Lezecká oblast: Řež

Skály u Řeže, alias Řež, je rozsáhlá lezecká oblast kousíček za Prahou. Řež je dominantně sektor na tradiční lezení. Je zde celkem 9 skalních sektorů, ze kterých jsou pouze 2 odjištěné na sportovní lezení. Spolu s tím se zde dá najít i pár menších boulderů. 

Řež: Lezecké sektory

Jak jsme již psali, v oblasti je celkem 9 sektorů na lezení. Tyto sektory jsou dominantně rozprostřeny ve svahu po levém břehu Vltavy. Pouze dva – Skalka u Přívozu a Pasáček – jsou na pravém břehu. Jsou zde I. – V. Masiv, Barunka (nad V. Masivem) a Trojúhelníková stěna. Z těchto je pouze Barunka a V. Masiv sportovně odjištěn.

Sportovní lezení

V. Masiv

Pátý masiv je dvojice skal přímo u cestičky od železnice. Tento sektor rozhodně nepatří mezi nejvyšší. S jeho 10 metry je ale ideální pro začínající venkovní lezce, kterým se nechce do Prokopského údolí. Je zde celkem 15 cest s úrovněmi od 2 (II) až po 7a+/b (VIII+)

Kámen se, až na výjimku, nedrolí a nepadá. Lezení je zde velice bezpečné. To samé platí o umístění boltů a nýtů v cestách. Helma zde proto není tak potřebná, jako v jiných pražských sektorech (jako například Hlubočepské plotny).

Co se výbavy týče, stačí zde i ta nejkratší lana o délce 25 metrů a více. Jistítko a sedák jsou nutností. Jelikož jde o plotnové lezení, doporučujeme lezečky s tvrdou podrážkou, nejsou ale nutností. Stačí zde 3 expresky na lezení + 2 na zajištění slanění (popř. ocelka). Poslední potřebná věc je, jako u každého velkovního lezení, odsedka.

  • vyznace lezecke trasy 5. masivu Řež u Prahy - skalní lezení
  • vyznace lezecke trasy 5. masivu Řež u Prahy - skalní lezení cesty 1 2 3
  • Řež V. masiv skála s cestami - plotýnka
  • Řež V. masiv skála s cestami - Pravá část

Barunka

Barunka je sektor, ke kterému se dostává malou improvizovanou ferratou. Když už se tam ale dostanete, máte před sebou opravdu dobře odjištěný čistý sektor. Je zde 16 cest na 15ti metrové skále. Léze se tu od příjemných 4. (V.) až po solidně náročné 7a+ (VIII/+).

Skále se, ani zde, nedrolí a z vrchu nepadá. Helma je i tu tedy spíš doporučením, než nutností. Cesty jsou odjištěny bolty a nýty v duchu sportovního lezení – nehrozí vám rozplácnutí na zem.

Výbava je zde velice obdobná, jako na V. Masiv. Lano je nutné mít delší, 40 metrů je příjemné minimum. Helma je stále doporučená a jistítko, karabiny a sedák logickou nutností. Lezení zde není dominantně plotnové, takže je zde „promíjeno“ větší množství bot a podrážek. Co je zde jiné je však počet expresek. Některé cesty si vyžadují sedm + 2 na pojištění slanění. Doporučujeme tedy dva plné sety.

Bouldering

Boulder u Vltavy

Bouldering je tu lehce skromný, ale přeci tu je. Boulder u Vltavy je malá skalka s 5 liniemi, povětšinou na úrovni V1 (5). Dopadiště je tu dobré a stačí pouze jedna bouldermatka. Cesty jsou vyznačené šipkami a startovní chyty nejsou těžké na identifikování. Spotter není nutný, ale je vždy dobré ho mít. Zejména pokud jde o prostřední linie. 

Skalka je ideální pro prohřátí před lezením na V. Masivu nebo na Barunce. Rozhodně zde ale nejde o sektor plný potenciálních projektů.

Boulder u Vltavy

Komentáře

Vlákno uzavřeno.