohužel nenaučí ani zdaleka vše a rozhodně ne bezpečně, takže apelujeme na vás a pud sebezáchovy, zkuste kurzy na lezeckých stěnách ať pro vás na OFF nemusí jezdit sanitka (jak se opravdu často stává).

Většina rad v této kategorii spadne pod kolonku „zkusit si to kontrolovaně“. Proto doporučujeme nezkoušet nové věci venku na skalách, ale uvnitř, kde přežijete.

Technika a síla

Velká součást lezení je fyzická kondice, jelikož lezení vyžaduje nejen technické dovednosti, ale také sílu a vytrvalost. Je dobré věnovat se cvičení, které posiluje svaly, zejména horní část těla. Kromě toho je důležité zlepšit svou vytrvalost a pružnost. Plavání, běhání a jóga jsou skvělé aktivity, které vám pomohou rozvíjet tyto kvality.

Mnoho lezců dělá tu chybu, že se přílišně soustředí na prsty a záda. Lezení je sport celého těla a je potřeba k němu tak přistupovat. Správné cvičení, prevence zranění a plánování tréninků jsou všechno důležité aspekty zdravého lezeckího života.

Síla ale nedělá perfektního lezce. Technika je kritická součást lezení. Snažte se tedy pamatovat na to, že ne vše se dá utrhnout hrubou silou (i když se to zdá snadné). Technika a „triky“ jako flagging, smearing nebo kolena jsou k nezaplacení.

Všehovšudy

Odpověď na otázku „jak začít s lezením“ je relativně jednoduchá. Prostě to zkuste. Nebojte se toho, že vám lezení nepůjde. Většině z nás moc nejde a pohybujeme se kolem stejných pár obtížností celé roky. Stačí jen to, že vás tento sport baví. Hlavní je si užit čas, který strávíte na stěně nebo na skále. Vše ostatní přijde časem.