Stavba vlastní venkovní lezecké stěny – Jak na to

Domácí venkovní lezecká stěna je něco, co snad všichni závidíme profesionálním lezcům. Opravdu není snad nic lepší, než mít vlastní prostory na cvičení jako má Adam Ondra, Raboutou nebo Shauna Coxsey. Ve stejném duchu, jako jsme stavěli DIY hrazdu a campus, se dnes podíváme na venkovní lezeckou stěnu (název vám samozřejmě nebrání ji strčit dovnitř). Hned na začátek ale musíme zdůraznit, že jde o nejtěžší projekt jak na finance tak na čas a úsilí.

Jakou stěnu myslíme?

Než se pustíme do vysvětlování, je fajn si říct co “venkovní lezecká stěna” vlastně je. Bylo by super mít doma kompletní bouldrovku, nebo pohybující se lezeckou stěnu, bohužel ale toho nejsme úplně schopni. Proto se budeme zabývat tradičním spray wall konceptem, který také můžete znát pod pojmy “chaosák” nebo “chaos wall”. Stěna v náklonu pokrytá všemi možnými chyty a stupy, často schovaná vzadu v tréninkových sekcí lezeckých stěn. 

Krok 1: Kde?

Stejně jako campusák a hrazda, i domácí lezecká stěna se musí někam dát. Pro ty, co bydlí v bytech je třeba podotknout, že nejspíš nemáte dost místa na takovou konstrukci. Ideální je tedy, umístit stěnu ven nebo do vlastních prostor. Někam, kde je možné (v rámci možností) garantovat sucho a klid od živočichů, kteří by se pokusili dřevěnou konstrukci sníst.

Krok 2: Upevnění

Jsou tři hlavní způsoby, jak lezeckou stěnu ukotvit. Prvním a také nejlehčím způsobem je postavit ji jako samostatnou konstrukci. Druhá možnost je přidělat lezeckou stěnu pomocí karabin do stěny. To vám podstatně ušetří místo, pokud chcete mít stěnu v malých prostorech. Poslední varianta je mít stěnu jako “součást zdi”, kdy se lezecká stěna stane defakto součástí domu. To je však nejtěžší varianta, které upřímně nejsme schopni, takže se jí věnovat dnes nebudeme. 

Krok 3: Materiál

Zde se dostáváme do finančně palčivé oblasti. Na základní lezeckou stěnu budete potřebovat dřevěné desky (počet podle velikosti stěny), trámy, matrace (bouldermatky), chyty a stupy a hromady věcí na to toto všechno spojit. Mezi nimi vruty, šrouby, matice, podložky a tak dále. Mějte na paměti, že bude potřeba postavit dvě dřevěné konstrukce a 4 vzpěry, tzn je zapotřebí hodně dřeva.

Krok 4: Plánování

Než se pustíte do tohoto ambiciózního projektu, je fajn se zamyslet nad tím, co vlastně chcete. Náklon stěny, náročnost lezení a dopadiště jsou hlavní oblasti tohoto zájmu. Náklon se odvíjí od vašich schopností jako lezce. Všeobecně bychom ale doporučovali se vyvarovat náklonům větším než 45 stupňů a spíše se držet kolem 15 – 30 stupňů.

Chyty jsou to co z vaší stěny udělá ten precizní nástroj, který chcete mít. Čím více jich máte k dispozici, tím větší variabilitu vám stěna dá. Samozřejmě víme, že je velice drahé kupovat nové chyty, zejména pak ty větší. Koukněte se proto na místní stěny. Nemálo se stává, že vyřazují staré oklouzané chyty za vcelku dobrou cenu. 

Dopadiště je to poslední, co je potřeba vyřešit. Nejjistější způsob, jak garantovat dobré dopadiště, je mít “dvě konstrukce”. Tedy oblast, stejně velkou jako stěna sama, která se vyplní matracemi. Pro začátek sem můžete dát staré matrace z postelí. Po čase ale doporučujeme bouldermatky. 

Krok 5: Konstrukce

Stavba samotné stěny je relativně “jednoduchá”, ale trvá dlouho. Nejprve je potřeba vytvořit torzo stěny z desek a to spevnit po hranách rámem. Další krok je obdobný, tedy postavit pouze rám o stejné velikosti, jako je stěna sama. Je zde samozřejmě varianta, postavit pouze hlavní stěnu s podpěrami. Tak ušetříte místo i materiál. Je však třeba pamatovat na to, že podpěry by měly stát na podstavcích, aby se nebořily do země a byly stabilnější.

Po tom, co máte rám/y, je čas na podpěry. Zde přijde vhod plánování, jelikož se musí nastavit úhel stěny a ten držet. Podpěry budou 4, dvě na každé straně stěny samotné. První, krátká, bude v polovině stěny a druhá pak na samém vrcholu.

Je důležité si vyhledat adekvátní metodu spojení všech kusů do sebe. Jelikož se liší mezi materiály a druhy dřeva, nebudeme vám zde radit. Mnohem jistější bude se zeptat tam, kde jste materiál zakoupili. Co však můžeme říct je, že byste se měli vyhnout lepení dřeva. Byť jde o pevnou varianu pojení, není ideální na lezeckou stěnu.

Krok 6: Chyty

Poslední krok jsou chyty. Doporučujeme se kouknout na stěnu, na které lezete. Nejspíš má vlastní spray wall, se kterým jste seznámeni. Pokud máte hodně chytů k dispozici, můžete si hrát bez limitů. Pokud ne, zkuste si postavit pár boulder problémů nebo chyty tak, abyste na nich mohli lézt například kondiční kolečka.

Cvičení na domácí venkovní lezecké stěně

Podle toho jak dokonalou lezeckou stěnu máte, budete cvičit. Se spoustou chytů se dá dělat prakticky vše. Menší počet si říká o větší trpělivost a více obnovování cest a problémů, ale i to vede k výsledkům. My na VARPu používáme na cvičení na spray wall aplikaci LATTICE nebo lezeme prostá kolečka na čas. Ale věříme, že když budete lézt, tak najdete to co vyhovuje vám a venkovní lezecká stěna přiroste k srdci i vám.

Adam Ondra – spray wall essentials, YouTube