Iuliia Kaplina

NárodnostRusko
Datum narození11.05.1993
Výška165cm
Ape index—-
StylRychlost
Největší soutěžní úspěchZlato na mistrovství světa v rychlosti 2016

Iuliia Kaplina je první ruskou ženou, která se kvalifikovala na Olympijské hry 2021 a také jednou ze tří atletů, kteří mohli reprezentovat Rusko. Spolu s ní jede na Hry i schopný soutěžní lezec Aleksei Rubstov a relativní nováček Viktoriia Meshkova. Kaplina je sama jedou ze čtyř specialistek na rychlostní lezení a do jisté míry také titánka v této disciplíně.

Kariéra

Iuliia Kaplina je do jisté míry ideální exemplář toho, jak vypadá rychlostní lezec. Nevíme, kdy začala lézt. Víme ale, že na mezinárodní scéně se objevila poprvé v roce 2011. Mezi dospělé nastoupila o rok později. Právě mezi dospělými se začala zapisovat mezi výborné rychlostní lezce.
Co z ní však dělá prototyp karierního lezeckého sprintera? To, že začala soutěžit (a pravděpodobně i lézt) velice pozdě ve svém životě. Soutěží pouze v rychlostním lezení a honí v něm rekordy. Kaplina držela deset různých světových rychlostních rekordů. Poslední je stále platný. Dalo by se říct, že Iuliia Kaplina není až tak dobrou lezkyní, jako například Garnbret, Rogora nebo Yip. Je však velice silná a má výborně zapamatovanou rychlostní cestu. Právě to vedlo k tomu, že se šestkrát umístila na postu vítězů v rychlostním lezení na mistrovství světa

Iuliia Kaplina a Tokio 2021

Iuliia Kaplina není kandidátkou na zlato. Momentálně je desátou v lezení na rychlost a v lezení na obtíž a boulderingu nesoutěží. Je tak více než oprávněné tvrdit, že se nejspíše nevyrovná lezkyním jako je Nonaka, Raboutou, Condie nebo Krampl. Vlastně komukoliv, kdo není rychlostní specialista. Co bude tedy cílem této ruské lezkyně? Vyhrát disciplínu rychlostního lezení a získat zkušenosti v olympijském lezení, které by se daly využít v Paříži v roce 2024.

Všichni lezci měli však rok k dobru na přípravu. Je tedy možné, že by se Kaplina zlepšila ve dvou ostatních disciplínách natolik, aby mohla být hrozbou? Odpověď je jednoduchá a to že nemohla. Její umístění v prvních pěti v boulderingu či lezení na obtížnost je tak nepravděpodobné, že se spíše blíží k nemožnému.

Mistrovství světa 2018RychlostBronz
Mistrovství světa 2017RychlostStříbro
Mistrovství světa 2016RychlostZlato
Mistrovství světa 2015RychlostBronz
Mistrovství světa 2014RychlostStříbro
Mistrovství světa 2013RychlostStříbro
IFSC Golden Memories: Bronz Iuliia Kaplina
Sociální sítě: