Kyra Condie

NárodnostSpojené státy (USA)
Datum narození05.06.1996
Výška163cm
Ape index+10cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchZlato na Pan-americkém mistrovství 2018

Kyra Condie je druhá americká žena, která se kvalifikovala na Olympijské hry 2021. Její specializací je boulderingu a dokazování toho, že i delší pauza a operace se dají překonat. Kyra je želízkem v ohni amerického boulderingu a spolu s Brooke Raboutou se bude bít o svou pozici mezi olympijskými medailisty.

Kariéra

Kyra začala lézt v jedenácti letech a rychle sportu propadla. Rychle se dostala mezi elitní mladé lezce v USA, což se pouze potvrdilo. Kyra stanula třikrát se zlatem na juniorském národním mistrovství v boulderingu a dvakrát na juniorském mistrovství v obtížnosti. Během své mladistvé kariéry měla ale zádrhel, když se přišlo na to, že má velice závažnou skoliózu. To ji v roce 2012 (15 letech) donutilo si vzít zdravotní odluku od lezení a podstoupit operaci páteře, ve které ji stavily 10 obratlů.

Po operaci a delší pauze se ale Kyra vrátila, a i přes pochopitelné limitace v „divných“ lezeckých pozicích se umístila se dvakrát na bronzovém místě na juniorském IFSC šampionátu. První bronz získala v roce 2013 v rychlostním lezení a druhý v roce 2015 v kombinaci.

Mezi dospělými se Condie zatím takové štěstí nedostavilo. Je pravidelnou figurou na semi-finále mistrovství světa v boulderingu a čas od času pokročí i do finále. Výhra ji zatím ale přána nebyla. Naopak v domácích soutěžích stále figuruje a udržuje si místo mezi nejlepšími. Jejími posledními medailovými momenty bylo zlato na kombinovaném mistrovství USA v roce 2019 a výhra pan-amerického mistrovství o rok dříve.

Byť by se to nezdálo, Kyra je velice aktivní sportovní lezkyní. Mimo deep water sóla ve Vietnamu se může chlubit výstupy například i v Jihoafrické republice. Tam zdolala dva boulder problémy hodnocené 8a+ (V12) (Blackshadow a Amphitheater). V americkém Utahu má pak také svůj největší výlez cesty – 8b+ – cesta DefCon1.

Kyra Condie a Tokio 2021

Kyra není favoritem na zlato v Tokiu. Její šance jsou dosti malé, ale přesto jsou. Spočívají v kombinovaném formátu a dobrém umístění ve všech třech disciplínách. Condie je lezkyní, která má zkušenosti se závoděním ve všech třech stylech (byť je to několik let co aktivně lezla na rychlost). Jejím hlavním tahounem na body bude bouldering. Zde se bude bít o zóny a počet pokusů. Byť nemá šanci zvítězit, mohla by umístit na pátém místě. V lezení na obtížnost si bohužel také může doufat pouze na 4-5 místo. S jejím největším výstupem na 8b+ je totiž míle za lezkyněmi jako je Laura Rogora nebo Julia Chanourdie (která má každý výstup na 9b), nebo Janja Garnbret a Petra Klingler, které mají v oblasti mnohem více zkušeností.

Rychlost bude její nejslabší stránkou. Na rozdíl od ostatních má už ale své zkušenosti a je relativně konstantní lezkyní. Kapitalizace na chybách ostatních a držení výkonu by mohly být její záchranou. S takovýmto skóre – 5x5x10 – 250 b. by pak měla šanci na pódium. Ne však na zlato.

Pan-american championship 2018KombinaceZlato
IFSC World Youth Championship 2015KombinaceBronz
IFSC World Youth Championship 2013SpeedBronz
Kyra Condie – Deep water solo
Sociální sítě: