Nejlepší dětské sedáky

Jak jsme se už párkrát zmínili, lezení není levný sport, a to zejména pokud jde o lezení dětí. Pokud se vašemu dítěti zalíbil tento sport, ať díky olympijským hrám, YouTube kanálu Adama Ondry nebo nějakému spolužákovi a teď vás vtáhlo do děje, nezoufejte. Jsme tu od toho abychom poradili. Teď konkrétně s tím, jaké jsou nejlepší dětské sedáky a kolik vás budou stát.

Děti rostou a rostou rychle. Zde na Variantě si stojíme za tím, že není nutné vždy kupovat to nejdražší vybavení, které na trhu je. Pokud je zde levnější a lepší možnost, bereme ji. Dovolte nám tedy vám s touto filozofií představit 3+3 sedáky, které jsou dělané pro děti a nejsou až tak drahé.

Sedáky pro nejmenší

S lezením se může začít v každém věku (je lezení bezpečné pro děti?) a to nejen na kroužku. Pokud chcete vzít své děti na stěnu nebo i na skálu, ale nemáte pro ně sedák, doporučujeme čtyři celotělové úvazky pro ty nejmenší lezce.

Singing Rock ZAZA

ZAZA je prvním úvazkem, kterému se budeme věnovat. Je to univerzální celotělový sedák pro děti do 40 kg. Má tři utahovací body – ramena, nohy, břicho – které se dají nastavit tak, aby padly dítěti které je 95 až 130 cm vysoké. Pro navázání do lana jsou zde dvě červená oka na hrudníku. Do těch, se připne karabina či naváže lano (při pádu se tak dítě odkloní od stěny). Tento sedák září svou praktičností a pohodlností. Na zádech má polstrování, díky kterému se lépe nasazuje a zamezuje tření pásků o tělo. Spolu s tím má na břiše elastickou gumičku, která zvyšuje pohodlí během hraní a pohybu mimo stěnu.

Cena: Kolem 1 000 Kč
Maximální váha: 40 kg
Výška: 95 – 130 cm
Oka na navázání: Textil

Singing Rock ZAZA

Beal Bambi

Beal Bambi

Velice podobný sedák k předešlému modelu ZAZA je Beal Bambi. Je dělaný pro děti kolem stejné velikosti (90 – 130 cm) a věku. Obvod pasu je pohyblivý mezi 35 až 60 cm, hmotnost sedáku je 350 gramů. Beal Bambi však unese více než 40 kg. Není doporučováno markantně překračovat jeho váhový limit (40 kg), má však určitou toleranci. Na zádech má výplet, který zamezuje tření a dělá nasazování jednodušší. Hlavním přínosem sedáku Bambi jsou čtyři utahovací popruhy, které umožňují velice jednoduché uvolňování a utahování sedáku (2 na hrudi a 2 na nohavičkách).

Cena: Kolem 900 Kč
Maximální váha: 40kg
Výška: 90 – 130 cm
Oka na navázání: Textil

Singing Rock Bala

Bala je poslední v naší řadě „nejlepší dětské sedáky“ pro nejmenší děti. Tento typ se od předešlých dvou liší ve třech hlavních bodech. Velikost dětí, pro které je dělaný je mezi 95 – 125 cm (tedy pro menší, než předešlé dva). Má širší nohavičky i hrudní popruhy, což zvyšuje pohodlí. Tomu nahrává také pět spon pro utahování. Na rozdíl od ostatních, se zde však připíná do kovového oka, místo dvou nylonových. Toto je sedák, který s největší pravděpodobností najdete na mnoha vnitřních stěnách, takže je také šance že s ním bude vaše dítě nejvíc seznámené.

Cena: Kolem 900 kč
Maximální váha: 40 kg
Výška: 95 – 125 cm
Oka na navázání: Kov (duracel)

Singing Rock Bala

Nejlepší dětské sedáky pro ty větší

Pro větší děti (ty kolem 10 let a víc) mají relativně málo možností na sedáky (to zejména protože často dosáhnou na dospělé varianty). I přesto jsme vybrali tři nejvýhodnější sedáky, které jsou bezpečné, dobré a nestojí všechny úspory.

