Jak cvičit na Campus boardu

Campus board a cviky na něm jsou něco, co nováčky i pokročilé uvádí do úžasu, zejména když jsou to cviky předváděny někým jako Adam Ondra nebo Alex Megos. Bohužel, jak je campus užitečný, tak je také nebezpečný. Nespočet lidí se během cvičení zranilo nebo si se zraněním začalo zahrávat. Jak cvičit na campus boardu? V následujcícm textu předáme veškeré naše znalosti.

Přehled

První nutností je mít přístup k dobrému campus boardu. Nejlepší lezecké stěny, jako pražský BoulderBar nebo BigWall, mají vlastní campusáky, které doporučujeme použít. Samozřejmě si ale můžete postavit i vlastní (návod zde).

Trénink na campus boardu má dvě hlavní varianty, které se liší podle druhu chytů, které používáte. Standardní lišty (crimps) jsou na posílení prstů a mobility ramena, zatímco velké polokoule jsou hlavně na sílu stisku a explozivnost.

Boulderbar, Campus board, VARP, Jak si postavit vlastní campus board, DIY campus
Campus board – Boulderbar Praha

Jak se nezranit

Dbejte pozor na užití správné techniky. Lezec se může při cvičení na campus boardu velice snadno zranit.  

Síla

Hned první, co byste si měli vyzkoušet předtím, než začnete zkoušet campusovat, je zda máte dostatek síly. Najděte největší chyt a zkuste se po nich dostat až na poslední. Pokud to bez větších obtíží zvládnete, můžete pokračovat na další trénink. Pokud ne, bude lepší, když se nejprve pokusíte o vybudování větší síly. Vydat se hlouběji za campusováním můžete později.

Ramena a střed

Stejně jako u visení a schybů si i u campusu můžete můžete rychle poranit ramena nesprávnou technikou. Je potřeba mít jak ramena tak střed (břicho a spodní záda) “aktivovaná. Tzn. nebýt na campusu jak leklá ryba. Ramena by se neměla dotýkat uší, ale naopak zatažené dolů a dozadu.

Jak se drží lišta

Zde, jako u každého lezení po lištách, je důležité jak ji držíte! Existují tři hlavní způsoby, jako lišty držet. Otevřeným chytem, polo-otevřeným a zamčeně (tedy chyt, kde je palec přes ukazováček). Nejlepší na trénink na campus boardu je otevřený a polo-otevřený chyt. Zamykání lišty (full crimp) se nepodporučuje, jelikož je mnohem nářočnější přejít z lišty do lišty a náročnost pro šlachy je také větší.

Technika campusování

Campusování je relativně jednoduché, když pamatujete na správnou techniku a aktivovaná ramena. Takže jak cvičit na campus boardu? První důležitá věc, je cvičit na campusu relativně brzy během lezeckého dne. Když si necháte hangboarding nebo campusování na konec lezení je větší šance že se nějaký z prstů zraní, ať z únavy nebo z důvodu nesprávné techniky.

Statická síla

Základ campusování, je být schopen se dostat z prvního chytu na další, a to, jak nejhladším pohybem to jde. Mimo techniku a mobilitu ramene tato technika cvičení cílí na explozivní sílu. Klíčem pro tento cvik je držet ramena aktivovaná a nezamykat lokty.

99 Boulders – campusování, single move

„1-5-9“

Každý chyt na campusu má své číslo. Většinou 1. až 9. Toto cvičení cílí na kombinování pohybů do plynulého postupu nahoru po campusáku. „1-5-9“ je nejtěžší kombinace tohoto pohybu, kterou ani my, co to píšeme, nezvládneme. Proto zkuste klidně jiné. Oblíbená pro začátek je „1-3-5“ a pokročilejší varianta „1-4-7“.

Klíčem této variace campusování je plynulost a výdrž. Opakování sérií cviku je velice náročné, ale výborné pro sílu prstů, mobilitu a plynulost pohybů. Nemluvě o silové výdrži.

99 Boulders – campusování, kombinace „1-5-9“

Explozivní síla

Varianta pro získání explozivní síly je nejspíš nejlehčí na provedení. Najdete si největší chyty na campusáku a oběma rukama se výbušně vymrštíte z jednoho chytu na druhý, většinou v kombinaci „1-3-5“. Poté co postup nahoru dokončíte se pomalu a kontrolovaně vrátíte zpět dolů.

99 Boulders – campusování, výbušná síla

Rutina

Rutina na cvičení je celkem jednoduchá. Nedělejte si ale unavení a nezapomeňte na odpočinek.

Naše rady jsou ideální pro začátečníky. Zaměřte se na jednu kategorii cviku pouze. Není důvod pro větší kombinace a přehlcení. Vyberte si svůj cvik a nastavte si časomíru. Vhodný začátek je 20-30 vteřin campusování a 30 vteřin pauzy. Tuto kombinaci proveďte 3x a dejte si minutovou pauzu. Celé opakujte 3krát až 4krát. Pak si dejte delší pauzu a můžete jít lézt.

Pokud jste pokročilejší lezci, nemáme vám asi moc poradit. Doporučujeme však aplikaci Lattice (nebo stejnojmenný YouTube kanál), který se věnuje cvičení pro lezce. Tam si určitě vhodný trénink najdete!