Lezecká jistítka – druhy

Lezecká jistítka jsou skoro stejně diverzní, jako jsou sedáky a lezečky. Proto jsme tu my, abychom vám poradili, prozradili jaké jsou druhy, které se nejvíc hodí na jaký druh lezení a samozřejmě, na kolik vás taková sranda vyjde.

Nejprve mi dovolte říct, že jistítka (ať to jsou ramy, grigri nebo kyblík) není něco, na čem byste chtěli šetřit a brát je od pofidérních výrobců. Víme, že lezení je relativně drahý sport, ale šetřit na něčem, co je primární způsob ochrany není úplně moudré.

Jistidel je opravdu hodně. My je zde budeme dělit na tři kategorie 1.  neasistovaná 2. asistovaná a 3. semi-asistovaná jistidla. Rozdíl je v tom, jak se jistidlo chová k lanu. Zda ho nechá proklouznout (neasistovaná), zda ho zastaví (asistovaná) nebo zda jde o jistou kombinaci těchto možností.

Neasistovaná lezecká jistítka

Kyblík

Kyblík je nejlevnější a nejvíce používané lezecké jistítko naší doby. Jde o velice jednoduché a multifunkční zařízení, které je vhodné na jedno-délkové i na dvou-délkové lezení. Díky jeho jednoduchosti a nízké ceně je to první druh jistidla většiny lezců a to jistítko, ke kterému se ve finále všichni vracíme.

Existují dva druhy kyblíků. Oba jsou mechanicky stejné. Jde o jistidlo bez asistence, které funguje na principu tření mezi karabinou, kyblíkem a lanem.  Je zde ale malý rozdíl, kterým je tzv. guide mode. Kovové oko v kyblíku, které umožňuje více délkové lezení. Pokud kyblík toto oko nemá slouží výhradně a výlučně na jedno-délkové cesty.

Přestože jsou lezecká jistítka dražší, kyblík není. Standardní kýbl bez guide mode lze koupit běžně za 350 korun a větší s guide modem se pohybuje kolem 500 Kč.

Kyblík, lezecká jistítka, lezení, lano
lezecké jistítko – kyblík s guide mode

Lezecká (slaňovací) osma

Lezecká nebo také slaňovací osma je lezecké jistítko se kterým se dnes již noví lezci příliš nepotkají. Vypadlo totiž jako jistidlo z popularity kvůli novým a lepším jistidlům jako je kyblík. Dříve bylo však hojně používané. Funguje na stejném principu jako kyblík. Spodním tahem za lano se zastaví jeho pohyb a lezec zůstane na místě (nebo přestane padat).

Dnes slouží osma primárně ke slaňování na jednom nebo hned dvou lanech zároveň. Z toho důvodu se mu tomuto jistítku začalo také říkat slaňovací osma. Stále se ale hojně používá na lezeckých závodech na obtížnost, zejména pak rychlo-lezení na obtížnost (jako v Arcu Duel masters, ne to olympijské), jelikož umožňuje nejhladší a nejrychlejší podávání lana.

Asistovaná lezecká jistítka

Asistovaná jistítka jsou o něco bezpečnější než všechna ostatní. Je ale nutné říct, že byť se zdá, že s tímto druhem můžete pustit lano protože “se zasekne”, není tomu tak. Jistič nikdy nesmí pustit jistící kus lana!

GriGri

GriGri (je sice model od Petzl, ale nám zde poslouží jako výborný příklad) je asistované jistidlo používané hodně v USA a na vyšších, více-délkových výstupech. Tento druh jistidla je relativně „komplikovaný“ oproti jiným jistidlům. Je to kvůli brzdícímu mechanismu, který je uvnitř jistidla. Tento mechanismus asistuje jističi při pádu lezce.

Tento druh jistidla má několik výhod. Mimo velkou bezpečnost (vhodnou zejména u skal, kde často padá suť či kameny na jističe), má tento typ také „spouštěcí brzdu“, která umožňuje velice hladké a velice přesné spouštění.

Nevýhoda tohoto druhu jistidel je to, že ne všechny tloušťky lana se do něho vejdou. Spolu s tím, pokud je lano staré a zohýbané, bude s ním jistit spatně.

Lezecká jistítka – Climbing Daily – GriGri

Click Up

Click Up je jistidlo podobné GriGri. Operace s ním je však jednodušší, jelikož se více podobá kyblíku (nebo jistidlu Rama / Giga Jul). Disponuje asistovaným mechanismem, který zasekne lano s velice nápadným kliknutím (od toho název). Operace s lanem samotná je velice hladká, s pohyby modelujícími ty u GriGri (a podobným produktům).

Click Up však nemá spouštěcí brzdu. Je dělané spíše jako asistované jistidlo pro jedno-délkové sportovní lezení, než na vysoké skalní výstupy jako je například El Capitan. Všeobecně je to jistidlo pro ty, kteří vědí, co na stěně chtějí nebo před sebou mají náročné a dlouhé projektování.

Click up – Mammut Gym Praha

Semi – asistovaná jistítka

Čím se liší semi-asistovaná jistítka od těch ostatních se ptáte? Jednoduché. Je hybrid který pomůže, ale není dokonalý.

Rama

Stejně jako GriGri je Rama pouze jeden druho d jedné společnosti, který má své ekvivalenty u jiných výrobců. My s ní máme ale nejvíc zkušeností. Rama je tubusové semi-asistované lezecké jistidlo. Jeho trik je v tom, že zasekává lano při pádu lezce do tří bodů (kyblík pouze do dvou). Nemá však brzdný mechanismus!

Rama (a jí podobné) jsou více bezpečné než neasistovaná jistidla. U spouštění je třeba jistidlu přičichnout, ale i to je velice hladké. S lanem se operuje podobně jako s klasickým kyblíkem.

Tyto druhy jistítek nejsou však vhodné pro více délkové lezení. Není na nich možné slaňovat nebo jistit z vrchu druholezce. Jde tak pouze a výslovně o jedno-délková sportovní jistidla.

Mega Jul

Stejně tak i Mega Jul patří mezi lezecká jistítka, která jsou pouze jeden produkt mezi mnoha, ale my je zde použijeme pro ilustraci, jelikož ho máme a používáme.

Mega Jul je, na rozdíl od Ramy, kombinace kyblíku a asistovaného jistidla. Stejně jako Rama i Mega Jul se při pádu lezce zasekne a zachytí lano do tří jistících bodů, na rozdíl od pouze dvou. Jul se uvolňuje a lezec spouští stejně hladce jako a na stejném principu jako Rama.

Klíčový rozdíl mezi těmito dvěma semi-asistovanými jistítky je ten, že Jul je vhodný i pro slaňování a lezení na více délek. Je to tou „kyblíkovou“ částí jistidla, která to umožňuje. Proto to není jistidlo omezeno jen na tělocvičnu a jedno-délkové cesty, což vždy potěší.

A co dál?

Teď, když znáte druhy lezeckých jistítek je čas se podívat dál. Pokud nevíte, jaké boty vybrat pro sebe, aby jste mohli lézt se svými dětmi pokračujte dál, jelikož vám můžeme poradit s výběrem sedáku i výběrem lezeček. Pokud potřebujete lezečky pro děti, poradíme vám rádi v tom.

Lezení je super, ale být na jedné stěně může být nuda. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších stěn v Praze a jejím blízkém okolí, který vám pomůže vybrat tu pravou. Jestli ale chcete zkusit lezení venku, koukněte na naše TOPOS lezeckých oblastí v Praze nebo na shrnutí těch největších a nejpopulárnějších jako je Braník, Hlubočepské plotnyProkopské údolí a Divoká Šárka.