Ocún Webee Kid

Ocún Webee Kid

Webee kid je dětskou variantou stejnojmenné řady sedáků, kterou Ocún vyrábí pro dospělé. Pokud jste se s ní tedy někdy setkali, víte že je velice dobrá. S pohodlným posuvným polstrováním na pase i nohavičkách a možnostmi utažení popruhu kolem pasu i nohou, je to jeden z nejpohodlnějších sedáků na trhu. Tomu nahrává i fakt, že je to v srdci sedák na venkovní (a multi-pitch) lezení, což jeho pohodlí pouze zvyšuje, jelikož v něm lezci tráví víc času. Pokud tedy chcete multifunkční sedák za dobrou cenu od české firmy, je toto správná volba!

Cena: Kolem 1 000 Kč
Pas: 50 – 75 cm
Nohavičky: 40 – 50 cm

Ocún Twist Kid

Před poslední v sérii nejlepší dětské sedáky je Twist Kid. Jde o sesterský produkt Webee Kid, s jedním markantním rozdílem. Jde o sedák na vnitřní lezení. To znamená, že má kolem pasu pouze dva nosiče materiálu, je méně polstrovaný a o něco méně pohodlný, jelikož se předpokládá, že v něm lezec nestráví tolik času a bude ho průběžně sundavat. S tím se také pojí menší prodyšnost sedáku. Je však lehčí a o něco lépe se nasazuje než model Webee. Oba druhy mají stejné utahovací přezky v pase a na nohavičkách. Je nutné si pamatovat, že přesto že se tento sedák dá použít i venku na skále, jeho designový domov je vnitřní lezecká stěna.

Cena: Kolem 900 Kč
Pas: 48 – 68 cm
Nohavičky: 33 – 46 cm

Ocún Twist Kid

Easy Simond

Easy Simond

Posledním sedákem na seznamu je Simond easy. Jde o nejlevnější sedák na trhu (jelikož je z Decathlonu), což se mírně odráží na jeho vlastnostech. Je jednoznačně pro vnitřní použití, jelikož nepatří mezi nejprodyšnější ani nejpohodlnější úvazky, jaké se dají najít. Utahuje se, stejně jako ostatní, na třech bodech – 2 na nohavičkách a jeden kolem pasu. Čím se však drasticky liší od ostatních (mimo cenu) je způsob vázání do lana. Jelikož je dělaný zejména pro začátečníky, má pouze jeden nylonový popruh, do kterého se lezec naváže. Cíl výrobců je tak snížit počet chyb, které děti mohou udělat. Není to tak ideální sedák pro pokročilejší dětské lezce.

Cena: 750 Kč
Pas: 52 – 76 cm
Nohavičky: 25 – 45 cm

Pro koho je vhodný dětský celotělový úvazek?

Celotělový úvazek doporučujeme pro ty nejmenší z lezců. Začátečník si zaslouží tu nejlepší ochranu a celotělový sedák ji poskytne zcela bez kompromisů.  

Kde koupit dětský horolezecký sedák levně?

Lezení není nejlevnějším sportem, proto vám doporučíme ty nejlepší sedáky za co nejvýhodnější cenu. Množností samozřejmě mohou být Dětský internetové bazary, přesto radši doporučujeme koupit sedák nový.

A co dál?

Teď, když znáte nejlepší dětské sedáky je čas se podívat dál. Pokud nevíte, jaké boty vybrat pro sebe, aby jste mohli lézt se svými dětmi pokračujte dál, jelikož vám můžeme poradit s výběrem sedáku i výběrem lezeček. Pokud potřebujete lezečky pro děti, poradíme vám rádi v tom.

Lezení je super, ale být na jedné stěně může být nuda. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších stěn v Praze a jejím blízkém okolí, který vám pomůže vybrat tu pravou. Jestli ale chcete zkusit lezení venku, koukněte na naše TOPOS lezeckých oblastí v Praze nebo na shrnutí těch největších a nejpopulárnějších jako je Braník, Hlubočepské plotnyProkopské údolí a Divoká Šárka.