Christopher Cosser

NárodnostJihoafrická republika (JAR)
Datum narození2001
Výška178cm
Ape index+5cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchZlato na Kontinentálním mistrovství Afriky 2020

Christopher Cosser je jediný mužský lezec reprezentující jihoafrickou republiku na Olympijských hrách v Tokiu 2021. Cosser je mezi mladšími lezci, nepatří mezi nimi však k nejlepším. Rozhodně není považován za favority na medailové posty, má ale v Tokiu co vytěžit.

Kariéra

Christopher Cosser začal lézt ve dvanácti letech a soutěžit začal o dva roky později. Na rozdíl od mnoha jiných lezců nemá však Cosser medaile z juniorských šampionátů, kterými by se mohl chlubit. Nejlépe se umístil v roce 2014 a v roce 2019 v mezinárodním šampionátu juniorů. V roce 2014, skončil čtrnáctý v rychlosti v juniorské kategorii B. V roce 2019 se umístil na stejném místě v kombinaci.

Dospělá scéna pro něho nebyla nijak odlišná. Tradičně se Christopher pohybuje za padesátým místem. Nejlépe ze všeho, se mu daří v rychlostním lezení. Zde také drží svůj nejlepší světový post – 22. místo – ze Salt Lake City letos v květnu. Jeho jedinou dospělou medailí je zatím zlato z mistrovství Afriky z roku 2020, kde se v kombinovaném formátu kvalifikoval na Hry v Tokiu.

Cosser je, na rozdíl od mnohých atletů (např. Mickaela Mawema a Kaie Harady) relativně úspěšný venkovní lezec. Jeho nejtěžší zdolanou sportovní cestou je „Return of the Overloard“ hodnocená jako 8b+ (X+). Nejtěžšími zapsanými bouldery jsou pak „Ready Player One“ a „Month of Sundays“. Oba jsou hodnoceny jako 8b (V13).

Christopher Cosser a Tokio 2021

Není nutné porovnávat šance lezce jako Christopher Cosser s elitními lezci jako je Megos, Ondra nebo Schubert. Bohužel se však nedá porovnávat ani s výbornými lezci jako je Khaibullin nebo McColl. Cosser nemá prakticky žádnou šanci na medaili. Jeho Hry budou soukromé.

Jeho cílem by mělo být se umístit co nejlépe a porazit své věkové vrstevníky. Těmi jsou hlavně Alberto Ginés López a Collin Duffy. Spolu s tím by se měl snažit na sebe co nejvíce upoutat lezeckou veřejnost a získat finance pro svůj lezecký svaz a klub. Tím by si mohl zajistit lepší tréninkové podmínky a tak i větší šance na příští Olympijské hry v roce 2024.

Kontinentální mistrovství Afriky 2019Zlato
Christopher Cosser: Tokolosie 8a (2016)

Sociální sítě: